W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wybieramy nowe Rady Dzielnic
01.03.202311:11

W nadchodzących wyborach do Rad Dzielnic w najbliższą niedzielę (5 marca) głosowanie odbędzie się w 24 spośród 27 dzielnic Lublina. W 3 dzielnicach - Głusk, Stare Miasto i Za Cukrownią - mieszkańcy nie pójdą do urn wyborczych. Na terenie całego miasta maksymalnie może zasiadać 435 członków Rad Dzielnic. Wśród 560 zgłoszonych kandydatów 44,5% stanowią kobiety (249 osób) i 55,5% mężczyźni (311 osób).

– Zachęcam do udziału w wyborach, bo prawo do głosowania jest jedną z najważniejszych wolności obywatelskich i każdy oddany głos ma znaczenie. W najbliższą niedzielę wybierzemy przedstawicieli naszych społeczności lokalnych. To istotne, bo to Rady Dzielnic decydują o wydatkowaniu środków z dedykowanej im puli w budżecie miasta, tym samym o prowadzonych remontach ulic, chodników czy jakości zieleni. Wspólnie z nowymi przedstawicielami Rad chcemy też kontynuować Plan dla Dzielnic, program który umożliwia spojrzenie na każdy z 27 obszarów miasta jednostkowo – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Miejska Komisja Wyborcza do 10 lutego przyjmowała zgłoszenia kandydatów do Rad Dzielnic. W skali całego miasta swoją kandydaturę chętniej zgłaszali mężczyźni (311 osób spośród 560 kandydatów). W dzielnicach Czechów Północny i Śródmieście zgłosiło się tyle samo kobiet i mężczyzn. Procentowo najwięcej kobiet zgłosiło się w dzielnicy Za Cukrownią (ponad 66,6%), zaś najwięcej mężczyzn w dzielnicy Tatary (ponad 78,9%). W 9 z 27 dzielnic odsetek zgłoszonych kobiet wyniósł więcej niż 50%.

Wybory do Rad Dzielnic odbędą się w 48 z 80 obwodów w najbliższą niedzielę (5 marca) i tego dnia lokale wyborcze czynne będą od godz. 8.00 do 20.00. Głosować mogą pełnoletni mieszkańcy Lublina, wpisani do stałego rejestru wyborców na obszarze dzielnicy. Przed głosowaniem należy okazać Obwodowej Komisji Wyborczej dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość osoby głosującej. Można oddać tyle głosów, ile mandatów ustalono dla danego obwodu wyborczego w dzielnicy, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony, obok nazwisk kandydatów. Informację o siedzibach Obwodowych Komisji Wyborczych (lokalach wyborczych) zawarto w obwieszczeniach Miejskiej Komisji Wyborczej, rozpowszechnianych na terenie dzielnicy (w danym obwodzie wyborczym) oraz publikowanych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej w zakładce Wybory i referenda/Wybory do Rad Dzielnic 2023. W obwodach wyborczych, gdzie liczba kandydatów jest równa lub mniejsza od liczby mandatów, nie przeprowadza się głosowania.

Na terenie Lublina funkcjonuje 27 dzielnic, które powstawały z inicjatywy mieszkańców na przestrzeni kilkunastu lat. Dzielnica jest jednostką pomocniczą miasta, kreuje i podejmuje inicjatywy we wszystkich sprawach dotyczących potrzeb zbiorowych mieszkańców. Rada Dzielnicy decyduje o przeznaczeniu środków z rezerwy celowej – specjalnie utworzonej w budżecie miasta na zadania zgłaszane przez jednostki pomocnicze – w wysokości 170 tys. zł na każdą z dzielnic (łącznie ponad 4,5 mln zł). To środki przeznaczane są głównie na drobne prace remontowo-modernizacyjne, jak: remonty dróg wewnętrznych, chodników i schodów, budowa placów zabaw, zieleńców, zagospodarowanie skwerów, remonty i modernizacja boisk i infrastruktury sportowej czy doświetlenia ulic.

Informacje dotyczące wyborów, w tym obwodów do głosowania i siedziby Obwodowych Komisji Wyborczych, można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie radydzielnic.lublin.eu/wybory.

Sprawdź, czy głosujesz: link

Sprawdź, gdzie zagłosujesz: link

Facebook Obywatelski Lublin

NGO.PL - portal ogranizacji pozarządowych