Przedstawiamy listę 44 zwycięskich projektów, które zrealizujemy w 2019 roku. Pełna treść projektów znajduje się na stronie www.obywatelski.lublin.eu w zakładce projekty zwycięskie.
Projekt zrealizowany
Wniosek dotyczył budowy zatok parkingowych przy ul. Szafirowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Turkusową do skrzyżowania z ciągiem pieszym Busztynowa oraz dodatkowo (w opcji remontu asfaltowej nawierzchni istniejących zatok)
Wybudowanie zatok parkingowych przyczyniłoby się do zmniejszenia drastycznego deficytu miejc parkingowych i spełnienie oczekiwań i potrzeb osób zamieszkałych w tym rejonie.
Wartość: 269 370 zł
Zrealizowany
Projekt dotyczył kompleksowego zapobiegania bezdomności psów i kotów z terenu Lublina. Najskuteczniejsze metody zmniejszenia nadpopulacji tych zwierząt to kastracje i sterylizacje, a znakowanie elektroniczne powoduje, że zagubione zwierzę natychmiast wraca do właściciela. Gminy, które od lat realizują taki właśnie program zapobiegania bezdomności , zmniejszyły o ok. 70% wydatki na utrzymanie bezdomnych zwierząt w schroniskach. Olbrzymie zainteresowanie Lublinian podobnymi akcjami w latach ubiegłych pokazuje, że w naszym mieście istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na takie działania ze strony samorządu.
Rezultaty:
- sterylizacja/kastracja 383 psów i 380 kotów właścicielskich, 669 kotów wolno żyjących oraz zaczipowanie 285 psów
- akcja informacyjna (plakaty, informacje w mediach społecznościowych)
Koszt: 228 135 zł
Najlepsza dzielnica do życia w Lublinie? Tworzymy ją wspólnie na Czubach! Zieleń zapewnia nam lepsze samopoczucie, czystsze powietrze, miejsca spotkań i spędzania czasu. Dzięki temu projektowi mogą powstać dwa nowe skwery i sześć łąk kwietnych na Czubach Południowych.
Wśród zadań przewidziano:
- rewitalizację tzw. „Lasku na Porębie”
- stworzenie projektu rewitalizacji skweru koło pętli autobusowej na os. Widok
- stworzenie czterech łąk kwietnych na osiedlu Górki
- stworzenie łąki kwietnej na ul. Bursztynowej, obok SP51
- stworzenie łąki kwietnej pomiędzy ulicą Szmaragdową a ulicą Jana Pawła II
Niech nasza dzielnica będzie jeszcze piękniejsza i lepsza do życia!
Projekt zrealizowany
Projekt ZWIERZĘ NIE JEST RZECZĄ! miał na celu poprawę losu zwierząt na terenie Miasta Lublin oraz edukację społeczeństwa, w tym dzieci i młodzieży z zakresu prawidłowego dobrostanu zwierząt, umiejętności reagowania w sytuacjach nagłych, związanych z ich cierpieniem lub agresją oraz propagowanie wiedzy na temat prawnej ochrony zwierząt. Celem realizacji projektu było również ograniczenie populacji bezdomnych zwierząt poprzez sfinansowanie sterylizacji i oznakowania psów oraz kotów posiadających właścicieli; sterylizację kotów wolno bytujących, odrobaczenie, odpchlenie i przywrócenie ich do środowiska naturalnego; zakup koszy na psie odchody.
Nie wszyscy potrafimy reagować w sytuacjach kryzysowych, których niespodziewanie stajemy się świadkami - jednym z elementów działań edukacyjnych będzie przekazanie wiedzy na temat procedur obowiązujących w takich sytuacjach. Realizacja projektu zwiększy bezpieczeństwo ludzi i zwierząt oraz ograniczy liczbę bezdomnych zwierząt na terenie Miasta Lublin.
Realizacja:
- Fundacja na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE zrealizowała program zwiększający świadomość ekologiczną mieszkańców Lublina w sprawach dot. zapewnienia prawidłowego dobrostanu zwierząt, domowych oraz zapobiegania ich bezdomności, w tym zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz szkolenia dla osób dorosłych.
- Przeprowadzono zabiegi sterylizacji/kastracji - 132 psów i 154 kotów właścicielskich, 263 kotów wolno żyjących oraz zaczipowanie 114 psów (156 031,61 zł)
- Realizacja kampanii społecznej pn. „Miasto to też Twój dom – sprzątaj po swoim psie”
- Zakup koszy na psie odchody
Koszt: 300 000 zł
Projekt zakończony
Projekt ma na celu rewitalizację terenów Szkoły Podstawowej nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie zlokalizowanej przy ul. Poturzyńskiej 2 w Lublinie. W roku szkolnym 2017/2018 w SP 16 naukę rozpoczęły dzieci w wieku wczesnoszkolnym, dlatego też baza szkolna wymaga dostosowania do ich potrzeb i możliwości.
Zdajemy sobie sprawę, że łagodne oraz inspirujące do poszukiwania pasji przejście z okresu przedszkolnego do edukacji wczesnoszkolnej wymaga respektowania potrzeb psychofizycznych uczniów, czyli stworzenia im warunków do twórczej zabawy.
