W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zmiany w obwodach szkół podstawowych

Zmiany w obwodach szkół podstawowych
28.01.202211:10

Rada Miasta Lublin przyjęła podczas wczorajszej sesji (27 stycznia) uchwałę w sprawie ustalenia planu sieci miejskich szkół podstawowych. Zmiany w obwodach lubelskich szkół podstawowych będą obowiązywać od 1 września 2022 roku. Uchwała została już pozytywnie zaopiniowana przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w Lublinie.

–  Planowanie sieci szkół i określanie ich obwodów to niezwykle skomplikowany proces i zadanie wymagające uwzględnienia wielu czynników. Na pierwszym planie stoi przede wszystkim dobro dzieci i konieczność zapewnienia uczniom dobrych warunków nauki i wygodnego dostępu do szkoły. Jesteśmy też zobowiązani do optymalnego gospodarowania posiadanym zapleczem, szukania sposobów na to, by racjonalnie wykorzystać posiadane obiekty. Zjawiskiem utrudniającym planowanie kształtu obwodów szkół podstawowych są zmiany demograficzne. Zwiększanie lub zmniejszanie liczby mieszkańców danej części miasta często jest wynikiem nierównomiernego zainteresowania i pewnych trendów w wyborze osiedli czy dzielnic. Staramy się, aby we wszystkich szkołach utrzymać w miarę równe obłożenie, unikając sytuacji przeciążenia niektórych placówek, co negatywnie wpływa zarówno na efekty nauczania, jak i komfort pracy – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.

W przyjętej uchwale określone zostały granice obwodów publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez gminę Lublin poprzez wskazanie wykazu ulic w obwodzie szkoły. Główną zmianą zaproponowaną w uchwale jest zmniejszenie obwodu Szkoły Podstawowej nr 58 przy ul. Berylowej 7. Część ulic znajdujących się do tej pory w obwodzie tej szkoły włączonych zostanie do obwodu Szkoły Podstawowej nr 50 przy ul. Roztocze 14. Od 1 września 2022 roku do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 50 będą uczęszczać dzieci z zachodniej części Węglina. Nowe obwody dotyczą tylko uczniów rozpoczynających we wrześniu naukę w klasach pierwszych. W dotarciu na miejsce pomoże im specjalny autobus szkolny zagwarantowany przez Miasto, który będzie kursował pomiędzy Szkołą Podstawową nr 50 a osiedlem. Starsi uczniowie będą uczęszczać do dotychczasowych klas Szkoły Podstawowej nr 58 przy ul. Berylowej 7.

Szkoła Podstawowa nr 50 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia przy ul. Roztocze 14 jest nowoczesnym obiektem oświatowym wyposażonym w halę sportową i basen. Dane demograficzne wskazują na to, że liczba uczniów w dotychczasowym obwodzie tej szkoły będzie ulegała znacznemu zmniejszeniu. Natomiast oddana do użytku w 2020 r. szkoła przy ul. Berylowej została zaprojektowana dla sześcioklasowej szkoły podstawowej i miała stopniowo zapełniać się wraz z rozwojem dzielnicy. Jednak po likwidacji gimnazjów Miasto musi pomieścić w tym budynku dodatkowo uczniów z klas 7-8. Do tego doszedł znacznie bardziej dynamiczny niż prognozowano przyrost demograficzny, związany z wyborem tej części miasta przez wiele młodych rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Pozostałe zmiany w obwodach szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto Lublin to korekty mające na celu skrócenie drogi do szkoły lub zwiększenie bezpieczeństwa uczniów w drodze do szkoły.

Przyjęta uchwała zakłada ponadto:

  • przeniesienie ulicy Jutrzenki (strona nieparzysta) z obwodu Szkoły Podstawowej nr 38 do obwodu Szkoły Podstawowej nr 28,
  • przeniesienie ulicy Milenijnej oraz ulicy F. Nowowiejskiego z obwodu Szkoły Podstawowej nr 5 do obwodu Szkoły Podstawowej nr 45,
  • przeniesienie ulicy Górskiej, ulicy Młodej Polski od numeru 32 do końca oraz ulicy Lawinowej nr 4 z obwodu Szkoły Podstawowej nr 16 do obwodu Szkoły Podstawowej nr 5 (również w celu odciążenia SP 16),
  • przeniesienie ulicy Szwajcarskiej (strona parzysta) z obwodu Szkoły Podstawowej nr 16 do obwodu Szkoły Podstawowej nr 43 (również w celu odciążenia SP 16),
  • dodanie Al. Racławickich nr 22b do obwodu Szkoły Podstawowej nr 18,
  • dodanie ulicy Dożynkowej nr 39g do obwodu Szkoły Podstawowej nr 4,
  • dopisanie ul. Piekarskiej do obwodu Szkoły Podstawowej nr 20.

Projekt Edu Lublin

baner konkursu plastycznego