W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nowo powstająca szkoła przy ulicy Berylowej nabiera barw

Nowo powstająca szkoła przy ulicy Berylowej nabiera barw
15.01.202013:20

Nowo powstająca szkoła przy ulicy Berylowej nabiera barw, na budynku zamontowano już kolorowe panele elewacyjne. Przed nami jeszcze 5 miesięcy intensywnych prac wykończeniowych, tak by pod koniec czerwca szkoła była gotowa do wyposażania w specjalistyczny sprzęt, a od 1 września na przyjęcie uczniów w nowym roku szkolnym.

– Szkoła w tym miejscu jest inwestycją niezbędną i priorytetową. Już od nowego roku szkolnego dzieci mieszkające w tej dynamicznie rozwijającej się dzielnicy nie będą musiały dojeżdżać do przepełnionej Szkoły Podstawowej nr 50 przy ul. Roztocze. Poprawi się nie tylko komfort nauki uczniów, ale także komfort pracy nauczycieli. Mieszkańcy dzielnicy zyskają natomiast ośrodek kulturalny, którego tak brakuje w tej lokalizacji – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Kompleks szkolno-kulturalny znajduje się obecnie w stanie surowym zamkniętym. Zakończył się montaż aluminiowej stolarki okiennej i drzwiowej, zostały wykonane elewacje oraz wszystkie niezbędne instalacje podtynkowe. Zakończono główne prace niwelacyjne przed budynkiem oraz zamontowano sieci zewnętrzne, a także wykonano większość wewnętrznych instalacji. Obecnie prace budowlane koncentrują się przede wszystkim na dokończeniu budowy sali gimnastycznej o lekkiej, drewnianej konstrukcji, na której już wkrótce zostanie położony dach. Wewnątrz kompleksu prowadzone są intensywne prace wykończeniowe, m.in. przy kładzeniu płytek ściennych i podłogowych oraz montażu instalacji sanitarnej, elektrycznej oraz teletechnicznej. Prace wykończeniowe będą trwały nieprzerwanie do czerwca, później zaplanowano odbiory i wyposażanie budynku, tak by szkoła była gotowa na przyjęcie dzieci 1 września.

Czteropiętrowy budynek to jedna bryła z osobnymi wejściami dla każdej z jednostek. Szkoła Podstawowa przy ul. Berylowej będzie tzw. szkołą czterociągową (po cztery klasy jednego rocznika), w której od przyszłego roku szkolnego uczyć się będzie 800 uczniów w 32 klasach (po 25 osób w każdej) oraz 150 dzieci w wieku przedszkolnym w 6-oddziałowej placówce przedszkolnej o powierzchni ponad 1 300 m2. W przedszkolu pojawią się trzy sale do zajęć ruchowych, z szatnią, zapleczem administracyjnym, pokojem logopedy, pokojem nauczycielskim i niezbędnym zapleczem sanitarnym. Sala gimnastyczna z widownią przewidziana została na 337 miejsc, a aula na 310 osób. Nowoczesny trakt żywieniowy przewiduje możliwość wykonania 1300 posiłków, w tym 900 obiadów dziennie.

Do szkoły prowadzić będą dwie drogi dojazdowe: od ul. Berylowej, obok budowanego kościoła parafialnego, oraz nowa droga, wybudowana od ul. Jantarowej. Teren przed budynkiem zostanie zagospodarowany poprzez budowę placu, utwardzonych ścieżek pieszo-rowerowych, schodów terenowych, ścian oporowych i placu zabaw. Uzupełniony zostanie również o elementy zieleni, ogrodzenie oraz oświetlenie.

Na najbliższej sesji Rady Miasta, przedstawiony zostanie projekt aktu założycielskiego dla nowej szkoły, organizacyjnie będącej zespołem szkół. W lutym zostanie ogłoszony konkurs na dyrektora placówki. Kompleks szkolno-kulturalny przy ul. Berylowej będzie najbardziej nowoczesną placówką oświatową w województwie lubelskim. Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu to niemal 13 tys. m2. Koszt budowy z wyposażeniem to kwota blisko 80 mln zł.