Przedstawiamy listę zwycięskich projektów, które zrealizujemy w 2023 roku.
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
Zakupione zostało wyposażenie do street workuot'u. Wybrano wykonawcę, który zaprojektuje i wykona siłownię street workout - termin realizacji to 10.12.2023 r. Przygotowywana jest dokumentacja do przetargu na zaprojektowanie i wykonanie wybiegu dla psów, jednak jest to uzależnione od zabezpieczenia środków w budżecie miasta na 2024 roku. W związku z postępowaniem zwrotowym dotyczącym jednej z działek (nr 39/5) wykonanie niektórych alejek zostało wstrzymane.
Dzielnica: Felin
Budowa chodników wraz z oświetleniem w tzw. Parku Centralnym przy Szkole Podstawowej nr 52, utworzenie miejsca do streetworkoutu przy ul. Doświadczalnej , kompleksowe zagospodarowanie wybiegu dla psów z wyposażeniem wspomagającym tresurę psów.
Liczba głosów: 558
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Zadanie zrealizuje: Wydział Inwestycji i Remontów UM Lublin, tel. 81 466 24 00; inwestycje@lublin.eu
Zadanie zrealizowane. Wybudowano drogę rowerową wzdłuż ul. Abramowickiej na odcinku od okolic skrzyżowania z ul. Makową do okolic zatoki komunikacji miejskiej pomiędzy ul. Zamenhofa a ul. Pocka.
Dzielnica: Abramowice
Projekt zakłada realizację trzeciego etapu projektu: w oparciu o istniejącą dokumentację wykonanie brakującego odcinka drogi rowerowej wzdłuż ul. Abramowickiej, od ul. Powojowej w kierunku ul. Głuskiej
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 349.903,12 zł
Liczba głosów: 183
Zadanie zrealizował Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie.
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
Opracowano dokumentację budowy ścieżki rowerowej łączącej istniejącą ścieżkę wzdłuż ul. Jana Pawła II z drogą rowerową w Parku Jana Pawła II. W czerwcu ogłoszony został przetarg na budowę ścieżki. Postępowanie zostało jednak unieważnione, ponieważ oferta z najniższą ceną przewyższała kwotę przeznaczoną na sfinansowanie zamówienia. W sierpniu postępowanie zostało powtórzone - wpłynęły cztery oferty, 24.08.2023 r. wybrano jedną z nich i 30.08.2023 r. zawarto umowę na wykonanie prac z terminem do 30.11.2023 r.
Dzielnica: Węglin Południowy
Połączenie urywającej się ślepo drogi rowerowej wzdłuż ul. Jana Pawła II (w okolicy Lidla) z drogą rowerową w Parku Jana Pawła II.
Liczba głosów: 644
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Zadanie realizuje Zarząd Dróg i Mostów
Zadanie zrealizowane. Wybudowano ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Choiny od ul. Szwajcarskiej do ul. Elsnera.
Dzielnica: Czechów Północny
Budowa brakującego odcinka drogi rowerowej pomiędzy ul. Szwajcarską a ul. Elsnera, wzdłuż ul. Choiny. Obecnie wzdłuż ul. Choiny droga rowerowa biegnie po stronie przeciwnej niż osiedle mieszkaniowe. W efekcie wiele rowerzystów porusza się po równoległej do ul. Choiny drogi osiedlowej (ul. Paderewskiego) a na końcu często wybiera chodnik (odcinek pomiędzy Szwajcarską a Elsnera). W tym miejscu postulujemy budowę drogi rowerowej przy chodniku.
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Liczba głosów: 102
Zadanie zrealizuje: Zarząd Dróg i Mostów
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
W celu uzyskania bardziej konkurencyjnych ofert zadanie podzielono na dwie części. Pierwsza część dotyczyła zaprojektowania i wyremontowania chodnika w ul. 1 Maja na odcinku od Placu Bychawskiego do ul. Kościelnej. Remont zakończono w sierpniu br. Druga część dotyczy remontu nawierzchni bitumicznej jezdni ul. 1 Maja na tym samym odcinku. W lipcu ogłoszono postępowanie na zaprojektowanie i wykonanie, umowę zawarto po zwiększeniu finansowania. Wykonano już roboty bitumiczne związane z ułożeniem warstwy ścieralnej, trwa wykonywanie oznakowania.
Dzielnica: Za Cukrownią
W tym roku zakończy się przebudowa ulicy 1 Maja sąsiadującej z dworcem PKP. W efekcie pomiędzy przebudowanym rondem na klinie a przebudowaną ul. 1 Maja przy dworcu PKP pozostanie niewyremontowany odcinek ulicy 1 Maja. Projekt zakłada wymianę nawierzchni ulicy wraz z miejscami postojowymi.
