W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Międzynarodowy Przegląd Poezji XXV Jesienne Debiuty Poetyckie im. Stanisława Andrzeja Łukowskiego

Międzynarodowy Przegląd Poezji XXV Jesienne Debiuty Poetyckie im. Stanisława Andrzeja Łukowskiego
22.12.202210:35

Międzynarodowy Przegląd Poezji XXV Jesienne Debiuty Poetyckie im. Stanisława Andrzeja Łukowskiego to 25 lat poezji pisanej przez „kandydatów na poetów”:  młodzież gimnazjalną, licealną, szkół podstawowych, podopiecznych i wolontariuszy Fundacji Fuga Mundi. Przez 25 lat w konkursie wzięło udział 756 osób i 124 podopiecznych fundacji. Wręczono 17 indeksów na wybrany kierunek Wydziału Humanistycznego KUL, 33 tytuły Talent Roku, 153 nagrody i 140 wyróżnień. Opublikowano 25 okolicznościowych tomików -dwa jedynie w wersji elektronicznej.

Przez dwadzieścia pięć lat projekt ewoluował od szkolnego konkursu poetyckiego, przez edycje miejskie i wojewódzkie do projektu ogólnopolskiego, a przez ostatnie dwa lata do przeglądu o zasięgu międzynarodowym.

Jesienne Debiuty Poetyckie od tego roku noszą imię wieloletniego jurora i przewodniczącego Jury – Stanisława Andrzeja Łukowskiego – literata i wielkiego społecznika.

Organizatorami jubileuszowej, dwudziestej piątej  edycji byli:

  • V Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Lublinie
  • Wydział Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
  • Fundacja Fuga Mundi
  • Związek Literatów Polskich Oddział w Lublinie.

W XXV edycji projektu udział wzięło 49 uczestników, z których jeden został laureatem pierwszego miejsca z tytułem Talentu Roku, otrzymał także od władz KUL-u indeks na wybrany kierunek studiów na Wydziale Nauk Humanistycznych. Jeden uczestnik został laureatem drugiego miejsca, jeden laureatem trzeciego miejsca. Tytuł finalisty konkursu przyznano sześciu uczestnikom, a wyróżnionych zostało 8 osób. Ponadto Jury przyznało jedną nagrodę specjalną.

Wręczenie nagród, zarówno uczestnikom, jak i ich opiekunom naukowym, odbyło się podczas Gali konkursu 14 grudnia 2022 r. w auli Centrum Transferu Wiedzy KUL w Lublinie. Uroczystość zaszczycili swą obecnością przedstawiciele władz państwowych oraz uniwersyteckich.

Artystyczną oprawę Gali stanowił występ Chóru Akademickiego KUL.

Projekt Edu Lublin

baner