W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Konsultacje koncepcji dworca metropolitalnego trwają do 6 grudnia

Konsultacje koncepcji dworca metropolitalnego trwają do 6 grudnia
22.11.201712:07

Prezydent Miasta ogłasza konsultacje społeczne z mieszkańcami na temat zagospodarowania rejonu dworca metropolitalnego.

  1. Przedmiot konsultacji społecznych:

    zagospodarowania rejonu dworca metropolitalnego wraz z bryłą obiektu, nowym układem drogowym z otwarciem plac Dworcowy dla ruchu pieszego oraz układu parkingów dla podróżnych.
     
  2. Cel konsultacji społecznych:

Celem konsultacji społecznych jest uzyskanie opinii mieszkańców na temat prezentowanych koncepcji, proponowanych w nich rozwiązaniań architektonicznych, urbanistycznych oraz materiałowych, a w efekcie przyjęcie do realizacji projektu odpowiadającego na potrzeby wszystkich zainteresowanych korzystaniem z obiektu.

  1. Czas trwania konsultacji:

Konsultacje społeczne trwają od 22 listopada 2017 r. do  06 grudnia 2017 r.

  1. Formy konsultacji społecznych:
  • 1) przyjmowanie opinii i wniosków na piśmie, które należy przesłać w formie elektronicznej na adres:
  • 2) otwarte spotkania publiczne w sali obrad Rady Miasta 29 listopada 2017 r. o godzinie 17:00.
  1. Inne niezbędne informacje:
  • 1) Wszelkie dodatkowe informacje będą publikowane na stronie www.lublin.eu.
  • 2) W przypadku potrzeby organizacji dodatkowych form konsultacji informacje na ten temat będą publikowane w sposób przewidziany w uchwale nr 722/XXVIII/2017 Rady Miasta Lublin z dnia 30 marca 2017 r. w sprawie trybu i zasad przeprowadzania konsultacji społecznych z Mieszkańcami Miasta Lublin.

Zachęcamy do obejrzenia konferencji poświęconej propozycjom zagospodarowania rejonu nowego dworca metropolitalnego.

W załączeniu prezentacja dotycząca dwóch koncepcji nowego dworca metropolitalnego.

Opis planowanej inwestycji:

W ramach budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego zmieni się przestrzeń w obrębie ulic: Młyńska, Gazowa, Krochmalna, Dworcowa, 1-go Maja, oraz Pocztowa. Zmianą dotkną jezdnie, chodniki, ścieżki rowerowe, nowo projektowaną zieleń i małą infrastrukturę. Nowy wygląd otrzyma również plac Dworcowy, który po całkowitym usunięciu ruchu kołowego stanie się deptakiem połączonym wizualnie oraz funkcyjnie z głównym wejściem do dworca kolejowego. Powstanie układ nowych dróg przewidzianych w miejscowym planie zagospodarowania  przestrzennego, które usprawnią ruch i komunikację nowego Dworca Metropolitalnego, centrum Lublina oraz terenów ekspozycyjnych Targów Lublin.

W ramach projektu powstanie także nowy budynek dworca autobusowego wraz z peronami, który będzie mógł sprawnie obsługiwać autobusy komunikacji miejskiej oraz pozamiejskiej, jak również dalekobieżnej. Na terenie wokół budynku dworca powstanie około 85 miejsc postojowych dla autobusów i busów komunikacji miejskiej i zamiejskiej, w tym miejsca pod pętle komunikacji miejskiej oraz stanowiska do ładowania trolejbusów.

W otoczeniu budynku dworca powstaną parkingi tzn. KISS & RIDE, natomiast pod budynkiem dworca powstanie podziemny parking na 200 pojazdów dla podróżnych, na który zostaną przeniesione stanowiska TAXI. Dodatkowo, w bliskiej odległości dworca przy ul. Krochmalnej, zostaną wybudowane parkingi dla autobusów i mikrobusów komunikacji zamiejskiej, których czas oczekiwania na odjazd przekracza 15 min.

Jednym z elementów przebudowy tej części miasta będzie także jej przyrodnicza odnowa oraz powstanie nowoczesnych, przyjaznych przestrzeni publicznych.

KONCEPCJA 1

Zakłada zachowanie połączeń drogowych w rejonie ronda Sportowców oraz dopuszcza ruch kołowy tylko dla transportu publicznego i pojazdów uprzywilejowanych na placu Dworcowym.
W ramach dworca powstanie 86 stanowisk stanowisk autobusowych (w tym: 50 dla komunikacji zamiejskiej, 16 dla komunikacji miejskiej i 20 dla komunikacji zamiejskiej z okresem oczekiwania do 15 min), 2 stanowiska dla komunikacji miejskiej i 1 dla komunikacji zamiejskiej. W ramach zajezdni dla komunikacji zamiejskiej i dalekobieżnej  zaprojektowano 63 miejsca postojowe dla autobusów i 78 miejsc postojowych dla mikrobusów. Koncepcja zakłada powstanie ok. 185 miejsc postojowych oraz 6 w ramach postoju TAXI.

Ta koncepcja placu Dworcowego bazuje na "ostrych liniach” wytyczających główne arterie piesze i kołowe, rowerowe oraz zielone przestrzenie publiczne, które mają swoja kontynuację na dachu nowego dworca autobusowego.

Sama bryła dworca autobusowego to 15 filarów o konstrukcji wspornikowej ustawionych w 3 rzędach po 5 w każdym, których forma odwołuje się do winorośli. Budynek jest 2 kondygnacyjny z miejscem na informację turystyczną, punkt promocji miasta i regionu, z użytkowym dachem zielonym otwartym dla pieszych.

Powierzchnia użytkowa budynku to 1 800 m2, powierzchnia użytkowa dachu wynosi 590 m2, powierzchnia użytkowa parkingu zaś 6 710 m2. Koncepcja zakłada powstanie ok. 185 miejsc postojowych oraz 6 w ramach postoju TAXI.

KONCEPCJA 2

Całkowicie zmienia organizację połączeń drogowych zarówno w rejonie ronda Sportowców jak i placu Dworcowym. Rondo Sportowców rozbudowane zostało o przyszłe połączenie drogowe północnej i południowej części miast poprzez tunel pod torami. Natomiast plac Dworcowy pełni funkcję otwartej przestrzeni przeznaczonej dla ruchu pieszego.

W ramach dworca powstaną 74 stanowiska autobusowe (w tym: 48 dla komunikacji zamiejskiej, 2 podwójne dla komunikacji miejskiej i 22 dla komunikacji zamiejskiej z okresem oczekiwania do 15 min), 9 stanowisk dla komunikacji miejskiej – autobus rozpoczynające trasę i 1 stanowisko dla autobusu kończącego trasę, 1 podwójne stanowisko dla komunikacji zamiejskiej dla autobusów wysadzających pasażerów. W ramach zajezdni dla komunikacji zamiejskiej i dalekobieżnej zaprojektowano 63 miejsca postojowe dla autobusów i 50 miejsc postojowych dla mikrobusów. Przestrzeń placu bazuje na łagodnych liniach.

Budynek dworca został zaprojektowany w postaci podwójnej bryły, której główna część zewnętrzna konstrukcyjna jest oparta na czterech słupach żelbetowych z głowicami stalowymi. Część wewnętrzna to szklany kubik mieszczący dwie wydzielone od siebie funkcje: obsługi pasażera i biurową zamknięte w „otwartej” przestrzeni hali dworcowej.

Powierzchnia użytkowa budynku to 1 350 m2, zaś parkingu 6 293 m2, ze 178 miejscami parkingowych oraz
8 miejscami postojowymi dla TAXI.

Plan inwestycyjny

Po doprecyzowaniu koncepcji dworca ruszą prace przy projekcie budowlano-wykonawczym, który ma być gotowy na początku 2019 r. Wtedy też rozpocznie się procedura przetargowa na wybór wykonawcy robót. Inwestycja rozpocznie się w 2020 roku i potrwa 3 lata. Budowa Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego jest planowana do współfinansowania w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Pliki do pobrania

Facebook Obywatelski Lublin

NGO.PL - portal ogranizacji pozarządowych