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Liczba głosów: 103
Zadanie realizuje Zarząd Dróg i Mostów
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
Zebrano oferty wykonawców na polepszenie jakości oświetlenia przejść dla pieszych na wysokości ulic: Strumykowej, Gnieźnieńskiej i Ślężan. W związku z tym, że wszystkie oferty przekraczają budżet projektu Rada Dzielnicy Szerokie wsparła realizację zadania środkami z rezerwy celowej pozostającej w jej dyspozycji. Po zwiększeniu budżetu zadania zawarto umowę w trybie zaprojektuj i wybuduj z terminem realizacji do 30.10.2023 r., następnie zawarto aneks wydłużający termin do 15.12.2023 r.
Dzielnica: Szerokie
Projekt zakłada wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w obrębie ulicy Nałęczowskiej w dzielnicy Szerokie obejmujących polepszenie jakości oświetlenia i oznakowania przejść dla pieszych na wysokości ulic Strumykowej, Gnieźnieńskiej i Ślężan. Projekt zostanie zrealizowany do wysokości 89 600 zł - zakres: oświetlenie przejść dla pieszych. Pierwotna wartość 350 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji: 89.600,00 zł
Liczba głosów: 242
Zadanie zrealizuje: Zarząd Dróg i Mostów
Zadanie zrealizowane. Wykonano naprawę nawierzchni ścieżki rowerowej pomiędzy Słonecznym Wrotkowem a Dąbrową.
Dzielnica: Zemborzyce
W chwili obecnej droga rowerowa w pomiędzy Słonecznym Wrotkowem a Dąbrową jest w złym stanie. Przez wiele lat nawierzchnia gruntowa została wyjeżdżona. Dodatkowo jej brzegi zaczęły zarastać, co utrudnia spływ wody.
Liczba głosów: 457
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 180.530,93 zł
Zadanie zrealizował Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej, tel. 081 466 3100
Zadanie zrealizowane. Wyremontowano ul. Skalistą na odcinku od ul. Zbożowej do ul. Tulipanowej. Budżet projektu okazał się niewystarczający do wykonania remontu na dalszym odcinku do ul. Uroczej.
Dzielnica: Sławin
W ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego prosimy o poparcie zadania remontu ulicy Skalistej. To ulica o dużym znaczeniu dla części dzielnicy, obok poczty i sklepu budowlano-ogrodniczego, jedna z nielicznych łącząca bezpośrednio Zbożową ze Sławinkowską i będąca dojazdem do kilku sąsiednich. Na dużym odcinku ul. Skalistej (od ul. Zbożowej do ul. Uroczej) po kilkudziesięciu latach użytkowania są całkowicie wyeksploatowane nawierzchnie jezdni, krawężniki i chodniki. Na pozostałym odcinku (ok. 40% długości) ulica jest już wyremontowana. Zagłosujmy wspólnie za remontem tej ulicy a potem innych, gdyż wiele ulic na Sławinie wymaga generalnego remontu.
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 349.935,00 zł
Liczba głosów: 234
Zadanie zrealizował Zarząd Dróg i Mostów
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
Opracowywano dokumentację budowy ścieżki rowerowej wzdłuż al. Solidarności od al. Kompozytorów Polskich w kierunku zachodnim do wysokości kościoła. 24.08.2023 r. zawarto umowę na wykonanie prac w terminie do 24.12.2023 r. - trwają prace budowlane.
Dzielnica: Czechów Południowy
Propozycja budowy kolejnego odcinka ścieżki rowerowej wzdłuż al. Solidarności (w pasie zieleni pomiędzy ul. Północną a al. Solidarności od al. Kompozytorów Polskich/ul. Lubomelską w kierunku zachodnim - do wysokości kościoła mariawitów, w kierunku ul. Radzyńskiej i ul. K. Lipińskiego). Wskazany obecnie odcinek to fragment trasy po ul. Północnej o zwiększonym ruchu pojazdów do/z ul. K. Lipińskiego i ul. Radzyńskiej. "Wyprowadzenie" ruchu rowerowego poza jezdnię poprawi bezpieczeństwo uczestników ruchu. To fragment docelowej ścieżki wzdłuż doliny rz. Czechówki, która wykorzystując brak wzniesień, ma połączyć 7 dzielnic miasta oraz Stare Miasto z Ogrodem Botanicznym i Skansenem, gdzie zaczyna się szlak rowerowy do Nałęczowa i Kazimierza Dolnego. W roku 2021 w ramach Budżetu Obywatelskiego zrealizowano (lub rozpoczęto realizację) odcinków od ul. B. Ducha do wysokości wiaduktu ul. Poniatowskiego/al. Smorawińskiego oraz od ul. Browarnej do ul. B. Prusa (wraz z przejazdem przez tą ulicę).
Szacunkowy koszt realizacji: 300.000,00 zł
Liczba głosów: 431
Zadanie realizuje Zarząd Dróg i Mostów
Zadanie zrealizowane. Wyremontowano fragmenty ulic: T. Jacyny-Onyszkiewicza i ul. Lazurowej układając warstwę ścieralną z betonu asfaltowego.