Celem projektu jest zatem wybudowanie:
•bezpiecznego placu zabaw;
•siłowni na świeżym powietrzu przeznaczonej dla dzieci w wieku szkolnym.
Obiekty te, podobnie jak inne, tworzące naszą stale wzbogacaną bazę sportową szkoły, mogłyby służyć uczniom oraz ich rodzinom, a także pozostałym mieszkańcom dzielnicy.
Koszt: 293 978,57 zł zł
Projekt ma na celu rewitalizację terenów Szkoły Podstawowej nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie zlokalizowanych przy ul. Poturzyńskiej 2 w Lublinie. W roku szkolnym 2017/2018 w Szkole Podstawowej nr 16 naukę w czterech oddziałach klas I rozpoczęły dzieci w wieku wczesnoszkolnym, w następnym roku będzie kolejnych sześć oddziałów klas pierwszych, dlatego też baza placówki wymaga dostosowania do potrzeb i możliwości dzieci w tym wieku. Pragniemy stworzyć naszym najmłodszym uczniom warunki właściwego rozwoju poprzez zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.
Najmłodsi otrzymają optymalne warunki rozwoju, jeśli:
•wyremontujemy boisko, wymieniając drewniane bandy, zniszczone przez intensywną eksploatację i zjawiska atmosferyczne;
•wymienimy nawierzchnię na bezpieczniejszą dla małych dzieci – sztuczną trawę wysoką.
Boisko jest obiektem otwartym, ogólnodostępnym. Pragniemy, aby pozostało takim nadal i służyło najmłodszym i starszym uczniom oraz mieszkańcom osiedla, a także całej dzielnicy.
Koszt: 300 000 zł
Stan realizacji: w 2019 roku nie udało się wyłonić wykonawcy, dlatego w 2020 r. ponawiamy przetarg.
Przebudowa nawierzchni usytuowanej w wąwozie przy ul. Daszyńskiego które było realizowane w poprzednich latach przez Gminę Lublin. Istniejące boisko z którego korzysta okoliczna młodzież i dzieci posiada źle ukształtowaną nawierzchnię co powoduje, że po każdym deszczu boisko jest zalewane wodą i przez okres 2-3 tyg. nie nadaje się do użytku. Wykonane ukształtowanie terenu powoduje że projektowany naturalny odpływ wody zgodny ze spadkiem terenu nie sprawdza się. W związku z powyższym zachodzi pilna potrzeba wykonania prac które zmienią istniejącą sytuację t.j.
- dowiezienie ziemi w celu wykonania prawidłowego ukształtowania terenu
- wykonanie prawidłowych spadków w celu odprowadzania wody
- wykonanie nowego trawnika na boisku
Konieczność wykonania przyłącza energetycznego wynika z faktu że na terenie boiska oraz w jego okolicach odbywają się imprezy okolicznościowe, festyny, zawody sportowe itp. organizowane prezez Radę Dzielnicy, Rady Osiedlowe oraz Spółdzielnię w których udział biorą dzieci, młodzież oraz starsi mieszkańcy. Podczas takich imprez konieczne jest zainstalowanie nagłośnienia, zasilenie urządzeń zabawowych itp.
Koszt: 175 000 zł
Projekt stanowi kontynuację projektów z ubiegłych lat, których celem jest zmiana Lublina na miasto przyjaźniejsze rowerzystom. W ramach realizacji poprzedniego projektu obecnie ustawiane są m.in. pompki przy stacjach roweru miejskiego czy 500 stojaków. Jeśli chcesz by miasto było coraz bardziej rowerowe zagłosuj na ten projekt! W tym roku walczymy o:
Realizacja:
Szacunkowy koszt realizacji: 300.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 299.776,00 zł
Rezerwat Dzikich Dzieci to wydzielony obszar ochrony środowiska zabawy dziecięcej inspirowany ideą Adventure Playground (przygodowych placów zabaw). Dorośli zakładają Rezerwat, ale to dzieci go kształtują i do nich należą wszelkie decyzje dotyczące wyglądu czy funkcjonalności. Aktywność dzieci polega na kreowaniu tej przestrzeni od podstaw z dostarczonych materiałów, budowaniu obiektów, baz, stawianiu instalacji. Rezerwat to też działanie angażujące mieszkańców, mające na celu propagowanie dobrych praktyk wychowawczych. Jego celem jest angażowanie lokalnej społeczności, by wpływała na jakość najbliższego otoczenia i aktywnie uczestniczyła w jego współtworzeniu.
Do 28 października 2018 można było odwiedzać Rezerwat przy ul.Dolnej Panny Marii 8 i na własne oczy zobaczyć czym on jest.
Koszt 300 000 zł
Aktywny Student jest kontynuacją projektu z lat poprzednich. Na pięciu największych lubelskich uczelniach od 18 lutego br. roku będą realizowane zajęcia sportowe tj. boks, fitness, kick-boxing, piłka siatkowa, siłownia, strzelectwo, taniec, trójbój siłowy czy wspinaczka sportowa.
