W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami

Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
01.12.202214:07

Społeczny Kiermasz Mikołajkowy, który odbędzie się w sobotę (3 grudnia) to okazja dla wszystkich mieszkańców Lublina do włączenia się w ważną społeczną inicjatywę i okazania solidarności z osobami o szczególnych potrzebach. Swoje świąteczne wyroby rękodzielnicze zaprezentują lubelskie placówki wsparcia. Kiermasz odbędzie się w galerii handlowej „Olimp" w godz. 10.00-16.00. Do osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów Miasto kieruje w tym czasie także inne propozycje integracji i spotkań ze Świętym Mikołajem.

– Obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, to okazja do przybliżenia mieszkańcom problemów z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami. To dobry moment, by przypomnieć o tym, jak ważne jest zapewnienie im dostępności do wszystkich aspektów życia oraz rozwijanie poczucia własnej wartości. Organizowany tego dnia Społeczny Kiermasz Mikołajkowy to element promocji aktywności placówek, instytucji oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Wydarzenie służy też popularyzowaniu wiedzy na temat praw, potrzeb i możliwości tych grup społecznych – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Podczas Społecznego Kiermaszu Mikołajkowego świąteczne wyroby rękodzielnicze zaprezentują m.in.: placówki edukacyjne, organizacje pozarządowe, środowiskowe domy samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej, kluby seniora. Wśród wystawców będą m.in. Lubelskie Stowarzyszenie Osób Chorych na Padaczkę i Ich Przyjaciół „Drgawka”, Fundacja Działań Edukacyjnych KReEdukacja, Towarzystwo Wolnej Wszechnicy Polskiej o/Lublin, Stowarzyszenie „Źródło” Osób Niepełnosprawnych Umysłowo, Ich Rodzin i Przyjaciół, Fundacja Aktywności Obywatelskiej, Stowarzyszenie na rzecz Osób Potrzebujących Wsparcia IUVO, Stowarzyszenie „Dla Ziemi”, Lubelskie Stowarzyszenie Aktywności Międzypokoleniowej MAKI, Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną: Camino i Koło oraz Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze nr 1 i 2 w Lublinie.

Kiermasz to wydarzenie promujące aktywność osób z rożnymi niepełnosprawnościami oraz prezentujące dorobek artystyczny (plastyczny i rękodzielniczy) uczestników lubelskich placówek oraz organizacji pozarządowych. Mieszkańcy będą mogli kupić prace wykonane podczas zajęć terapeutycznych, takie jak ozdoby choinkowe, stroiki, wyjątkowe bombki czy kartki świąteczne, przy jednoczesnym wsparciu idei pomocy społecznej. Na uczestników czekać będą gry, zabawy i konkursy oraz Święty Mikołaj, z którym będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Seniorzy będą mogli skorzystać również z konsultacji i porad zdrowotnych. W ramach tej inicjatywy przewidziane są przeglądy stomatologiczne, informowanie o nowotworach jamy ustnej, konsultacje dietetyczne, warsztaty z prawidłowego udzielania pierwszej pomocy u dorosłych. Będzie też możliwość uzyskania informacji o prawidłowym przechowywaniu leków, zasadach ich bezpiecznego stosowania, profilaktyce raka piersi i jąder. Akcja zdrowotna odbędzie się w środkowej części galerii „Olimp” (obok fontanny), w godzinach 12.00-18.00.

Natomiast 6 grudnia o godz. 10.30 przy ul. Spokojnej 2 w sali 252 (II piętro) odbędą się Mikołajki dla Seniorów. Będzie to okazja do spotkania ze Świętym Mikołajem. Oprócz wspólnego poczęstunku, zaplanowano również wykład psychologiczny „Usprawnianie pamięci i aktywności neuroplastycznej mózgu u seniorów”. Aby ułatwić uczestnikom dbanie o pamięć i sprawność mózgu, każdy otrzyma propozycję ćwiczeń do samodzielnego, codziennego wykonywania.

W najbliższym czasie swoją działalność rozpocznie Środowiskowe Centrum Seniorów na Czechowie. Oferta nowej placówki prowadzonej przez Zespół Ośrodków Wsparcia skierowana będzie do nieaktywnych zawodowo osób w wieku 60+, mieszkających w Lublinie, a w szczególności w dzielnicy Czechów. Otrzymają różne formy wsparcia, pomagające w prowadzeniu samodzielnego, aktywnego życia. Centrum zlokalizowane będzie w budynku Szkoły Podstawowej Nr 43 przy ul. Józefa Śliwińskiego 5. Otwarciu, w którym oprócz seniorów wezmą udział także pierwszoklasiści ze szkoły podstawowej, towarzyszyć będą elementy świąteczne. Uczestnicy wspólnie zaśpiewają kolędy, otrzymają prezenty i poczęstunek. Nie zabraknie konkursu związanego ze zwyczajami mikołajkowymi.