W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wyróżnienia Prezydenta Miasta

W Lublinie od wielu lat funkcjonuje miejski program, którego celem jest promowanie najlepszych uczniów, osiągających bardzo wysokie wyniki w nauce oraz sukcesy na konkursach i olimpiadach przedmiotowych, artystycznych, interdyscyplinarnych oraz turniejach zawodowych. Początki programu sięgają roku szkolnego 1995/1996. System wyróżnień dla olimpijczyków od samego początku był adresowany do uczniów ze wszystkich szkół na terenie miasta – bez względu na organ prowadzący.

Zachodzące zewnętrzne zmiany prawa powodowały zmiany regulacji miejskich (zaistniała np. konieczność rezygnacji ze stypendiów Prezydenta Miasta Lublin za wysokie wyniki w nauce, gdyż ten rodzaj stypendiów został ustawowo przypisany dyrektorom szkół). Aktualnie obowiązuje uchwała nr 1157/XLIII/2014 Rady Miasta Lublin z dnia 4 września 2014 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków udzielania pomocy dzieciom i młodzieży, form i zakresu tej pomocy oraz trybu postępowania w tych sprawach w związku z realizacją Programu wspierania na terenie Lublina edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży (ze zm.). Na mocy tej uchwały uczniowie osiągający sukcesy w konkursach i olimpiadach otrzymują nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy Prezydenta Miasta Lublin, zaś ci, którzy mają również odpowiednio wysokie wyniki nauczania i zachowania (albo tytuł laureata na szczeblu krajowym) otrzymują jednorazowe stypendia. Szkoły, których uczniowie legitymują się największą liczbą sukcesów otrzymują bardzo cenione w środowisku Puchary Prezydenta Miasta Lublin.