Zapisy na stronie internetowej: www.aktywnystudent.eu
Realizacja:
W ramach projektu zorganizowano ponad 1200 jednostek zajęć sportowo-rekreacyjnych w następujących dyscyplinach: badminton, fitness, futsal, kick-boxing, piłka siatkowa, piłka wodna, siatkówka plażowa, siła/kondycja, tenis stołowy, trójbój siłowy, wspinaczka sportowa, tenis, boks, taniec, siłownia. Realizacja projektu umożliwiła również reprezentantom udział w ogólnopolskich zawodach akademickich studentom lubelskich uczelni wyższych.
Koszt: 300 000 zł
Projekt ten zakładał prowadzenie zajęć sportowo – rekreacyjnych skierowanych do uczniów lubelskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zajęcia są prowadzone w dwóch grupach: dla uczniów do lat 12 oraz dla uczniów 13-19 lat. W ramach projektu zajęcia prowadzone będą w różnych dyscyplinach sportowych m.in. buble football, squash, tenis, wspinaczka sportowa, zajęcia na trampolinach, ergometr wioślarski, fitness, paintball i siłownia.
Zapisy na stronie internetowej: www.aktywnyuczen.eu
Realizacja:
Przeprowadzono ponad 800 jednostek zajęć sportowych po 45min każda w następujących dyscyplinach: wspinaczka sportowa, zajęcia na trampolinach, fitness, siłownia, szermierka, taniec, ergometr wioślarski, tenis ziemny, bubble football, unihokej, badminton, boccia. Zorganizowano 5 treningów-campów ze znanymi sportowcami.
Koszt: 299 950 zł
Projekt jest pierwszym etapem działania zmierzającego do powstania Centrum Aktywności Sportowej Bronowice w ramach obiektu sportowego zlokalizowanego na terenie Zespołu Szkół Budowlanych im. E. Kwiatkowskiego przy ul. Słowicze 3 w Lublinie. Przedsięwzięcie docelowo ma za zadanie adaptację i rewitalizację przestrzeni pod utworzenie profesjonalnej bazy treningowej wraz z zewnętrznym kompleksem rekreacyjnym. Realizacja projektu poprawi warunki uprawiania sportu, a także zwiększy jego dostępność względem wszystkich grup społecznych w dzielnicy Bronowice. W ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 opracowany zostanie kompleksowy projekt inwestycji dotyczący wskazanego obiektu.
Koszt: 44 895 zł
Stan realizacji: w trakcie.
Projekt ma na celu realizację końco etapu rewitalizacji zespołu boisk sportowych Klubu Sportowego „Lublinianka” jako podwaliny pod realizację dzielnicowego centrum rekreacyjno-sportowego
„LUBLINIANKA” na Wieniawie.
W etapie tym pragniemy wykonać prace i zakupy uzupełniające dotyczące boisk treningowych, które ze względu na niewystarczające środki finansowych nie zostały zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017-2018. Dotyczy to: zakupu bramek stacjonarnych i przenośnych aluminiowych wraz z siatkami, wykonanie "piłkochwytu" od strony rzeki Czechówki i działki Gminy Żydowskiej; zakup zadaszonych wiat dla zawodników rezerwowych, montaż trybuny "mobilnej" na 150 widzów wraz z utwardzeniem dojścia; prace dodatkowe na boiskach polegające na: montażu drenażu odwadniającego, pogrubienie warstwy wegetatywnej murawy, wysianie wysokogatunkowych mieszanek traw; wykonanie monitoring terenu; zakup wolnostojącego "blaszaka" jako magazynu na bramki i sprzęt boiskowy.
Koszt: 300 000 zł
Projekt Aktywny Lublin zakłada realizację bezpłatnych treningów od początku lutego 2019 r. Zajęcia są skierowane do poszczególnych grup wiekowych – dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. W ramach projektu można uczestniczyć w następujących treningach: aqua aerobic, biegi, fitness, gimnastyka dla seniora, Latino Mama, FightLady, szachy, trening funkcjonalny, zajęcia gimnastyczne dla dzieci, Zumba/SalsaFit. Zajęcia
będą realizowane w sprawdzonych już obiektach lubelskich szkół, uczelni i ośrodków sportu. Za udział w zajęciach nie będzie pobierana żadna opłata.
Zapisy na stronie internetowej: http://aktywnylublin.eu
Realizacja:
Przeprowadzano 1317 jednostek treningowych (45 minut każda) w różnych formach aktywności sportowo-rekreacyjnych: zajęcia bieowe, fitness, zumba, fight lady, trening funkcjonalny, aqua areobic, szach, latino mama, gimnastyka dla seniora, boccia, strzelectwo, zajęcia ruchowe dla dzieci.
Koszt: 300 000 zł
Aktywni Młodzi Pełni Pasji to zajęcia sportowo-rekreacyjne dla uczniów i studentów mieszkających w Lublinie w wieku 16-26 lat. Projekt będzie znakomitą okazją integracji młodzieży szkolnej i studentów. W drugiej połowie lutego br. wystartują na pewno zajęcia z fitness, futsalu, squasha, siły/kondycji, strzelectwa, wspinaczki sportowej. Ponadto w ramach zadania odbędą się min. cztery turnieje e-sport: trzy w grę zręcznościową FIFA* (dwa turnieje eliminacyjne i turniej finałowy) oraz jeden w grę strategiczną LOL** (eliminacje online i turniej główny).
