W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Większe przedszkole na Sławinie

Większe przedszkole na Sławinie
11.10.202211:48

Od września w nowo wybudowanym segmencie przy Zespole Szkół nr 12 działa przedszkole dla ponad 300 dzieci. Dzisiaj (11 października) uroczyście otwarto rozbudowaną miejską placówkę.

– Zakończyliśmy realizację kolejnej bardzo ważnej i potrzebnej miejskiej inwestycji oświatowej. Budowa nowego segmentu przedszkolnego na Sławinie to zadanie, które było niezbędne w kontekście szybko rosnącej liczby mieszkańców dzielnicy. Teraz przedszkole funkcjonuje w nowoczesnym i przestronnym obiekcie, a szkoła podstawowa zyskała więcej miejsca do prowadzenia zajęć lekcyjnych. Nowa przestrzeń w Zespole Szkół nr 12 wpłynie na komfort nauki dzieci oraz pracy kadry pedagogicznej. Od lat podejmujemy działania na rzecz poprawy warunków lubelskiej edukacji. W tegorocznym budżecie na zadania inwestycyjne w oświacie Miasto Lublin zaplanowało kwotę blisko 70 mln zł, zaś na remonty 4,4 mln zł – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W kompleksie ZS nr 12 przy ul. Sławinkowskiej powstał budynek przedszkola o wysokości 12 m wraz z łącznikiem z głównym budynkiem szkoły oraz wszystkimi instalacjami wewnętrznymi, zagospodarowaniem terenu wokół i infrastrukturą techniczną oraz komunikacyjną. Budynek otrzymał prostą, nowoczesną bryłę, aby zapewnić maksymalne nasłonecznienie sal przedszkolnych, zaś niesymetrycznie rozmieszczone kolorowe okna na elewacji nadają całości lekkiego charakteru.

Nowy obiekt ma kubaturę prawie 9 tys. m3 oraz łączną powierzchnię wszystkich pomieszczeń 3 tys. m2. Na każdej kondygnacji zaprojektowano po 4 sale dla dzieci (60-70 m2), każdą z pomieszczeniem pomocniczym i łazienką. Dzięki temu na trzech kondygnacjach – parterze i dwóch piętrach, jest miejsce dla 12 oddziałów przedszkolnych. Oprócz tego na każdym piętrze będą pokoje nauczycielskie, pomieszczenia socjalne, szatnie, ogólnodostępne łazienki oraz rozdzielnie posiłków i zmywalnie naczyń. Na parterze dodatkowo zlokalizowano gabinet dyrektora, na pierwszym piętrze – salę do ćwiczeń ruchowych, na drugim zaś dużą wielofunkcyjną salę widowiskową z funkcją podziału, o powierzchni 230 m2. Na ostatniej technicznej kondygnacji urządzono kotłownię. Z kolei poziom piwnic -1 stanowią głównie magazyny. Obiekt wyposażono w dwie windy, w tym towarową. Na dachu przedszkola zamontowano panele fotowoltaiczne. Obok przedszkola znalazł się nowy plac zabaw dla dzieci. Nie zabrakło również zieleni – trawników i krzewów.

Koszt robót budowlanych to blisko 12 mln zł. Do przedszkola zakupiono również meble, sprzęt komputerowy i multimedialny, pomoce dydaktyczne i urządzenia biurowe. Do tego asortyment rtv i agd oraz sprzęt kuchenny i gastronomiczny. Wartość nowego wyposażenia to ponad 1,3 mln zł. Część środków pochodzi z Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci – UNICEF.

Nowy segment zapewnia miejsce dla ponad 300 przedszkolaków, dzięki czemu w głównym budynku Zespołu Szkół nr 12 zwolniły się sale lekcyjne dla szkoły podstawowej. Łącznie w placówce uczy się obecnie ponad 1320 uczniów i przedszkolaków.

Projekt Edu Lublin

baner