W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Od dziś Zespół Przedszkolny nr 2 oficjalnie w nowej lokalizacji

Od dziś Zespół Przedszkolny nr 2 oficjalnie w nowej lokalizacji
28.03.202312:31

W 2022 roku parter budynku przy ul. Farbiarskiej został przebudowany na przedszkole. Dzisiaj (27 marca) w nowej lokalizacji oficjalnie otwarto Zespół Przedszkolny nr 2. Uroczystości towarzyszyło tradycyjne przecięcie wstęgi, część artystyczna w wykonaniu przedszkolaków oraz wspólne zwiedzanie obiektu.

– Przyznany Lublinowi Certyfikat Samorząd Przyjazny Rodzinom zobowiązuje do podejmowania działań na rzecz poprawy warunków lokalowych naszych placówek oświatowych. Staramy się, by posiadały one jak najlepsze warunki, znajdowały się w dobrej lokalizacji i w miejscach dostępnych komunikacyjnie, dlatego też cały czas inwestujemy w infrastrukturę lubelskich szkół i przedszkoli. Takie jest właśnie nowe przedszkole na ul. Farbiarskiej. Przebudowa budynku pozwoliła nam na pełniejsze wykorzystanie potencjału tego miejsca. Parter budynku przeszedł adaptację i został dostosowany do potrzeb przedszkolnych, a sale które powstały, są teraz przestronne, komfortowe oraz pięknie i nowocześnie wyposażone. Chcemy by Lublin był przyjaznym środowiskiem dla lubelskich rodzin zapewniającym wysoki poziom opieki i edukacji – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W nowo przebudowanym budynku przy ul. Farbiarskiej 8 zajęcia ruszyły już po feriach. Do nowego obiektu przeprowadziły się Przedszkole nr 14 z ul. Bronowickiej oraz Przedszkole nr 26 z ul. Dożynkowej (wcześniej z ul. Rynek). Sprawny przewóz mebli, wyposażenia i pomocy dydaktycznych odbył się sprawnie dzięki współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym Sp. z o.o. Miejska spółka była również odpowiedzialna za trwające dwa lata dowożenie przedszkolaków ze Starego Miasta do tymczasowej lokalizacji przy ul. Dożynkowej.

– Dzięki tej inwestycji zapewnimy edukację przedszkolną w ramach miejskiej oferty dla jeszcze większej liczby dzieci z centrum miasta. Przygotowaliśmy ten obiekt pod funkcję 9-oddziałowego przedszkola, gdzie dzieci będą miały zagwarantowana opiekę w jak najlepszych warunkach i w bliskiej odległości od domów – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.

Zrealizowana w 2022 oku inwestycja polegała na generalnej przebudowie parteru budynku VII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Farbiarskiej pod funkcję 9-oddziałowego przedszkola. Cała bryła jednopiętrowego budynku o powierzchni zabudowy blisko 2,3 tys. m2 pozostała bez zmian. Uruchomienie przedszkola wymagało przeprowadzenia generalnej przebudowy wewnątrz z wyodrębnieniem pomieszczeń, które otrzymały nowe funkcje. W ramach inwestycji powstało 9 sal zajęć dla dzieci (o powierzchni od 44 m2 do 74 m2), 10 toalet, 7 szatni i 5 pomieszczeń pomocniczych. Łączna powierzchnia przedszkola to 1490 m2. Wejścia dla dzieci przedszkolnych zaprojektowano od strony północnej, natomiast wejście główne do budynku pozostało od ul. Farbiarskiej. To pozwoliło zachować odrębność placówek funkcjonujących w obiekcie.

Parter szkoły przeszedł przebudowę pomieszczeń wraz z instalacjami wewnętrznymi: wodociągową, kanalizacji sanitarnej, centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, elektrycznej i teletechniczną. Budynek otrzymał nową elewację w kolorze szarym, z cokołem i nową stolarką okienną oraz drzwiową. Projekt zakładał także odnowienie istniejącego muralu. W ramach przebudowy urządzono teren wokół szkoły, m.in. powstały dojścia i chodniki o powierzchni 400 m2, droga wewnętrzna pożarowa oraz 27 miejsc parkingowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Na plac trafiła także nowa wiata śmietnikowa i stojaki na rowery. Teren wokół szkoły został oświetlony, ogrodzony i zagospodarowany na nowo. Przy budynku od strony północnej zbudowano plac zabaw dla dzieci z nawierzchnią z maty przerostowej o powierzchni 390 m2, z trzema dużymi zestawami zabawowymi. Łącznie trafiło tu 13 urządzeń (wieże ze ślizgawkami, bujaki, huśtawki i karuzele), a także 9 drewnianych ławek i 6 koszy na śmieci. Wiosną trafi tu jeszcze nowa zieleń oraz zostaną posiane trawniki. Zielonym komponentem będą pnącza posadzone w dużych donicach z betonu architektonicznego.

Prace budowlane przy ul. Farbiarskiej kosztowały 6 mln zł, zaś zakup nowego wyposażenia, mebli, zabawek i pomocy dydaktycznych dla przedszkola – 200 tys. zł.

Projekt Edu Lublin

baner