Zapisy na stronie internetowej: aktywnimlodzi.eu
Realizacja:
Zorganizowano ponad 500 jednostek bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjne dla młodzieży mieszkającej, uczącej się i studiującej w Lublinie w wieku 16-26 lat, Odbyły się zajęcia w następujących dyscyplinach: kajakarstwo, strzelectwo, wspinaczka sportowa, squash, fitness, tenis, siła/kondycja, pływanie, taniec, szermierka, boccia, cardio, futsal, kick-boxing, tenis stołowy. Zorganizowane zostały również cztery turnieje e-sport - w takich grach jak League of Legends oraz FIFA.
Koszt: 300 000 zł
Zadanie zostało zrealizowane. Wykonano oświetlenie ciągu pieszo-rowerowego od ścieżki wzdłuż Bystrzycy do ul. Rąblowskiej oraz monitoring stacji naprawy rowerów.
Dzielnice: Wrotków, Zemborzyce
Opis: Budowa bezpiecznego połączenia Zemborzyc z os. Nałkowskich - chodnik, oświetlenie i monitoring w miejscu łączącym dzielnice i tereny rekreacyjne wykorzystywane przez wielu mieszkańców miasta Lublina. Dla użytkowników głównej ścieżki rowerowej w mieście - wiata i stacja do samoobsługowych napraw rowerów.
Stan realizacji:
Wykonanie oświetlenia ul. Rąblowskiej, przyłączenie monitoringu wiaty i stacji naprawy rowerów oraz opracowano dokumentację na oświetlenie ciągu pieszo – rowerowego
Koszt: 247 309,45 zł
Dzielnice: Ponikwoda
Opis:
Projekt ma na celu stworzenie miejsca wypoczynku dla mieszkańców dzielnicy Ponikwoda przy ulicy Węglarza (między osiedlami Bazylianówka i Rudnik). W pobliżu ulicy Węglarza przebiega ścieżka rowerowa, obok jest przystanek komunikacji miejskiej oraz ciąg komunikacyjny miedzy dwoma dużymi osiedlami. Planowany teren przy ulica Węglarza zawierać będzie: siłownię na powietrzu i plac zabaw dla dzieci. Całość terenu w przyszłości będzie ogrodzona, oświetlona a także wyposażony w dostęp do szerokopasmowego internetu. Nad bezpieczeństwem będzie czuwać kamera monitoringu miejskiego. Obiekty będą dostosowane dla osób
z niepełnosprawnością. Projekt ma na celu stworzenie miejsca wypoczynku dla mieszkańców prężnie rozwijającej się dzielnicy Ponikwoda, w szczególności przy ulicy Czumy, Bielskiego, Bazylianówka, Jagodowa, Strzeszwskiego, Strzęmbosza i innych ulic w pobliżu.
Zagłosujmy wszyscy na ten projekt, który podnosi jakość życia i buduje zorganizowaną przestrzeń użyteczności publicznej.
Szacunkowy koszt realizacji: 175.000,00 zł
Stan realizacji (29.03.2023 r.):
W ramach przygotowań do wykonania przestrzeni przyjaznej mieszkańcom w 2022 roku wybrano wykonawcę dokumentacji projektowej. Umowny termin zakończenia projektowania wyznaczono na 27.11.2022 r., jednak w dniu 09.11.2022 r. biuro projektowe odstąpiło od realizacji umowy. W budżecie miasta na 2023 rok zabezpieczono środki na dalszą realizację zadania, przeprowadzone zostało postępowanie na wybór wykonawcy dokumentacji projektowej, jednak wybrany wykonawca zrezygnował z podpisania umowy. Planowane jest kolejne postępowanie na wybór wykonawcy dokumentacji projektowej.
Projekt został zrealizowany częściowo. Wykonano siłownię dla dorosłych i dzieci, nawierzchnię z płyt EPDM, ogrodzenie i piłkochwyty, posadzono żywopłot, zamontowano kosz na śmieci oraz ławki. W zakresie przebudowy boiska przy ul. Husarskiej realizacja zadania została wstrzymana z uwagi na ubytek dochodów własnych budżetu miasta będący konsekwencją epidemii COVID-19. W zakresie remontu skateparku przy ul. Herbowej zamontowano 2 kamery z podłączeniem do sieci monitoringu miejskiego oraz wymieniono oprawy oświetleniowe na oprawy typu LED.
Dzielnice: Czuby Północne
Remont skate parku znajdującego się w sąsiedztwie Orlika przy ul. Herbowej
Ogrodzenie boiska przy ul. Husarskiej będzie obejmować boisko oraz ścieżkę zdrowia
Budowa siłowni na świeżym powietrzu wraz z ogrodzeniem i ławkami za boiskami przy ul. Husarskiej.