Dzielnica: Węglin Północny
W wielu dzielnicach Lublina pasy drogowe ulic nie są ulicami a trudno-przejezdnymi szlakami komunikacyjnymi utwardzonymi destruktem asfaltowym. W osiedlu Lipnika, dzielnica Węglin Północny taki standard ma ponad 90% ulic. Najważniejsza jest ul. Tadeusza Jacyny-Onyszkiewicza, która od lat stanowi główny trakt komunikacyjny dla wielu mieszkańców centralnej części osiedla jako droga do pracy, szkoły, przedszkola, sklepu w osiedlu oraz zapewnienie dojazdu dla karetek pogotowia, straży pożarnej i służb komunalnych. W części wschodniej osiedla podobną funkcję pełni ul. Lazurowa. Bieżące utrzymanie nawierzchni przez ZDiM polegające na uzupełnianiu ubytków kruszywem daje trwałość 2-3 miesięcy w zależności od warunków pogodowych. Projekt jest kolejną próbą uczynienia pasa drogowego ul. Tadeusza Jacyny-Onyszkiewicza i północnego fragmentu ul. Lazurowej przejezdnym przez cały rok do czasu budowy docelowego kształtu ulic, której termin realizacji można określić dwoma słowami BARDZO ODLEGŁY.
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 350.000,00 zł
Liczba głosów: 439
Zadanie zrealizował Zarząd Dróg i Mostów
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
Wykonano prace pomiarowe w terenie oraz przeprowadzono analizę podkładów geodezyjnych, następnie opracowano i uzgodniono koncepcję powiększenia mis korzeniowych drzew rosnących przy ul. Okopowej i ul. Narutowicza zgodnie z możliwościami technicznymi. Prace związane z nasadzeniami prowadzone będą jesienią przy sprzyjających warunkach pogodowych. Zakres realizacji obejmie zwiększenie powierzchni chłonnej dla korzeni istniejącego starodrzewu poprzez zdjęcie części nawierzchni brukowej w obrębie mis drzew. W powstałych rabatach, przy uwzględnieniu istniejących sieci infrastruktury podziemnej oraz innych możliwości technicznych, wykonane zostaną nasadzenia roślinne. Dodatkowo przy ul. G. Narutowicza i ul. Okopowej w miejscu trawników planowane są nowe rabaty z nasadzeniami drzew i krzewów. Natomiast, w ramach pozostałych środków finansowych, w kolejnych etapach, podobną realizacją obejmowane są również fragmenty ulic: Królewskiej, S. Wyszyńskiego, Zamojskiej i Zesłańców Sybiru.
Dzielnica: Śródmieście
Projekt polega na powiększeniu mis drzew w celu poprawy warunków życiowych drzew przy ulicach Okopowej i Narutowicza wraz z nasadzeniem krzewów ozdobnych oraz zaprojektowanie miejsc nowych nasadzeń przy wymienionych ulicach wraz z posadzeniem w nich drzew.
Liczba głosów: 186
Szacunkowy koszt realizacji: 315.000,00 zł
Zadanie realizuje Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin, tel. 081 466 3100
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
Na przełomie marca i kwietnia przeprowadzono postępowanie przetargowe mające na celu wybranie wykonawcy budowy oświetlenia ulic: Kolorowej i Bajkowej. Postępowanie zostało jednak unieważnione, ponieważ oferta z najniższą ceną przewyższała kwotę przeznaczoną na sfinansowanie zamówienia. Na przełomie maja i czerwca przeprowadzono procedurę wyboru wykonawcy i 12.06.2023 r. zawarto z nim umowę. Prace budowlane są już na ukończeniu, zaś umowny termin realizacji wynikający z zawartego aneksu do umowy to 08.12.2023 r.
Dzielnica: Sławinek
Kontynuacja budowy oświetlenia ulic miejskich tj. Kolorowej, Serdecznej, Bajkowej na osiedlu Sławinek (Rogatka Warszawska). Oświetlenie ulic miejskich jest niezbędne aby poprawić komfort życia mieszkańców osiedla i dzielnicy Sławinek.
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Liczba głosów: 283
Zadanie realizuje: Zarząd Dróg i Mostów
Zadanie zrealizowane. Wykonano remont miejsc parkingowych oraz przyległych chodników w rejonie posesji ul. Biedronki 3.
