W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wydawnictwa

Film "By każdy mógł być sobą"

Lublin rozwija się i zmienia. Najszybciej w 700 letniej historii. Nowe osiedla mieszkaniowe, obiekty sportowe i kulturalne, nowe drogi, place i parki,  nowoczesna  komunikacja miejska. Rozwój to także rozwój sieci placówek pomocowych, terapeutycznych i wspierających.

Bo każdy z mieszkańców ma swoje potrzeby i możliwości. Każdy na swój sposób chce być szczęśliwy. Ma swoje marzenia, pasje, plany i aspiracje zawodowe. Niezależnie od wieku, płci, i możliwości chce czuć się potrzebny i niezależny - tak by mógł być sobą …. .

Dlatego wszystkie nowo powstające budynki miejskich instytucji  projektowane są z uwzględnieniem potrzeb ludzi z ograniczoną sprawnością, zaś w starych budynkach, choć to czasem trudne, tworzone są udogodnienia i ułatwienia dostępu…. dla każdego.

Nowe inwestycje nie wykluczają nikogo.  Projektowane są tak, aby z przestrzeni sportu, kultury, rekreacji, edukacji korzystać mogli wszyscy bez względy na stopień sprawności. Wdrażanie idei projektowania uniwersalnego powoduje, że Lublin jest  miastem dla wszystkich. Każdy mieszkaniec, niezależnie od swojej sprawności może być mobilny i aktywny. Dostępna dla wszystkich jest komunikacja miejska. W pełni dostosowane i nowoczesne pojazdy, przystanki autobusowe, wszelka gama uprawnień do bezpłatnych przejazdów dla osób po siedemdziesiątym roku życia, niepełnosprawnych dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów także sprzyjają ich mobilności i aktywności.

Chodniki fakturowe, krawężniki 0%, podjazdy i windy w budynkach wielokondygnacyjnych, schodołazy, możliwość skorzystania z usługi tłumacza języka migowego, oznaczenia w systemie Brajla…. to tylko niektóre przykłady rozwiązań znanych doskonale w przestrzeni publicznej..

Także parki, skwery,  place zabaw stały się przestrzenią dostępną dla wszystkich. Sprzyjają  integracji osób niepełnosprawnych z rówieśnikami. Niektóre udogodnienia są dla większości są niemal niezauważalne, a dla osób z niepełnosprawnością to być albo nie być….. niezależnym, aktywnym wolnym...

Osoby potrzebujące opieki i pomocy innych: seniorzy, osoby niepełnosprawne, ludzie w trudnej sytuacji życiowej mogą liczyć na wsparcie w licznych placówkach pomocowych i terapeutycznych.. Działalność tych placówek jest stale rozwijana i dostosowywana do zmieniających się potrzeb. To wszystko w połączeniu z ciepłą,  rodzinna atmosferą zapewniają mieszkańcom niezależność, godność i bezpieczeństwo.

Niezwykle ważnym obszarem jest edukacja.  Począwszy od żłobka poprzez przedszkola, szkoły podstawowe i średnie po uczelnie wyższe. Uczniowie z niepełnosprawnościami mają dostęp do nauki połączonej z rehabilitacją. Placówki edukacyjne realizują  nauczanie specjalne, integracyjne i włączające. Uczniowie mają zapewnione: transport do szkół,  wysoko wykwalifikowanych nauczycieli,  nauczycieli wspomagających oraz asystentów.

Codziennie, wiele osób w naszym mieście zmaga się codziennie z trudami życia. Wspieranie ich, poszanowanie ich godności, samodzielności, niezależności jest bardzo ważne, by naprawdę wszyscy w Lublinie czuli się potrzebni i bezpieczni. By w Lublinie mogli być sobą…..