W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zagłosuj na projekty w Budżecie Obywatelskim Lublina

Zagłosuj na projekty w Budżecie Obywatelskim Lublina
30.10.201410:09

20 mln złotych będą mieli do wydania mieszkańcy Lublina w 2016 roku. W ramach Budżetu Obywatelskiego do rozdysponowania będzie 15 mln zł, a dodatkowe 5 mln zł to środki pochodzące z Inicjatywy Lokalnej. Swoje projekty będzie można zgłaszać od 15 kwietnia do 15 maja 2015. Głosowanie na projekty BO 2016 odbędzie się w pierwszych dziesięciu dniach października.Konsultacje społeczne z mieszkańcami dotyczące zasad Budżetu Obywatelskiego 2016 dobiegły końca. W czasie spotkań padły propozycje, które mają ulepszyć formułę tej inicjatywy. Środki finansowe, o których wydaniu zadecydują mieszkańcy, to aż 20 mln zł. Przyszłoroczny Budżet Obywatelski opiewa na kwotę 15 mln zł, a 5 mln zł pochodzić będzie z Inicjatywy Lokalnej. BO 2016 to 8 mln zł na projekty małe (każdy o maksymalnej wartości 500 tys zł), natomiast 7 mln przewidziano na projekty duże (największa wartość takiego projektu nie może przekroczyć 1,5 mln zł). Nowością będzie określenie dolnej granicy projektu składanego w kategorii projektów małych na 50 tys. zł.

-Kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego to odpowiedź na rozbudzoną aktywność społeczności lokalnej Lublina. W tym roku dwukrotnie większe środki to dwa razy większe możliwości na rozwój i innowacyjne projekty, które zostaną zrealizowane we wszystkich dzielnicach. Inicjatywy podjęte przez mieszkańców są dla mnie szczególnie ważnym aspektem w procesie zmian, jakich dokonamy na terenie naszego miasta, ponieważ pokazują najważniejsze potrzeby. Po raz kolejny liczę na zaangażowanie i ciekawe pomysły. Wierzę, że te środki finansowe zostaną wydane w jak najlepszy sposób – mówi Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin.

Zmiany dotyczą także propozycji rozdysponowania środków finansowych, które przydzielane będą zgodnie z kolejnością otrzymywania głosów, jednak z pewnymi zastrzeżeniami. W jednej dzielnicy mogą być realizowane maksymalnie 3 projekty małe i 1 duży. Oznacza to, że w przypadku zwycięstwa większej ilości projektów z jednej dzielnicy do realizacji trafią tylko pierwsze 3. Zasada ta nie będzie dotyczyła projektów, których realizacja obejmuje conajmniej 3 dzielnice.

To mieszkańcy, podobnie jak w ubiegłym roku, poprzez zgłoszenie swoich projektów zadecydują na jakie pomysły będzie można głosować w ramach Budżetu Obywatelskiego. Składanie wniosków rozpocznie się 15 kwietnia, a potrwa do 15 maja 2015 roku. Nie zmieniają się zasady dotyczące samego składania wniosków. Propozycje projektu może złożyć osoba, która ukończyła 16 lat i mieszka na terenie Lublina. Do wniosku tzw. małego należy dołączyć listę co najmniej 20 osób popierających wniosek. W przypadku projektów „dużych” wymagana ilość to 40 podpisów. Wzór wniosku dostępny będzie na stronie internetowej urzędu oraz we wszystkich punktach informacyjnych BO. Wnioski będzie można składać w siedzibie urzędu lub wysłać pocztą na adres UM Lublin.

Głosowanie na projekty, które zostaną zrealizowane, odbędzie się w dniach od 1 do 10 października 2015. Każdy mieszkaniec będzie mógł oddać dwa głosy. 1 głosu na projekt mały i 1 na duży. Głosować mogą wszystkie osoby zamieszkujące na terenie Lublina, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 16 lat.

Głosować będzie można za pomocą aplikacji na telefon, strony internetowej www.obywatelski.lublin.eu, w biurach Obsługi Mieszkańców oraz pocztą na adres Urzędu Miasta Lublin.

Harmonogram

15 kwietnia – 15 maja – składanie wniosków
15 maja – 15 czerwca – ocena wniosków i podanie listy projektów zakwalifikowanych do głosowania
czerwiec, lipiec, wrzesień – promocja projektów
1-10 października – głosowanie

Facebook Obywatelski Lublin

NGO.PL - portal ogranizacji pozarządowych