Należy stworzyć warunki do bezpiecznego uprawiania sportu rekreacyjnie w wolnych chwilach.
Szacunkowy koszt realizacji: 300.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 233.072,97 zł (w tym 100.000,00 zł to faktyczny koszt objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym MOSiR "Bystrzyca" Sp. z o.o. z przeznaczeniem na realizację projektu)
Zadanie zrealizowane. Opracowano dokumentację projektową trybuny i uzyskano pozwolenie na budowę.
Dzielnice: Wieniawa
Opis:
W latach 2016-2017 w ramach Budżetu Obywatelskiego miasta Lublina, dzięki głosom mieszkańców oraz sympatyków KS LUBLINIANKA udało się przeprowadzić na stadionie klubowym przy ul. Leszczyńskiego szereg prac modernizacyjnych, które powinny zostać zakończone w roku 2019. Aby zamknąć proces utworzenia dzielnicowego centrum rekreacyjno-sportowego na Wieniawie należy zrealizować budowę zadaszonej trybuny dla widzów wraz z zapleczem szatniowo- magazynowo- biurowym dla potrzeb KS Lublinianka. Na dzień dzisiejszy sporządzony jest PFU /Program Funkcjonalno-Użytkowy/ dla obiektu, który zakłada budowę obiektu o pojemności ok. 2500 widzów wraz z szatniami, magazynami, biurami, pomieszczeniami technicznymi, mini hotelem oraz pomieszczeniami komercyjnymi. W roku 2021 klub sportowy Lublinianka obchodzić będzie 100-lecie swojego istnienia. Władze miasta zadeklarowały budowę obiektu ze środków własnych oraz zewnętrznych, dla których pozyskania konieczne jest posiadanie projektu z pozwoleniem na budowę.
Szacunkowy koszt realizacji: 300.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 300.000,00 zł (faktyczny koszt objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym MOSiR "Bystrzyca" Sp. z o.o. z przeznaczeniem na realizację projektu)
Dzielnice: Bronowice
Opis:
Szkoła Podstawowa nr 33 powstała z dniem 1.09.2017 r. w wyniku przekształcenia dotychczas funkcjonującego gimnazjum. Od 1 września 2018 r. placówka obejmie opieką: 2 klasy I, 2 klasy II, 3 oddziały przedszkolne, w szkole funkcjonuje także świetlica. Jednym z podstawowych zadań szkoły jest organizowanie racjonalnego wypoczynku i pobytu dzieci na świeżym powietrzu, zapewnienie im zabawy i rozrywki, wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających w rozwoju fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym. Funkcje te spełnia plac zabaw. Projekt przewiduje ogrodzenie dwóch stron wydzielonego terenu, przygotowanie bezpiecznego podłoża oraz zakup i montaż elementów zabawowych i edukacyjnych dla dwóch stref placu. W pierwszej zamontowane zostaną urządzenia zabawowo-sportowe, w strefie edukacyjnej zaś innowacyjne, interaktywne elementy kształcące i wyzwalające kreatywność dzieci. Powyższa inwestycja jest obecnie jedną z najpilniejszych potrzeb szkoły.
Koszt: 341 580,31 zł
Projekt Amatorskie Ligi Lublina skierowany jest do mieszkańców miasta Lublin. Jego celem jest organizacja pierwszych w mieście, nowoczesnych i na wysokim poziomie amatorskich rozgrywek w futsalu, piłki nożnej oraz piłki siatkowej.
Ich wyróżnikiem na tle dotychczas istniejących będzie nie tylko zaplecze techniczne, ale przede wszystkim zapewnienie profesjonalnej obsługi sędziowskiej.
Projekt ma na celu stworzenie nowych możliwości spędzania aktywnie wolnego czasu w Lublinie z zapewnieniem elementu pozytywnej rywalizacji w duchu fair play. Zakłada organizację zajęć sportowych w formule zorganizowanych amatorskich rozgrywek futsalu, piłki nożnej oraz piłki siatkowej.
Ponadto w ramach projektu przewiduje się m.in. zakup sprzętu sportowego umożliwiającego prowadzenie atrakcyjnych przedsięwzięć sportowych przy jednoczesnym promowaniu Miasta Lublin jako atrakcyjnego i oferującego różne formy aktywności sportowo-rekreacyjne.
Realizacja:
Zorganizowane zostały rozgrywki w 6 dyscyplinach: piłka siatkowa, futsal, piłka nożna, siatkówka plażowa, szachy i tenis stołowy, Dodatkowo został zorganizowany bezpłatny kurs sędziowski futsalu i piłki nożnej.
Koszt: 209 856 zł
Dzielnice: Rury
Opis:
Teraz pora na miejsca parkingowe w kolejnych lokalizacjach na LSM! Zagłosuj i popraw sytuacje w dzielnicy! Dzięki Państwa poparciu w trakcie realizacji jest projekt M - 69 - 90 nowych miejsc parkingowych na LSM (osiedla im.: A. Mickiewicza, M. Konopnickiej, Z. Krasińskiego, J. Słowackiego), który zdobył 641 głosów co było najlepszym wynikiem wśród małych projektów w dzielnicy Rury i 14 wynikiem w skali Lublina. Wyniki te potwierdziły ogromne zapotrzebowanie na miejsca parkingowe w tej części miasta, dlatego po raz kolejny składamy projekt, który dotyczy dzielnicy Rury, osiedli LSM. Celem tej inicjatywy jest stworzenie nowych miejsc parkingowych w miejscach o największym na nie zapotrzebowaniu trafiając jako mało projekt w potrzeby społeczności lokalnej.