Dzielnica: Czuby Północne
Projekt dotyczy wykonania remontu nawierzchni asfaltowej: - dwóch pól parkingowych wraz z ciągami pieszymi w obrębie tych parkingów przy ul. Biedronki o łącznej powierzchni asfaltowej ok. 1528 m2 działka nr 48/3 (obręb 30, arkusz 2) – lokalizacja zgodnie z mapką poglądową (zał. nr 1) Parkingi te oraz chodniki, są w bardzo złym stanie technicznym. Liczne nierówności stwarzają duże zagrożenie dla ich użytkowników. Celem realizacji niniejszego projektu jest poprawa bezpieczeństwa zarówno w zakresie poruszania się pieszych jak również poprawa bezpieczeństwa oraz komfortu dla użytkowników parkingu.
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 350.000,00 zł
Liczba głosów: 1132
Zadanie zrealizował Zarząd Dróg i Mostów
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
Przeprowadzono uzgodnienia z Wydziałem Gospodarowania Mieniem Urzędu Miasta Lublin oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie Sp. z o.o. Na przełomie czerwca i lipca przeprowadzono postępowanie przetargowe i wybrano wykonawcę, który zaprojektuje dojście do parku wraz z drogą wewnętrzną i miejscami parkingowymi przy budynku przy ul. Daszyńskiego 23 oraz siłownię plenerową na wysokości budynku przy ul. Niepodległości 7d. Niestety wykonawca zrezygnował z zawarcia umowy, stąd prawdopodobnie zakres projektu zostanie podzielony na dwa zamówienia (odrębnie miejsca postojowe wraz z dojściem oraz odrębnie siłownia), zaś zadanie będzie kontynuowane po wprowadzeniu do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Wybrano wykonawcę, który zaprojektuje siłownię plenerową - termin wykonania projektu to 15.12.2023 r.
Dzielnica: Kalinowszczyzna
Budowa dojścia do Parku "Zawilcowa" wraz z miejscami postojowymi od strony ul. Daszyńskiego oraz budowa siłowni plenerowej w obrębie dz. nr 18/2.W chwili obecnej od strony ul.Daszyńskiego brak jest możliwości prawidłowego dojścia, dojazdu i zaparkowania w obrębie wejścia do parku. Utrudnienie to dotyczy szczególnie mieszkańców którzy do parku przybywają z innych osiedli, a nawet dzielnic. Siłownia plenerowa jest niezbędna ze względu na potrzeby młodzieży, a także osób starszych dla których jest to forma rehabilitacji, która skutecznie umożliwia codzienne funkcjonowanie.
Szacunkowy koszt realizacji: 340.000,00 zł
Liczba głosów: 792
Zadanie realizuje Wydział Inwestycji i Remontów UM Lublin, tel. 081 466 2400
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
W sierpniu ogłoszono przetarg na remont boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 51, następnie wybrano wykonawcę. Trwają prace.
Dzielnica: Czuby Południowe
Wyremontujmy zewnętrzne obiekty sportowe przy Szkole Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie ! Cieszmy się widokiem i korzystajmy z odnowionego boiska wielofunkcyjnego, boiska do siatkówki, kortu tenisowego i bieżni. Sprawmy by były bezpieczniejsze. Zainstalujmy kamery. Obiekty są ogólnodostępne i czynne przez cały rok. Od wielu lat służą mieszkańcom osiedla, szczególnie dzieciom i młodzieży której tak bardzo jest potrzebny ruch na świeżym powietrzu. W związku z tym są mocno eksploatowane. W ramach projektu planowana jest m.in naprawa nawierzchni i malowanie linii na boisku wielofunkcyjnym, wzmocnienie konstrukcji koszy (koszykówka), wymiana siedzisk, prace naprawcze na korcie tenisowym (nowe fundamenty pod słupki, wymiana siatki, malowanie linii) . Sprawmy by nasze obiekty sportowe były jak nowe i służyły młodzieży szkolnej i wszystkim mieszkańcom naszej dzielnicy.
Liczba głosów: 1708
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Zadanie realizuje: Wydział Inwestycji i Remontów UM Lublin tel. 081 466 2400
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
W sierpniu ogłoszono przetarg na montaż boiska mobilnego przy Szkole Podstawowej nr 15 - niestety w przewidzianym terminie nie wpłynęła żadna oferta, wykonawcę udało się wybrać dopiero w powtórzonej procedurze. Trwają prace związane z montażem boiska.
Dzielnica: Kośminek
Projekt, którego celem jest utworzenie mobilnego obiektu sportowego na terenie Szkoły Podstawowej nr 15 w Lublinie ma za zadanie poprawę warunków uprawiania sportu uczniów, a także zwiększenie jego dostępności względem wszystkich grup społecznych w dzielnicy Kośminek oraz innych dzielnic, szczególnie tych przylegających. W ramach Budżetu Obywatelskiego 2023 podjęte zostanie utworzenie boiska mobilnego, oświetlenie oraz monitoring.
Liczba głosów: 1472
Szacunkowy koszt realizacji: 349.988,00 zł
Zadanie realizuje: Wydział inwestycji i Remontów UM Lublin, tel. 081 466 2400
Zadanie zrealizowane. Wykonano kolejny etap rozbudowy i przebudowy parkingu wraz z odwodnieniem przy ul. Gospodarczej 1 oraz utwardzenie terenu przy ul. Hutniczej 14.
