W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ruszają Szkolne Budżety Obywatelskie w Lublinie

Ruszają Szkolne Budżety Obywatelskie w Lublinie
16.04.202112:09

Miasto rozpoczyna pilotażową edycję Szkolnych Budżetów Obywatelskich. Dzięki nim uczniowie i uczennice lubelskich szkół mają szansę na realizację własnych projektów. Pierwszym krokiem jest wybór szkół, które w tym roku przystąpią do programu. Na zgłoszenia placówek czekamy do 30 kwietnia.

– Działania związane z otrzymaniem przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży zostały zaplanowane na 3 lata i rozpoczynają się już w tym roku. Jedną z pierwszych aktywności w tym zakresie będzie organizacja pilotażowej edycji Szkolnych Budżetów Obywatelskich. Traktujemy to jako krok do stworzenia szerszego Programu rozwijania samorządności dzieci i młodzieży w Lublinie. Liczymy na to, że rozwiązanie to sprawdzi się w Lublinie i na stałe stanie się częścią programu edukacyjnego w naszym mieście – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Do udziału w pilotażowej edycji Szkolnych Budżetów Obywatelskich zapraszamy miejskie placówki oświatowe, takie jak: szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, placówki oświatowo-wychowawcze, placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, młodzieżowy ośrodek socjoterapii oraz specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze. Kwalifikacja do udziału w pilotażowej edycji SBO odbędzie się w drodze konkursu „Rozwój samorządności uczniowskiej w Lublinie - Szkolne Budżety Obywatelskie”, który startuje już dzisiaj, 16 kwietnia i potrwa do 30 kwietnia. Każda z 10 zakwalifikowanych placówek otrzyma środki w wysokości 4 tys. zł oraz wsparcie organizacyjne i merytoryczne w przeprowadzeniu na swoim terenie Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. 
Podstawą uruchomienia Szkolnych Budżetów Obywatelskich w Lublinie były doświadczenia wyniesione z prowadzonego w 2019 r. Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego, działania Szkoły Podstawowej nr 51, która jako pierwsza wdrażała podobne narzędzie oraz rozmowy z uczniami i nauczycielami lubelskich szkół. W ramach przygotowań do uruchomienia SBO Miasto Lublin zapoznało się także z doświadczeniami innych miast w tym zakresie, m.in. Warszawy. 
Regulamin konkursu wraz z załącznikami znajduje się na stronie lublin.eu.
 

Facebook Obywatelski Lublin

NGO.PL - portal ogranizacji pozarządowych