W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jakie powinny być zasady zgłaszania projektów uchwał przez mieszkańców i mieszkanki Lublina?

Jakie powinny być zasady zgłaszania projektów uchwał przez mieszkańców i mieszkanki Lublina?
16.05.201913:23

W 2018 r. Rada Miasta Lublin zmieniła Statut Miasta określając, że już 300 osób może złożyć własny projekt uchwały na sesję. Obecnie, zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie gminnym, miasto musi ustalić zasady składania tych projektów. Zapraszamy do dyskusji. Na opinie do przygotowanego projektu uchwały czekamy do 10 czerwca.

- Kilka ostatnich lat pokazało, że lublinianie są bardzo aktywną społecznością lokalną. Z pewnością wielu mieszkańców będzie chciało skorzystać z możliwości jaką daje obywatelski projekt uchwały. Liczę, że równie aktywnie jak w poszczególne formy partycypacji, lublinianie zaangażują się w dyskusję nad zasadami, które będą obowiązywały przez najbliższe lata – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Kluczowe kwestie, jakie muszą być uregulowane w uchwale Rady Miasta, to:

  • zasady tworzenia Komitetów mieszkańców, które będą odpowiadać za przygotowanie projektów i zbiórkę podpisów poparcia pod nimi,
  • wymogi formalne, jakie projekt musi spełnić,
  • sposób zbiórki podpisów,
  • metody promocji projektów.

W załączniku przedstawiamy propozycję uchwały i zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do dyskusji na jej temat, która potrwa do dnia 10 czerwca. Projekt uchwały, wraz z formularzem konsultacyjnym, w którym należy zamieścić swoje uwagi, dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Miasta Lublin .

Wszystkie osoby zainteresowane tym projektem zapraszamy także na poświęcone mu spotkanie otwarte, które odbędzie się ono w środę, 5 czerwca 2019 roku o godz. 17.00 w sali nr 104, ul. Bernardyńska 3. Sala jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Najważniejsze propozycje znajdujące się w projekcie uchwały:

1.       Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej tworzy przynajmniej 10 osób.
2.       W miejscu zbierania podpisów poparcia musi być wyłożony do wglądu projekt uchwały, w sprawie której podpisy są zbierane.
3.       Jeśli po złożeniu projektu okaże się, że Komitet nie zebrał wymaganego poparcia minimum 300 osób, ma on 7 dni na uzupełnienie podpisów.
4.       Przedstawiciel Komitetu ma prawo uczestniczyć z prawem głosu we wszystkich posiedzeniach komisji Rady oraz sesjach, na których projekt jest rozpatrywany.
5.       Komitet ma prawo dokonania korekty w złożonym projekcie uchwały.

Formularz online

Pliki do pobrania

Facebook Obywatelski Lublin

NGO.PL - portal ogranizacji pozarządowych