Dzielnica: Tatary
Stworzenie miejsc postojowo-parkingowych przy ul. Hutniczej 14 oraz stworzenie ok. 75 ogólnodostępnych miejsc parkingowych na placu przy ul. Gospodarczej 1 – etap II.
Liczba głosów: 269
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 349.638,03 zł
Zadanie zrealizował Zarząd Dróg i Mostów.
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
Uzyskano prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz warunki realizacji zadania wydane przez Miejskiego Konserwatora Zabytków, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie Sp. z o.o. oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Wybrano projektanta, który wykona dokumentację w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy, tj. do 28.11.2023 r.
Dzielnica: Szerokie
Celem projektu jest stworzenie w dolinie rzeki Czechówki strefy rekreacyjno-sportowej, które uatrakcyjnią spędzanie wolnego czasu w dzielnicy, promując zdrowy styl życia oraz integrację mieszkańców. W skład projektu wchodzą: 1. Ogrodzone boisko do siatkówki plażowej o wymiarach 33 na 20 m z infrastrukturą (ławki i kosz na odpady) 2. Strefa piknikowa składająca się z wygrodzonego i zabezpieczonego miejsca na ognisko oraz 6 stołów piknikowych i 2 koszy na odpadki
Szacunkowy koszt realizacji: 260.400,00 zł
Liczba głosów: 324
Zadanie realizuje Wydział Inwestycji i Remontów UM Lublin.
Zadanie zrealizowane. Wykonano częściową wymianę ogrodzenia oraz bramy wjazdowej, zainstalowano szlaban oraz dodatkowe siedziska stadionowe na obiekcie SYGNAŁ przy ul. Zemborzyckiej.
Dzielnica: Dziesiąta
Projekt przewiduje częściową wymianę ogrodzenia oraz bramy wjazdowej na terenie działki, na której znajduje się Liceum Ogólnokształcące nr 6 i obiekt sportowy Sygnał. W ramach zadania zainstalowany zostanie również szlaban parkingowy oraz dodatkowe siedziska stadionowe.
Liczba głosów: 156
Szacunkowy koszt realizacji: 236.000,00 zł
Zadanie realizuje VI Liceum Ogólnokształcące.
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
Zawarto umowę na zaprojektowanie i wykonanie oświetlenia ul. Dożynkowej na odcinku od al. Spółdzielczości Pracy do ul. Kosynierów celem zastąpienia oświetlenia istniejącego na słupach PGE. Aneksem do umowy zwiększono zakres - oświetlenie zostanie wymienione na odcinku od al. Spółdzielczości Pracy do ul. Goździkowej. Pierwotny termin realizacji wyznaczony na 04.11.2023 r. aneksem wydłużono do 15.12.2023 r.
Dzielnica: Ponikwoda
Projekt zakłada poprawę bezpieczeństwa pieszych i kierowców na ul. Dożynkowej. Projekt zakłada wymianę oświetlenia latarni na całym odcinku.
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Liczba głosów: 352
Zadanie realizuje Zarząd Dróg i Mostów.
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
Szlak turystyczny Lubelskiego Koziołka realizowany jest w cyklu dwuletnim - zadanie wprowadzono do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Szlak będzie składał się z 10 rzeźb. Trwają przygotowania do wszczęcia procedury zamówienia publicznego.
Dzielnica: Stare Miasto
Projekt ma na celu stworzenie szlaku turystycznego Lubelskiego Koziołka, stylizowanych rzeźb koziołków wykonanych z brązu, które zostaną umieszczone w przestrzeni publicznej Starego Miasta, w charakterystycznych miejscach historycznych i turystycznych. Pierwszy Lubelski Koziołek o imieniu Onufry stoi już przy lubelskim ratuszu. Kolejne staną przy Bramie Krakowskiej, Zamku Lubelskim, Placu Rybnym, Kamieniu Nieszczęścia, Baszcie Półokrągłej, Placu po Farze, Trybunale Koronnym, Bramie Rybnej, Zaułku Hartwigów i na rogu ul. Kowalskiej i ul. Furmańskiej. Projekt Lubelskiego Koziołka ma na celu zaprezentowanie w sposób atrakcyjny miejsc turystycznych, z którymi związana jest ciekawa legenda lub historia, która spowoduje zainteresowanie się danym zabytkiem/miejscem i zatrzyma potencjalnego turystę na dłużej w obszarze Starego Miasta.
Liczba głosów: 227
Szacunkowy koszt realizacji: 346.750,00 zł
Zadanie realizuje Biuro Rozwoju Turystyki.
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
Realizacja fragmentu szlaku turystycznego Lubelskiego Koziołka polegać będzie na ustawienie jednej rzeźby. Trwają przygotowania do wszczęcia procedury zamówienia publicznego.
