W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zmiany w zasadach orzekania o niepełnosprawności

Zmiany w zasadach orzekania o niepełnosprawności
18.08.202213:23

Od 13 września wchodzą w życie przepisy zmieniające zasady orzekania o niepełnosprawności. Wnioski o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności składane od 13 września będą rozpatrywane według zasad obowiązujących przed epidemią, czyli wydanie orzeczenia będzie się odbywało wyłącznie z udziałem osoby zainteresowanej.

Obecnie komisje lekarskie wydające orzeczenia są organizowane w trybie mieszanym, zarówno z udziałem osób zainteresowanych, jak i zaocznie. Nowy przepis znosi obowiązującą w czasie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemiologicznego możliwość orzekania o niepełnosprawności bez udziału osoby zainteresowanej. Sprawy wszczęte przed 13 września będą kończone na podstawie dotychczasowych przepisów. Oznacza to, że wnioski o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności złożone do Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Lublinie przed wejściem w życie przepisów mogą być zakończone orzeczeniem wydanym zaocznie, również po 13 września. Wszystkie sprawy wszczęte od 13 września obligatoryjnie będą kończone komisją lekarską z udziałem osoby zainteresowanej.

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 19 lipca 2022 r. o zmianie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostało ogłoszone 29 lipca br.. Wchodzi w życie po 45 dniach od ogłoszenia, tj. 13 września.