W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Rezerwat Dzikich Dzieci 2020” - realizacja projektu z VI edycji BO

„Rezerwat Dzikich Dzieci 2020” - realizacja projektu z VI edycji BO
17.03.202110:15

Ponad 1200 najmłodszych mieszkańców Lublina odwiedziło w ubiegłym roku Rezerwat Dzikich Dzieci. Młodzi lublinianie korzystali z możliwości zabawy na placu znajdującym się przy ul. Dolnej Panny Marii już po raz trzeci. W 2020 roku pomysł został zrealizowany w ramach VI edycji Budżetu Obywatelskiego.

– Realizacja projektu pozwoliła na powstanie pierwszego w Polsce przygodowego placu zabaw. Idea Rezerwatu czerpie z definicji zabawy, jako swobodnych działań dzieci, które mogą budować własną rzeczywistość, świetnie się przy tym bawiąc. To kolejne miejsce na mapie Lublina, które powstało z myślą o najmłodszych – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin, ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Pomimo trwającej pandemii udało się otworzyć rezerwat w obowiązującym reżimie sanitarnym. Park kreatywności i kontaktu z przyrodą działał w okresie od 16 lipca do 25 października 2020 r., zapewniając wszystkim dzieciom możliwość swobodnej zabawy w przyjaznym i bezpiecznym środowisku.

– Rezerwat to takie miejsce, w którym dzieciaki mogą eksperymentować i robić to, czego na tradycyjnym placu nie mogą. Relacje rówieśnicze są tu ważniejsze niż telefon, którego mogą używać tylko do kontaktu z rodzicami. Rodzicom natomiast uświadamia, że tablet, komputer czy zajęcia dodatkowe nie są dobrym sposobem na dzieciństwo. Mogą tu obserwować swoje dzieci w naturalnym środowisku przyrodniczym i społecznym – mówi Rafał Sadownik, jeden z autorów projektu.

Teren Rezerwatu został podzielony na dwie strefy. Strefa buforowa, czyli tzw. otulina Rezerwatu była przeznaczona na relaks i różne aktywności dla rodzin i dorosłych z dziećmi poniżej 7 roku życia. Znalazły się w niej:

  • jurta mongolska, czyli namiot, w którym prezentowana była wystawa prac fotograficznych powstałych w Rezerwacie 2019,
  • strefa małego majsterkowicza, przestrzeń gdzie dzieci mogły wspólnie z rodzicami i pod ich czujnym okiem spróbować swoich sił w prostych pracach z narzędziami oraz zrealizować swoje pierwsze projekty,
  • strefa budowniczych, miejsce, w którym z udostępnionych lekkich modułowych skrzynek można było stworzyć swoją własną budowlę,
  • ogród społeczny, w ramach którego przeprowadzono cykliczne warsztaty ogrodnicze dla dzieci i dorosłych,
  • strefa relaksu przeznaczona na odpoczynek, wspólne rozmowy, a także miejsce drzemki i odosobnienie z dala od zgiełku i zabawy.

W drugiej strefie, czyli ścisłej strefie Rezerwatu, znajdowało się jeziorko, strefa budowli wysokich, dziki teren (nie objęty koszeniem i pracami zielonymi), a także przestrzeń do swobodnych zabaw. Ta część była przeznaczona dla starszych dzieci pomiędzy 7 a 15 rokiem życia. Na terenie tej strefy znajdowały się m.in. magazyn sprzętu, stół roboczy, dwa stanowiska narzędziowe, a także trzy magazyny materiałów zużywalnych. Miejsca te były przeznaczone na prace konstrukcyjne wykonywane bez pomocy rodziców.
W czasie funkcjonowania Rezerwatu w 2020 roku w strefie ścisłej zarejestrowanych zostało 516 dzieci, a w strefie buforowej 698 dzieci. W ciągu 47 dni działania zanotowano w sumie 1433 wejść dzieci, co daje średnio ponad 30 dzieci dziennie.

Projekt O-60 „Rezerwat Dzikich Dzieci 2020 - park kreatywności i kontaktu z przyrodą” zrealizowany został w 2020 roku w ramach VI edycji Budżetu Obywatelskiego za kwotę 200 tys. zł, jako projekt ogólnomiejski. Głosowało na niego 928 osób.

Facebook Obywatelski Lublin