W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jak napisać projekt do Budżetu Obywatelskiego?

Jak napisać projekt do Budżetu Obywatelskiego?
12.04.201812:45

Jeszcze tylko kilka dni zostało na składanie projektów w ramach V edycji Budżetu Obywatelskiego. Dla tych osób, których przygoda się dopiero rozpoczyna, zamieszczamy garść informacji potrzebnych do stworzenia projektu.

Niektórzy nazywają go budżetem obywatelskim, inni partycypacyjnym. Technicznie rzecz biorąc jest to część budżetu miasta, o której decydują bezpośrednio mieszkańcy poprzez głosowanie. W przypadku Lublina jest to 15 mln złotych, które dzielimy na projekty małe o wartości od 25 000 do 300 000 zł i projekty duże od 300 001 do 1,2 mln.

Jakie projekty można składać w ramach Budżetu Obywatelskiego?

Do Budżetu Obywatelskiego można zgłaszać projekty, które mieszczą się w zadaniach własnych gminy. Należy pamiętać, że teren na którym będą zlokalizowane musi należeć do Gminy Lublin a realizacja wniosku musi się zamknąć w roku kalendarzowym. Aby sprawdzić czy interesujący nas teren należy do Gminy Lublin, można wejść na Miejski Geoportal lub zapytać w Wydziale Gospodarowania Mieniem UM Lublin pod numerem telefonu: 081 466 2700, ul. Wieniawska 14, 7 piętro.

W sytuacji kiedy projekt ma być zlokalizowany np. na terenie szkoły czy stadionu, potrzebne będzie załączenie zgody zarządcy terenu np. dyrektora szkoły. Nie ma ona żadnej szczególnej formy. Wystarczy do wniosku dołączyć pismo o treści „Wyrażam zgodę na zlokalizowanie na terenie Szkoły … placu zabaw”  podpisane przez dyrektora szkoły. W wersji elektronicznej prosimy o dołączenie skanu takiego pisma, w wersji papierowej jako załącznik do wniosku.

Propozycję projektu do zrealizowania w ramach budżetu obywatelskiego może składać każdy mieszkaniec i każda mieszkanka. Jedna osoba może złożyć ich dowolną ilość. Pisząc wniosek można w łatwy sposób sprawdzić ceny najpopularniejszych „rzeczy” w mieście. Specjalnie po to przygotowaliśmy cennik miejski. Od autora/autorki projektu zależy poziom szczegółowości wniosku. Jeśli ktoś posiada wiedzę i zależy mu na konkretnych urządzeniach, które chciałby/chciałaby, aby były elementami placu, zachęcamy do ich wskazania. Jednak nie jest wymagana od wnioskodawców/wnioskodawczyń wiedza specjalistyczna.

Jak złożyć projekt

Można to zrobić na dwa sposoby. Najłatwiej za pośrednictwem formularza internetowego pod adresem , dzwoniąc pod numer 081 466 2560 lub osobiście w w Biurze Partycypacji Społecznej - Pałac Parysów, ul. Bernardyńska 3, I piętro, pok. 107.

Co  dalej?

Wszystkie projekty trafiają do Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego, który wnikliwie je analizuje. Sprawdzamy własność działek, kwoty i możliwość realizacji każdego pomysłu. Na początku czerwca na stronie www.lublin.eu/budzetobywatelski zostanie opublikowana ocena formalna wszystkich pomysłów. Autorzy i autorki, którzy nie zgadzają się z nią będą mieli możliwość w ciągu 7 dni złożyć odwołanie od tej oceny.

A potem już tylko głosowanie

Zagłosować można będzie na 2 projekty małe i 1 duży już jesienią od 23 września do 10 października. Może to zrobić każda osoba zameldowana w Lublinie lub dopisana do listy osób głosujących. Udział w głosowaniu mogą brać także obcokrajowcy. Aby dopisać się do listy osób głosujących, należy przyjść do Biura Partycypacji Społecznej do 21 września 2018 r. do godz. 15.30 lub zrobić to za pośrednictwem karty do głosowania w jednym z wyznaczonych punktów.

 

Facebook Obywatelski Lublin