Dzielnica: Śródmieście
Projekt ma na celu stworzenie szlaku turystycznego Lubelskiego Koziołka, stylizowanych rzeźb koziołków wykonanych z brązu, które zostaną umieszczone w przestrzeni publicznej Śródmieścia, w charakterystycznych miejscach historycznych i turystycznych. Pierwszy Lubelski Koziołek o imieniu Onufry stoi już przy lubelskim ratuszu. Kolejne staną na Placu Litewskim, Placu Wolności, Ogrodzie Saskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, miasteczku akademickim, Uniwersytecie Medycznym, ul. Lubartowskiej - Jesziwa, dworzec PKS, ul. Ruska oraz ul. Kozia. Projekt Lubelskiego Koziołka ma na celu zaprezentowanie w sposób atrakcyjny miejsc turystycznych, z którymi związana jest ciekawa legenda lub historia, która spowoduje zainteresowanie się danym zabytkiem/miejscem i zatrzyma potencjalnego turystę na dłużej w obszarze Śródmieścia.
Liczba głosów: 112
Szacunkowy koszt realizacji: 35.000,00 zł (projekt zostanie zrealizowany do tej wysokości w ograniczonym zakresie, pierwotna wartość 346.750,00 zł)
Zadanie realizuje Biuro Rozwoju Turystyki.
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
14 czerwca br. ogłoszono przetarg na zakup samochodu strażackiego typu bus wraz ze sprzętem pożarniczym i ratowniczym na potrzeby OSP Głusk z dostawą planowaną w czwartym kwartale 2023 r. W postępowaniu nie wpłynęła żadna oferta, dlatego przetarg został ponownie ogłoszony 27 lipca br. W nowym postępowaniu wpłynęła jedna oferta, która po jej ocenie, została wybrana, zawarto umowę z wykonawcą, który powinien dostarczyć pojazd do 17 listopada br. Druga część zadania polegająca na zakupie sprzętu pożarniczego została zrealizowana 24 października br. - zakupiono 21 pozycji sprzętowych, sprzęt został dostarczony do OSP Głusk.
Dzielnica: Głusk
Celem projektu jest zakup samochodu strażackiego typu bus wraz ze sprzętem pożarniczym i ratowniczym dla OSP Głusk z siedzibą w Lublinie. W ostatnich latach pojawiły się nowe potrzeby niesienia pomocy obywatelom tj.: transport osób w akcji szczepień przeciwko COVID, transport pomocy humanitarnej dla uchodźców, pomoc w organizowaniu miejsc przyjmowania uchodźców czy dowóz strażaków na akcje poszukiwawczo-ratunkowe. W akcjach w których bierzemy udział wykorzystujemy mocno wyeksploatowany samochód marki Lublin. Utrzymanie go w pełnej gotowości do wyjazdów wiąże się z ciągłymi remontami oraz nieplanowanymi kosztami, które mogłyby być wykorzystane w inny sposób. Potrzebujemy sprawnego i niezawodnego pojazdu o uniwersalnym charakterze w zakresie możliwości przewozu osób i sprzętu. Planowany zakup sprzętu i wyposażenia pożarniczego oraz ratowniczego znacząco poprawi możliwości operacyjne jednostki i wpłynie na podniesienie bezpieczeństwa na terenie dzielnicy oraz całego miasta.
Liczba głosów: 613
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Zadanie realizuje Wydział Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego.
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
W sierpniu przeprowadzono postępowanie, w którym wpłynęła jedna oferta, niestety postępowanie zostało unieważnione z uwagi na przekroczenie kwoty przeznaczonej na jego realizację. W kolejnym przetargu obejmującym mniejszy zakres prac (krótszy odcinek ul. Kasprowicza) wybrano wykonawcę, który wykonał już frezowanie nawierzchni odcinka ul. Kasprowicza (od strony ul. Mełgiewskiej) i przygotowuje się do ułożenia nawierzchni na ww. odcinku oraz na sięgaczu ul. Zadębie (przy posesjach ul. Zadębie 122a i 122c). Ponadto w październiku wykonano nową nawierzchnię bitumiczną dróg wewnętrznych między budynkami osiedla przy ul. Grygowej 4.
Dzielnica: Hajdów - Zadębie
Wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej na ulicach: - Kasprowicza - do kwoty 250 000 zł - sięgaczy bocznych ulicy Zadębie do kwoty 50 000 zł - dróg wewnętrznych między budynkami Osiedla Socjalnego na ul. Antoniny Grygowej 4 - do kwoty 50 000 zł
Liczba głosów: 224
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Zadanie realizuje Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie (w zakresie nowej nawierzchni asfaltowej ul. Kasprowicza, sięgaczy ul. Zadębie) oraz Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Lublinie (w zakresie dróg wewnętrznych między budynkami osiedla przy ul. Grygowej 4).
