W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Budżet Obywatelski – nowa edycja

Budżet Obywatelski – nowa edycja
06.03.201810:32

Zwiększenie kwoty projektu gwarantowanego, głosowanie na 1 projekt duży i 2 małe oraz możliwość składania projektów wyłącznie przez Internet - to najważniejsze zmiany V edycji Budżetu Obywatelskiego. Nabór projektów przez stronę www.obywatelski.lublin.eu rozpocznie się 15 marca i potrwa do 15 kwietnia.

Od października 2017 r. trwały konsultacje społeczne nowej edycji Budżetu Obywatelskiego w Lublinie. Ich celem była korekta dotychczasowych zasad, które swoją rewolucję miały rok temu. Wprowadzono wtedy m.in. projekty gwarantowane – realizowane w przypadku, gdy w ogólnym głosowaniu nie znalazł się żaden projekt w danej dzielnicy. W tym roku, po konsultacjach społecznych, kwota ta została zwiększona ze 150 do 175 tys. zł. W trakcie konsultacji odbyły się dwa spotkania publiczne oraz warsztaty, opinie były też zbierane na piśmie. Z 97 uwag jakie wpłynęły do regulaminu nowego budżetu obywatelskiego, 64 zostały uwzględnione w jego ostatecznej wersji (45 w całości a 19 częściowo).

- Budżet Obywatelski to stały element kalendarza partycypacyjnego w Lublinie. Cieszę się, że aktywność mieszkańców naszego miasta nie sprowadza się tylko i wyłącznie do zgłaszania projektów i głosowania. Mieszkańcy znaleźli czas, by podzielić się uwagami o tym procesie, większość z nich uwzględniamy w nowym regulaminie – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Nabór wniosków rusza w  tym roku wcześniej - już 15 marca i potrwa tradycyjne przez miesiąc do 15 kwietnia. Tydzień później wszystkie Rady Dzielnic otrzymają drogą mailową złożone wnioski, które dotyczą ich dzielnic. Będzie to okazja do wyrażenia opinii o poszczególnych projektach, Rady Dzielnic przekażą je następnie do 15 maja do Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego. Na początku czerwca poznamy wyniki oceny formalnej zgłoszonych projektów. Podobnie jak w roku ubiegłym, autorzy który nie zgadzają się z oceną, będą mieli 7 dni na odwołania.

Projekt będzie można złożyć wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej www.obywatelski.lublin.eu, bez konieczności drukowania i zanoszenia do Urzędu Miasta. W przypadku osób nie korzystających z komputera, projekt można złożyć za pośrednictwem formularza dostępnego w Biurach Obsługi Mieszkańców oraz do pobrania na stronie internetowej www.lublin.eu/budzetobywatelski. Nowością w tym roku jest konieczność dołączenia pisemnej zgody zarządcy terenu, jeżeli projekt zlokalizowany ma zostać np. na terenie szkoły. 

Głosowanie, podobnie jak w roku ubiegłym, odbędzie się od 23 września do 10 października. Każda osoba zameldowana w Lublinie lub dopisana do listy osób głosujących w Budżecie Obywatelskim będzie mogła wybrać 1 duży projekt i 2 małe (w zeszłym roku głosowano tylko na 1 projekt mały i 1 duży). Sposób głosowania pozostaje taki sam jak w roku ubiegłym: można zagłosować elektronicznie na stronie internetowej lub tradycyjnie za pośrednictwem karty głosowania, dostarczanej osobiście do wyznaczonego punktu.

50% więcej dla dzielnicy

W tegorocznym głosowaniu dodatkowy bonus przewidziano dla najaktywniejszych dzielnic. 5 z nich, których frekwencja będzie najwyższa, otrzyma dodatkowe 50% rezerwy celowej w przyszłym roku - czyli 70 000. Frekwencja będzie liczona procentowo, w oparciu o liczbę zameldowanych mieszkańców. Na karcie do głosowania oraz w formularzu internetowym będzie możliwość zaznaczenia dzielnicy, na której się mieszka. Obliczenia będą dokonane w oparciu o oficjalne dane, publikowane na BIPie Urzedu Miasta. I tak na przykład liczba osób zameldowanych w dzielnicy Abramowice to 1677 osób, Rury - 29 081.

Pliki do pobrania

Facebook Obywatelski Lublin