W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

IV Piknik Żeglarski zakończył obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

IV Piknik Żeglarski zakończył obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
25.05.202315:39

25 maja nad Zalewem Zemborzyckim odbył się IV Piknik Żeglarski organizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy „Mozaika” Oddział nr 1. Spotkanie zakończyło cykl wydarzeń realizowanych w mieście od ubiegłego miesiąca w ramach obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

– Piknikiem nad Zalewem Zemborzyckim zakończyliśmy miejskie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Za nami wiele wydarzeń, które były doskonałą okazją do integracji i wyrażenia solidarności ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami. Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację inicjatyw związanych z obchodami tego święta – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Piknik był okazją do spotkania środowiska osób z niepełnosprawnościami z całego województwa lubelskiego. Głównym punktem wydarzenia była możliwość skorzystania z nawigoterapii, czyli rejsów żaglówkami. Ponadto dla uczestników imprezy przygotowano, m.in. stoiska edukacyjno-terapeutyczne, prezentację założeń nawigoterapii, animacje oraz poczęstunek.

Nawigoterapia jest wspomagającą formą rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami. Możliwość uprawiania żeglarstwa, niezależnie od poziomu sprawności, daje szansę na poznawanie bliższego i dalszego otoczenia w sposób polisensoryczny. Dzięki oddziaływaniu na różne zmysły, pełniejsze stają się procesy poznawcze takie, jak wrażenia, spostrzeżenia, pamięć, myślenie, uwaga. Uczestnictwo w zajęciach wspomaga i rozwija małą i dużą motorykę, rozwija pasje i zainteresowania, wzmacnia wolę, pozwala dostrzec efekt swojej pracy i zaangażowania. A co równie ważne – daje możliwość integracji poprzez rozwijanie relacji i pracy oraz współpracowania w grupie.

Lublin jest miastem, które jako pierwsze wprowadziło w zarządzanej placówce tę formę terapii. Od 2014 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy „Mozaika”, działającym w strukturze Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie działa Klubik Żeglarski, który organizował rejsy na wypożyczonych łódkach. W kwietniu 2018 roku, dzięki środkom zebranym przez wolontariuszy, uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy i Ośrodka Wsparcia „Benjamin” oraz ich rodzin, udało się zakupić jacht „Integracja” przystosowany do osób z niepełnosprawnością.