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
Opracowano opis przedmiotu zamówienia - trwa procedura przetargowa.
Dzielnica: Bronowice
Projekt, którego celem jest utworzenie mobilnego obiektu sportowego na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabosłyszącej przy ul. Ordonówny 4 w Lublinie ma za zadanie poprawę warunków uprawiania sportu uczniów, a także zwiększenie jego dostępności względem wszystkich grup społecznych w dzielnicy Bronowice oraz innych dzielnic szczególnie tych przylegających. W ramach Budżetu Obywatelskiego 2023 podjęte zostanie utworzenie boiska mobilnego oraz oświetlenie boiska trawiastego.
Liczba głosów: 1170
Szacunkowy koszt realizacji: 349.850,00 zł
Zadanie realizuje Wydział Inwestycji i Remontów UM Lublin, tel. 081 466 2400
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
Wybudowano nowy chodnik przy ul. Sowińskiego po stronie parzystej na odcinku między ulicami Nowomiejską a Zachodnią. W maju ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i wykonanie remontów: chodników przy ul. Grażyny w okolicy budynków nr 25 i 27, ostatniego odcinka chodnika wraz ze schodami terenowymi przy ul. Bolesława Chrobrego od terenów spółdzielni LSM na osiedlu Piastowskim w kierunku ul. Głębokiej w okolicy DS UMCS, chodnika przy ul. Wileńskiej po stronie osiedla im. Słowackiego na odcinku między wjazdem na osiedle koło przystanku a dolnym wjazdem do garaży. Postępowanie zostało jednak unieważnione z powodu złożenia ofert przekraczających kwotę przewidzianą na to zadanie. W czerwcu postępowanie ponowiono ograniczając zakres remontu ciągu przy ul. Chrobrego wyłącznie do remontu schodów. Zadanie zostało wykonane, zaś w związku z powstałymi niewielkimi oszczędnościami w listopadzie br. realizowany jest remont fragmentu chodnika przy schodach. W ramach stworzenia skweru międzypokoleniowego na terenie Szkoły Podstawowej nr 29 ustawiono słup ogłoszeniowy, zakończono montaż słupa oświetleniowego oraz słupa multimedialnego. Ponadto zamówiono donice, w których wkrótce wykonane zostaną nasadzenia roślin. Wykonano i ustawiono tablice edukacyjne i tablice do zdjęć dla dzieci przy Przedszkolu nr 33.
Dzielnica: Rury
Projekt zakłada remonty chodników i schodów terenowych, wybudowanie nowego chodnika, stworzenie skweru międzypokoleniowego oraz ustawienie tablic edukacyjnych i do zdjęć dla dzieci. Z uwagi na charakter inwestycji i lokalizacje poszczególnych zadań, oddziaływanie projektu będzie dotyczyło wszystkich osiedli LSM i całej dzielnicy Rury.
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Liczba głosów: 528
Stan realizacji (06.09.2023 r.):
Wybrano wykonawcę prac projektowych. Dokumentacja zostanie wykonana do 15.11.2023 r.
Dzielnica: Wieniawa
Na osiedlu Wieniawa między restauracją MacDonalds a Lidlem, przy alei Solidarności w Lublinie, pragniemy przywrócić tereny zielone mieszkańcom i stworzyć ośrodek rekreacyjno-sportowy dostępny dla wszystkich - Bike City – miasteczko sportów ekstremalnych. Zaczniemy od oczyszczenia terenu i przygotowaniu dokumentacji projektowej w oparciu o możliwości, które daje nam nasze kochane miasto Lublin!
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Liczba głosów: 115
Zadanie realizuje Wydział Inwestycji i Remontów.
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
Uzyskano prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz warunki realizacji zadania wydane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie Sp. z o.o. Przygotowywane jest postępowanie na wybór wykonawcy prac projektowych, przy czym jego ogłoszenie uzależnione jest od zabezpieczenia środków na realizację zadania w budżecie miasta na 2024 rok.
Dzielnica: Konstantynów
Projekt zakłada odrestaurowanie stadionu klubu "Budowlani" Lublin znajdującego się w centrum dzielnicy Konstantynów. W ramach projektu przewiduje się wymianę nawierzchni chodników, budowę siłowni oraz montaż tablicy ogłoszeń.Dla przyszłych pokoleń odremontowany stadion Budowlanych jest koniecznością.
Szacunkowy koszt realizacji: 348.200,00 zł
Liczba głosów: 255
Zadanie realizuje Wydział Inwestycji i Remontów.