Realizacja:
9 miejsc parkingowych przy ul. Kazimierza Wielkiego i utwardzenie działki budowlanej przy ul. Pozytywistów.
Koszt: 147 600 zł
Dzielnice: Tatary
Opis:
Budowa miejsc parkingowych w dzielnicy Tatary. Projekt zakłada wykonanie nowych miejsc postojowych wkomponowanych w istniejącą zieleń (bez konieczności wycinki drzew). Szczegółowe lokalizacje zostaną wskazane na etapie realizacji.
Realizacja: wykonanie miejsc postojowych w pasie drogowym ul. Łęczyńskiej oraz pomiędzy budynkami ul. Gospodarcza 14 i 16
Koszt: 149 790 zł
Dzielnice: Czechów Południowy
Opis:
Nasza szkoła jest w trakcie przekształcania się z Gimnazjum nr 5 w Szkołę Podstawową nr5 oraz budowania bazy dydaktycznej dla klas młodszych. Na dzień dzisiejszy brakuje nam przyszkolnych obiektów rekreacyjnych.
Projekt zakłada zakup wielofunkcyjnego placu zabaw, który wpłynie na jakość i efektywność spędzania czasu na świeżym powietrzu, gdyż taka forma zabawy sprawia dzieciom wiele radości, zachęca do aktywności fizycznej, stwarza okazję do treningu umiejętności społecznych oraz wspiera rozwój młodego człowieka. Plac zabaw to wspaniały prezent dla dzieci, pozwalający na stworzenie miejsca zapewniającego ruch i wypoczynek, a przy tym zaspokojenie jednej z priorytetowych potrzeb szkoły. Realizacja tego projektu przysłuży się naszym uczniom i społeczności lokalnej. Każdy głos jest ważny. W związku z tym zwracamy się z ogromną prośbą o wsparcie naszego projektu poprzez oddanie głosów.
Pomóż dzieciom stworzyć fantastyczne warunki do zabawy i wypoczynku na świeżym powietrzu.
Koszt: 159 400 zł
Dzielnice: Szerokie
Opis skrócony:
Celem projektu jest wybudowanie ciągów pieszych w dzielnicy Szerokie, które ułatwią mieszkańcom dotarcie do przystanków.
Projekt obejmuje następujące chodniki:
1) Od ulicy Siewierzan do ulicy Nałęczowskiej
2) Od ulicy Wygon do pętli przy ulicy Wojciechowskiej
3) Zejście z ulicy Światowida (schody) w stronę projektowanego chodnika od ulicy Wygon do pętli na Wojciechowskiej
4) Dodatkowo w projekcie przewidziano połączenie ulic Słowian oraz Biskupińskiej przez wąwóz obok budowanych boisk sportowych.
Koszt: 175 000 zł (zrealizowano do wysokości środków)
Dzielnica: Za Cukrownią
Opis:
Projekt ma na celu modernizację boiska szkolnego, które spełniałoby podstawowe wymagania stawiane tego rodzaju obiektom. Obecna nawierzchnia boiska jest pokryta trawą, z licznymi nierównościami w ziemi, które stwarzają niebezpieczne warunki do przeprowadzania zajęć sportowych na boisku, a po opadach deszczu uniemożliwia użytkowanie jego przez kilka dni.
Boisko w szkole jest niezbędne do realizacji planów dydaktycznych szkoły, a szczególnie działających w szkole klas profilowanych i sportowych. Jego modernizacja będzie fundamentalnym krokiem do pogłębienia wiary i przekonania, że nasze zdrowie jest w naszych rękach.
Koszt: 112 985,40 zł
Poprawa infrastruktury pieszej i rowerowej w dzielnicy Felin poprzez dobudowanie chodników i ścieżek do istniejących ciągów pieszo - rowerowych. Brak jest spójności tych ciągów i dlatego często trzeba nadrabiać odległości i chodzić po błocie. Usprawniłoby i skróciłoby to przejście mieszkańcom i dzieciom do szkoły, przedszkola, Urzędu, poczty, przychodni, sklepów czy pętli autobusowej. Właścicielom psów pozwoliłoby przejść "suchą nogą", a dzieci miałyby możliwość jeżdżenia rowerami, deskorolkami czy na rolkach, bez wjazdu na ulice czy parkingi.
Koszt: 61 843,72 zł
Dzielnica: Głusk
Opis:
Remont nawierzchni ulicy Zdrowej w Dzielnicy Głusk, na odcinku 470 mb poprzez położenie powierzchni asfaltowej na zniszczonej nawierzchni z destruktu asfaltowego. Zadanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, zapewnienie bezkolizyjnego korzystania z drogi oraz wzmocnienie rozwoju dzielnicy poprzez poprawę stanu technicznego infrastruktury drogowej.
