W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto dowiezie osoby z niepełnosprawnościami do punktów szczepień

Miasto dowiezie osoby z niepełnosprawnościami do punktów szczepień
14.01.202117:00

Mieszkańcy Lublina z niepełnosprawnościami, mający problemy z poruszaniem się i dotarciem do punktu szczepień przeciw COVID-19, będą mogli skorzystać ze zorganizowanego i bezpłatnego transportu zapewnionego przez Miasto. W związku z tym, że rejestracja na szczepienia ruszy już jutro (piątek, 15 stycznia), prosimy osoby potrzebujące transportu o kontakt ze wskazanym koordynatorem ds. transportu, dostępnym pod nr tel. 785 589 941 w godz. 8.00-15.00.

Dla mieszkańców Lublina została również udostępniona specjalna infolinia na temat szczepień pod nr telefonu 81 466 34 34 dostępna w godz. 7.30-15.30.

– W związku z otrzymanym w dniu 12 stycznia poleceniem Wojewody Lubelskiego nakładającym na samorząd obowiązek organizacji transportu osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień, podjęliśmy działania w tym zakresie. Powołaliśmy koordynatora transportu, a także uruchomiliśmy infolinię dedykowaną osobom z niepełnosprawnościami, które będą wymagały pomocy w dotarciu do punktu szczepień. Wszystkie nasze działania w tym zakresie będą na bieżąco modyfikowane w zależności od pojawiających się potrzeb i oczekiwań sygnalizowanych ze strony osób starszych i z niepełnosprawnościami – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Zgodnie z decyzją Wojewody Lubelskiego, z bezpłatnego transportu zorganizowanego przez Miasto, będą mogły skorzystać osoby niepełnosprawne, mające problem z poruszaniem się i dotarciem do punktu szczepień, w tym:

  • posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z kodem R lub N, lub
  • I grupę inwalidzką z ww. schorzeniami,
  • osoby powyżej 70 roku życia, mające problem z dotarciem na szczepienie (tylko w wyjątkowych przypadkach).

Za organizację i realizację transportu osób wymagających pomocy w dotarciu do punktów szczepień w Lublinie odpowiadać będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, które zapewni busy przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami. MPK współpracuje także z osobami, które będąc opiekunami dzieci podczas transportu szkolnego, mogą również zostać zaangażowane do pomocy seniorom.

Informujemy również, że w akcję szczepień przeciw COVID-19 będzie zaangażowany Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie. W przypadku seniorów korzystających ze wsparcia pomocy społecznej, pracownicy środka będą starali się dotrzeć z bezpośrednią informacją do seniorów (w szczególności z grupy 80+) o rozpoczętych zapisach i o możliwości dokonania szczepienie przeciw Covid-19. Kontakt ten będzie nawiązywany telefonicznie za pośrednictwem osoby świadczącej usługi opiekuńcze bądź bezpośrednio przez pracownika w miejscu zamieszkania seniora (w przypadku braku świadczenia usług, czy też braku telefonu).

Przewidując bardzo duże zainteresowanie seniorów tematem szczepień, Miasto uruchomiło specjalną infolinię dedykowaną szczepieniom pod numerem telefonu 81 466 34 34, w godzinach pracy Urzędu Miasta, czyli 7.30-15.30.

Zgodnie z informacjami rządowymi, 15 stycznia rozpoczyna się rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów w wieku powyżej 80. roku życia. Od 22 stycznia będą mogły zrobić to osoby, które skończyły 70 lat. Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia. Rejestracja dla kolejnych grup rozpocznie się w terminie późniejszym. Szczegółowe informacje na temat rejestracji na szczepienia dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie.