W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Podsumowanie kampanii Rowerowa Wiosna 2018

Podsumowanie kampanii Rowerowa Wiosna 2018
18.06.201810:09

Uczestnicy i uczestniczki Rowerowej Wiosny spotkali się w ubiegłą niedzielę na Placu Litewskim i wspólnie przejechali rowerami na Słoneczny Wrotków, gdzie wręczono główne nagrody dla najbardziej rowerowych szkół. W tym miejscu odbywał się też EkoPiknik Rodzinny z całym szeregiem atrakcji i konkursów z nagrodami.

- Dziękuję wszystkim uczniom za zaangażowanie i niezwykle aktywny oraz rekordowy udział w tegorocznej akcji. Jestem przekonany, że rower, rolki czy hulajnogi to będzie wybór nie tylko na maj. Zwycięzcom gratuluję wyników – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Od kilku lat w Lublinie w maju odbywa się akcja edukacyjna zachęcająca do dojazdów rowerem, rolkami lub hulajnogą do szkoły. Jest ona skierowana do szkół podstawowych. Od tego roku wszystkie działania promujące mobilność aktywną opatrywane sią hasłem LoveRowy Lublin. To w jego ramach realizowana była największa miejska edukacyjna kampania rowerowa, zachęcająca do codziennego, aktywnego docierania do szkoły, czyli Rowerowa Wiosna. Tegoroczna edycja okazała się pod wieloma względami rekordowa. Przez 18 dni szkolnych maja aż 5662 uczniów i uczennic z 40 lubelskich szkół podstawowych wzięło udział w kampanii i codziennie przyjeżdżało na lekcje rowerem, hulajnogą, deskorolką lub na rolkach. W sumie młodzież przyjechała aktywnie do szkoły aż 68 383 razy.

Porównanie wyników kampanii edukacyjnej z lat ubiegłych:

rok

zgłoszeni

klasy

szkoły

dojeżdżający

przyjazdy

Zwycięzcy (min 15 dojazdów)

2016

4040

228

30

2567

28399

1083

2017

5031

222

25

2969

37863

1460

2018

9832

452

40

5662

68363

3027

 

Każdy z 5662 uczniów i uczennic z 40 szkół (15 szkół brało udział w kampanii po raz pierwszy) przynajmniej raz przyjechał na lekcje rowerem lub w inny aktywny sposób. Rywalizowali oni o nagrody rzeczowe - sportowe plecaki. By otrzymać nagrodę należało wykonać minimum 15 przyjazdów w maju i ten wynik osiągnęło aż 3027 uczniów i uczennic, z czego 1316 uczniów dojechała 18 razy czyli maksymalną liczbę aktywnych podróży do szkoły.

W każdej biorącej udział w akcji szkole jedna najbardziej aktywna klasa (ta, która utrzymała najwyższą frekwencję w Rowerowej Wiośnie) otrzyma grupową nagrodę w postaci wejściówek do Aqua Lublin lub na warsztaty do instytucji kultury (Dom Słów oraz Galeria Labirynt).

Dwie najbardziej rowerowe szkoły, czyli te, które miały najwyższą frekwencję otrzymały zadaszone wiaty rowerowe (ufundowane przez LPEC S.A.), które jeszcze w czerwcu staną przed tymi placówkami.

  • W kategorii szkoła duża (powyżej 300 uczniów i uczennic w klasach 4-7) wygrała SP nr 44 przy ul. Tumidajskiego.
  • Natomiast w kategorii szkoła mała (do 300 uczniów i uczennic w klasach 4-7)  wygrała SP nr 11 przy ul. Przyjaźni.

W ramach kampanii współpracowaliśmy w tym roku z młodym lubelskim youtuberem Wiktorem Bisem z kanału Wik and Kuba, który uczestniczył i promował szkolną grywalizację, ogłaszał konkursy z nagrodami na swoim kanale oraz promował kulturę rowerową w filmikach edukacyjnych.

Rowerowa Wiosna jest tworzona przez  Towarzystwo dla Natury i Człowieka - Porozumienie Rowerowe oraz Biuro Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin. Kampania jest finansowana ze środków Miasta Lublin.

Facebook Obywatelski Lublin

NGO.PL - portal ogranizacji pozarządowych