Koszt: 175 000 zł
Dzielnica: Kośminek
Opis: Tegoroczny projekt budżetu obywatelskiego to inwestycja w to, co dla nas najważniejsze czyli nasze dzieci, ale nie tylko.
Projekt zakłada:
I. Doposażenie istniejącego placu zabaw i zagospodarowanie jego okolicy, przy przedszkolu nr 64
II. Zagospodarowanie okolicy przy placu zabaw przy ul. Skrzynickiej.
III. Kapitalny remont pomieszczenia z przeznaczeniem na salę do gimnastyki korekcyjnej, w szkole podstawowej nr 15 im. Jana Pawła II.
Stan realizacji:
Koszt: 174 596,88 zł
Dzielnica: Stare Miasto
Opis:
Celem projektu jest stworzenie uwarunkowań do zatrzymanie procesu degradacji i poprawy jakości zasobu mieszkalno-użytkowego Miasta w dzielnicy centralnej poprzez opracowanie programu rewitalizacji lubelskich kamienic. Program opracowany zostanie poprzez oszacowanie skali istniejącej luki remontowej, ilość zasobów mogących zostać objętymi programem, stan zachowania wraz z szacunkowym wykazem koniecznych prac i ich wyceną.
Obecny, zły, stan zasobu gminnego, znajdującego się w obrębie Starego Miasto, a także ich postępująca degradacja powoduje wiele negatywnych konsekwencji - wizualno-estetycznych, nagłe potrzeby remontowe, zmniejsza wartość Miasta wśród inwestorów i ruchu turystycznego. Stworzenie programu pozwoli na rozpoczęcie prac nad pozyskaniem środków finansowych na realizację programu, który poprzez określenie procedur i struktur koordynacji będzie służył ciągłości wykonania procesów remontowych.
Realizacja:
Na etapie realizacji ustalono w wnioskodawcą, że projekt przeprowadzimy 2 etapowo – wyremontowana zostanie fasada kamienicy na starym mieście oraz przygotowana księga standardów dla Starego Miasta. Kilkukrotna próba wyłonienia organizacji w drodze otwartego konkursu ofert nie powiodła się, dlatego zadanie zostało ograniczone do przygotowania księgi standardów dla Starego Miasta.
Koszt: 169 999 zł
Dzielnica: Hajdów-Zadębie
Opis:
Celem projektu było:
1. Budowa oświetlenia ulicznego ul. J. Kasprowicza (od skrzyżowania z ul. Zadębie do skrzyżowania z ul Mełgiewską) - działanie niezbędne do utworzenia komunikacji autobusowej na tej ulicy.
2. Zakup sprzętu do pracowni komputerowej dla uczniów SP nr 48. Nowy sprzęt pozwoli uczniom zdobywać wiedzę w zakresie obsługi i programowania na najwyższym poziomie.
Koszt: 175 000 zł
Dzielnica: Śródmieście
Opis:
Łącznik rowerowy o długości 80 metrów łączący ulicę Zamojską z ulicą Wesołą na działkach 30/2 i 30/3 oraz nasadzenia wzdłuż ogrodzenia Browaru.
Koszt: 131 000 zł
Dzielnica: Sławinek
Opis:
Celem projektu jest realizacja inwestycji w obrębie dzielnicy Sławinek, które podniosą komfort i
bezpieczeństwa życia mieszkańców. Projekt zakłada:
- powstanie przyjaznego miejsca spotkań sąsiedzkich i odpoczynku;
- wakacyjne zajęcia sportowe;
Koszt: 175 000 zł
Dzielnica: Konstantynów
Zadanie przewiduje remont ul. Antoniego Jeziorańskiego w Lublinie na całej długości, polegającego na wykonaniu nowej nawierzchni jezdni, wymianie krawężników oraz nawierzchni chodników oraz zjazdów. Obecny stan techniczny oceniany jako zły.Wynika to z długiego okresu eksploatacji bez remontu.
Koszt: 175 000 zł
Stan realizacji: projekt zrealizowany.
Dzielnica: Węglin Północny
Opis:
Projekt obywatelski polega na ułożeniu nowego i szerszego chodnika wzdłuż południowo-zachodniej strony ulicy Heloizy. Ulica Heloizy jest osiedlową drogą o długości około 200 metrów, łączącą istotne dla układu komunikacyjnego osiedla Węglin Północy ulice Parysa i Laury. Obecna asfaltowa nawierzchnia ulicy Heloizy została wykonana w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, przy znacznym współudziale wszystkich mieszkańców. Wówczas wykonany został także chodnik, ze stosowanych wówczas betonowych płyt. Z uwagi na znaczny upływ czasu jest on zdegradowany, a częściowo indywidualnie remontowany przez właścicieli przyległych nieruchomości. Wybór i realizacja projektu, niewielkim kosztem przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców oraz wpłynie korzystnie wizerunkowo dla otoczenia.
