W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Szkolna wymiana młodzieży
25.05.202311:46

W dniach od 4 do 11 maja 2023 r. odbył się w Lublinie po raz dziesiąty, po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią covid-19,  program wymiany młodzieży szkolnej pomiędzy Ratsgymnasium Münster a Szkołą Podstawową nr 16 im.  Fryderyka Chopina w Lublinie. Wymiana odbyła się w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży - organizacji międzynarodowej utworzonej w 1991 roku przez rządy Polski i Niemiec. Jej zadaniem jest inicjowanie kontaktów między młodzieżą z obu tych państw oraz wspieranie procesów wzajemnego poznawania się i zrozumienia.

W tym roku wzięło w nim udział 20 uczestników z Polski i 20 z Niemiec. Uczniowie Ratsgymnasium z Münster w czasie trwania programu mieszkali u rodzin swoich polskich partnerów i mieli możliwość poznania kultury, zwyczajów i obyczajów w nich panujących. Program wymiany w tym roku obejmował  dwudniową wycieczkę do Warszawy, zwiedzanie Ratusza w Lublinie oraz spotkanie z  Panem Mariuszem Banachem – Zastępcą Prezydenta Miasta Lublin ds. oświaty, zwiedzanie szkoły, wizytę w Muzeum na Majdanku oraz Muzeum Cebularza a także grę miejską na Starówce lubelskiej w mieszanych grupach polsko–niemieckich oraz wspólną grę w kręgle.

Uczniowie mieli wyśmienitą okazję do tego aby zastosować w praktyce swoją znajomość języków obcych ii dodatkowo  ją  rozszerzyć, a także aby poznać zwyczaje i codzienne życie  polskiej rodziny i zwiedzić ciekawe zakątki Polski. Weekend niemieccy uczniowie spędzili z polskimi rodzinami. Pobyt w Lublinie został zakończony imprezą pożegnalną w szkole, podczas której uczniowie niemieccy i polscy oraz ich  rodziny mieli możliwość podzielić się swoimi wrażeniami z pobytu w Lublinie. Rodzice naszych uczniów wykazali się ogromnym zaangażowaniem, troską oraz gościnnością, co było widoczne podczas programu weekendowego jaki zapewnili gościom z Niemiec oraz skalą, na jaką została przygotowana impreza pożegnalna.

Wymiana została sfinansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz rodziców uczniów.

We wrześniu 2023 roku grupa polskiej młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie  pojedzie z rewizytą do Münster.

Projekt Edu Lublin

baner