W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rozbudowa Centrum Integracji Społecznej w DPS przy ul. Głowackiego

Rozbudowa Centrum Integracji Społecznej w DPS przy ul. Głowackiego
03.08.202014:27

W DPS im. Matki Teresy z Kalkuty zakończyły się prace budowlane związane z rozbudową Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Miejsce inwestycji odwiedził Prezydent Krzysztof Żuk oraz Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta ds. Społecznych. Nowe pomieszczenia Centrum są już praktycznie gotowe, ich oddanie do użytku zależy od postępów odbudowy po pożarze pozostałej części budynku. Prace te powinny zakończyć się do 30 września.

– Mimo trudnej sytuacji związanej z pożarem, udało nam się bez dużych przeszkód do końca doprowadzić prace związane z rozbudową Domu Pomocy Społecznej Społecznej o nowe pomieszczenia. Mieszkania i pracownie do pracy dziennej wkrótce będą gotowe na przyjęcie mieszkańców i uczestników, my zaś koncentrujemy się już tylko na odbudowie spalonego skrzydła – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W rozbudowanym budynku Centrum gotowe są wszystkie mieszkania, które przeznaczone będą dla 24 osób dorosłych i starszych z niepełnosprawnością intelektualną. Części mieszkalne zlokalizowane są na I, II, III piętrze i są od siebie niezależne. W każdej z nich zamieszka 8 osób. Do dyspozycji mieszkańców będą pokoje jednoosobowe z węzłami sanitarnymi i aneksami kuchennymi. Ponadto, na każdym piętrze znajduje się pokój dzienny ze wspólną kuchnią, pokój doraźnej pomocy oraz pokój gościnny. Celem utworzenia części mieszkalnej było zapewnienie osobom z niepełnosprawnością intelektualną życia w warunkach zbliżonych do rodzinnych.

Projekt rozbudowy zakładał także powstanie Dziennego Centrum Aktywności dla 26 osób, zlokalizowanego na parterze budynku. Są już gotowe pomieszczenia różnych pracowni, m.in. kompetencji społecznych, kultury i sztuki, rehabilitacji oraz kulinarnej. Do dyspozycji uczestników będzie także pokój wyciszenia, pokój światłoterapii, pokój psychologa, pedagoga oraz pracownika socjalnego, a także nowocześnie urządzona stołówka.

Pomieszczenia zostały przygotowane do meblowania, aktualnie trwają procedury przetargowe związane z dostawą wyposażenia mieszkań i pracowni: mebli, urządzeń RTV, AGD, sprzętu gastronomicznego, komputerowego, multimedialnego, fotograficznego i maszyn do szycia, a także sprzętu rehabilitacyjnego, m.in. łóżek, stołów i materacy do fizykoterapii. 

Na rozbudowę Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Miasto otrzymało unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 2 mln zł. Całkowita wartość projektu wynosi 7,9 mln zł.

Równolegle w spalonym skrzydle budynku DPS prowadzona jest odbudowa po pożarze.