W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

74 projekty zgłoszone w ramach II edycji Zielonego Budżetu

74 projekty zgłoszone w ramach II edycji Zielonego Budżetu
14.11.201710:43

Zakończył się nabór do II edycji Zielonego Budżetu Miasta Lublin. Mieszkańcy zgłosili 74 projekty. Rozpoczęła się ocena formalna przesłanych zgłoszeń, następnie zespół ekspertów dokona oceny merytorycznej. Projekty wybrane do realizacji poznamy na początku przyszłego roku. Na realizację wybranych projektów, podobnie jak w poprzedniej edycji, miasto przeznaczy 2 mln zł.

Wnioski zgłoszone zostały w pięciu kategoriach:

  • ochrona zieleni istniejącej (16 projektów),
  • nasadzenia przyuliczne (20 zgłoszonych projektów),
  • skwery (15 zgłoszeń),
  • rabaty (brak zgłoszeń),
  • meble miejskie (w tym parklety – 7 zgłoszeń),
  • dokumentacja projektowa (5 projekty),
  • inne (11 zgłoszeń).

- W tym roku, w przeciwieństwie do roku poprzedniego, zgłoszono projekty stricte związane z zielenią. Nie pojawiają się m.in. projekty, które wcześniej nie uzyskały poparcia w Budżecie Obywatelskim lub dotyczące wykonania nawierzchni czy urządzeń małej architektury. Mniejsza liczba zgłoszonych projektów przełożyła się na większą świadomość mieszkańców dotyczącą aranżacji i zagospodarowania zieleni. W tym roku zgłoszone projekty są bardziej precyzyjne, lepiej opracowane merytorycznie, na co wpływ miały z pewnością warsztaty prowadzone przez Fundację Krajobrazy. Lepsza jakość przedstawionych pomysłów przekłada się także na bardziej kompleksowe zgłoszenia zawierające szczegółowe opisy, zdjęcia, a także konkretne lokalizacje proponowanych nasadzeń.- mówi Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej.

Realizację Zielonego Budżetu, podobnie jak w pierwszej edycji, będzie nadzorował Miejski Architekt Zieleni wspierany przez inne wydziały Urzędu Miasta Lublin. Zgłaszane projekty w pierwszej kolejności zostaną sprawdzane pod kątem formalnym, tj. własność gruntów, stan prawny nieruchomości, zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, układ infrastruktury podziemnej i nadziemnej, planowane inwestycje, zgodność z przepisami prawa oraz możliwość realizacji w ciągu jednego roku.

W kolejnym etapie, projekty zostaną ocenione pod względem merytorycznym. W tym celu został powołany zespół ekspertów w skład którego wchodzą przedstawiciele Biura Partycypacji Społecznej, Miejskiego Architekta Zieleni oraz eksperci z zakresu zieleni, gospodarki przestrzennej i krajobrazu.

  • Kamila Boguszewska – Politechnika Lubelska, Wydział Architektury, Samodzielna Pracownia Architektoniczna,
  • Ewa Trzaskowska – Katolicki Uniwersytet Lubelski, Katedra Przyrodniczych Podstaw Architektury Krajobrazu,
  • Margot Dudkiewicz - Uniwersytet Przyrodniczy, Katedra Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Architektury Krajobrazu,
  • Bartłomiej Kwiatkowski - Politechnika Lubelska, Wydział Budownictwa i Architektury, Katedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego,
  • Marcin Skrzypek – inicjator i animator, Forum Kultury Przestrzeni, Członek Rady Kultury Przestrzeni przy Prezydencie Miasta Lublin,
  • Szymon Pietrasiewicz – animator społeczny, pracownik i współpracownik instytucji kultury,
  • Jan Kamiński – Katolicki Uniwersytet Lubelski, Przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni.

Pliki do pobrania

Facebook Obywatelski Lublin

NGO.PL - portal ogranizacji pozarządowych