Koszt: 110 000 zł
Opis: Projekt budowlany stadionu, który umożliwi dalszą realizacje przebudowy stadionu żużlowego przy Alejach Zygmuntowskich
Projekt pełnobranżowy w skład, który wchodzi projekt architektoniczny, projekt konstrukcyjny, instalacji sanitarnych, elektrycznych, projekt technologiczny oraz projekt drogowy ukształtowania terenu. W ramach tego projektu przewiduje się doprowadzenie i usunięcie kolizji infrastruktury technicznej ( sieci i przyłącza ).
Realizacja:
W porozumieniu z autorem uzgodniono wykonanie prac związanych z przystosowaniem obiektu do wymogów Ekstraligi Żużlowej na sezon 2019.
Koszt: 1 200 000 zł
Dzielnica: Czuby Północne
Opis: I. Projekt dotyczy wykonania remontu ulicy Rycerskiej o łącznej powierzchni ok. 1.753,00 m2 asfaltu, wraz z elementami jej zagospodarowania: parkingi (nawierzchnia asfaltowa 230 m2). Remont obejmuje powierzchnię asfaltową ulicy i parkingów oraz częściową wymianę krawężników.
- Wykonania oświetlenia ciągu pieszego prostopadłego do ulicy Rycerskiej - od ulicy Hetmańskiej do ulicy Kawaleryjskiej
II. Projekt dotyczy wyknania remontu nawierzchni asfaltowej ul. Kaczeńcowej o powierzchni asfaltowej ok. 1933 m2, remontu zatok parkingowych o łącznej pow. 553 m2 oraz chodnika z płytek chodnikowych o pow. 85 m2.
Ulice, parkingi są w bardzo złym stanie technicznym.Liczne nierówności stwarzają duże zagrożenie dla ich użytkowników.Brak oświetlenia ciągu pieszego od ul. Hetmańskiej do Kawaleryjskiej stwarza realne zagrożenie dla mieszkańców osiedla oraz uczniów Szkoły Podstawowej Nr 42.
Koszt: 1 200 000 zł
Dzielnice: Czuby Północne, Rury, Za Cukrownią, Zemborzyce
Opis: Projekt docelowo przewiduje modernizację wąwozu łączącego CZUBY i LSM celem stworzenia atrakcyjnych stref do aktywnego wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Lublina, tj.:
W pierwszym etapie wyremontowane zostaną alejki.
Uwaga Urzędu Miasta: projekt będzie zrealizowany do wysokości środków.
Koszt: 1 200 000 zł
Stan realizacji: jesteśmy już po pierwszych spotkaniach z autorem projektu. Wiemy już, że zabezpieczone środki na realizację projektu będą niewystarczające na zrealizowanie wszystkich zadań ujętych w projekcie, w tym także kompleksowy remont istniejących alejek w wąwozie. Dlatego padła propozycja, zaakceptowana wstępnie przez autora, aby wybudować chodnik łączący wąwóz z ulicą Armii Krajowej. Ponieważ jest to duża zmiana w zakresie, postanowiliśmy ogłosić konsultacje społeczne dotyczące tej kwestii. Ich efektem jest decyzja o budowie chodnika do ul. Armii Krajowej.
Zadanie zrealizowane. W ramach realizacji projektu:
Dzielnica: Kalinowszczyzna
Opis:
Projekt przewiduje inwestycje i remonty oraz doposażenie szkół na terenie Dzielnicy Kalinowszczyzna. Ma na celu poprawę stanu infrastruktury, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa dzieci i dorosłych, polepszenie estetyki i funkcjonalności przestrzeni publicznej oraz polepszenie bazy dydaktycznej placówek oświatowych. Inicjatorem jest Rada Dzielnicy Kalinowszczyzna.
Szczegółowy wykaz działań:
Szacunkowy koszt realizacji: 1.200.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 1.137.785,32 zł
Zadanie zrealizowane w zakresie rewitalizacji boiska piłkarskiego.
Stan realizacji (29.03.2023 r.):
Trwa procedura przetargowa na wybór wykonawcy ogrodzenia boiska piłkarskiego wraz z piłkochwytami.
Dzielnica: Bronowice
Opis: Odnowienie boisk i części lekkoatletycznej umożliwiłoby wyrównanie szans w zakresie sportu i szeroko rozumianej rekreacji ruchowej, przede wszystkim wśród uczniów oraz społeczności z dzielnicy Bronowice, a także innych zainteresowanych. Realizacja tego projektu ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w czasie zajęć szkolnych oraz pozaszkolnych, a także byłaby alternatywą spędzania czasu wolnego wśród młodzieży szkolnej. Rewitalizacja takiego boiska przyczyni się do promowania zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu wolnego. Wskazana lokalizacja jest atrakcyjnym miejscem w Lublinie, gdzie rozwijają się osiedla, znajduje się dużo placówek oświatowych, dlatego ważne jest stworzenie mieszkańcom możliwości do aktywności fizycznej i organizacji imprez sportowych. Realizacja projektu umożliwi dzieciom i młodzieży oraz dorosłym większą dostępności, a także atrakcyjność obiektów sportowych.
Szacunkowy koszt realizacji: 1.200.000,00 zł