Zadanie zrealizowane. Doposażono siłownię na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
Dzielnica: Dziesiąta
Realizacja zadania obejmuje teren zlokalizowany przy ul. Zemborzyckiej 82 na terenie Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie w dzielnicy Dziesiąta. Dokładną lokalizację wnioskowanej siłowni na świeżym powietrzu przedstawia mapa w Geoportalu Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej w Lublinie, działka: 50/8, arkusz: 17,obręb:9-Dziesiata II Lublin - trawiaste boisko szkolne. Siłownia na zewnątrz to bardzo dobry pomysł, mający na celu zachęcić społeczeństwo do aktywności fizycznej. Jak wiadomo ćwiczenia dają wiele dobrego, dlatego warto skorzystać z tak wspaniałej inicjatywy. Ćwiczymy, jeżeli mamy taką możliwość, wychodźmy na świeże powietrze. Jednak jeżeli chcemy schudnąć i żyć zdrowo, ćwiczenia na siłowni zewnętrznej są dodatkiem zdrowej diety. Zalet wynikających z regularnego korzystania z siłowni na powietrzu jest wiele: wzmocnienie kondycji całego ciała, poprawienie koordynacji; dotlenienie organizmu, dzięki czemu lepiej nam się oddycha, myśli i śpi.
Liczba głosów: 637
Szacunkowy koszt realizacji: 80.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 80.000,00 zł
Zadanie zrealizował Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych.
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
Opracowano dokumentację budowy oświetlenia ulicznego ul. Zemborzyckiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Diamentową do ul. Żeglarskiej. Po przeprowadzeniu postępowania przetargowego zawarto umowę na budowę oświetlenia drogowe wzdłuż ul. Zemborzyckiej na odcinku od ul. Diamentowej do ul. Wolińskiego z terminem realizacji do 20.12.2023 r.
Dzielnica: Wrotków
Projekt zakłada zaprojektowanie i wykonanie oświetlenia ul. Zemborzyckiej na odcinku od skrzyżowania z Diamentową aż do Żeglarskiej (1250 m). Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego po zmroku, w szczególności w pobliżu skrzyżowań z ulicą Wolińskiego, Granata i Żeglarską. Jest to ostatni odcinek tej ulicy, który nie został dotychczas oświetlony, chociaż korzysta z niego już kilka tysięcy mieszkańców południowej części dzielnicy Wrotków.
Liczba głosów: 459
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Zadanie realizuje: Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
Zajęcia rozpoczęły się 6 lutego 2023 roku. Uczestnicy mają do wyboru 11 form aktywności: aqua aerobik, trening funkcjonalny (crossfit), Fight Lady, gimnastyka, zumba, fitness, trening biegowy, samoobrona, trening dla seniorów, zajęcia Latino Mama, joga. Do 8 listopada zrealizowano 760 jednostek po 45 minut każda, odnotowano 7.160 zapisów.
Projekt Aktywny Lublin będzie kontynuacją i rozwinięciem ubiegłorocznego zadania o tej samej nazwie, będzie to już VII edycja projektu zakładającego organizację bezpłatnych zajęć sportowych dla wszystkich mieszkańców Lublina. Zajęcia w ramach projektu będą odbywały się od lutego do listopada 2023 roku. Zaplanowane jest zorganizowanie minimum 800 jednostek treningowych Projekt przewiduje prowadzenie zajęć dla zróżnicowanych grup wiekowych od dzieci i młodzieży przez osoby dorosłe oraz seniorów. Od kilku lat projekt cieszy się ogromną popularnością wśród Mieszkańców, corocznie udział w zajęciach bierze udział kilkanaście tysięcy osób, korzystając z takich zajęć jak m.in.: aqua aerobik, trening funkcjonalny, treningi biegowe, nordik walking, gimnastyka, czy fitess i zumba. Zapewniając rozwój projektu wprowadzone zostaną także porady dietetyczne oraz instruktaże o zdrowym trybie życia w formule online.
Liczba głosów: 1058
Szacunkowy koszt realizacji: 200.000,00 zł
Zadanie realizuje Wydział Sportu UM Lublin, tel. 81 466 38 00; sport@lublin.eu
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
W maju ogłoszono przetargi na wybór wykonawców, którzy wymienią nawierzchnie asfaltowe ul. Jagiełły i ul. Skrzetuskiego. W zakresie zakończonego remontu ul. Jagiełły opracowano dokumentację projektową, następnie wykonano warstwę ścieralną z betonu asfaltowego oraz warstwę wiążącą z betonu asfaltowego, wymieniono krawężniki oraz wprowadzono projekt stałej organizacji ruchu obejmujący wykonanie progów zwalniających płytowych. W przypadku ul. Skrzetuskiego 29.08.2023 r. zawarto umowę na zaprojektowanie i wykonanie remontu ul. Skrzetuskiego na odcinku od ul. Wołodyjowskiego do ul. Juranda z terminem wykonania prac do 10.12.2023 r. Opracowana została dokumentacja projektowa, trwają prace budowlane związane z wymianą nawierzchni bitumicznej jezdni tej ulicy.
Powszechnie wiadomo, że stan ulic w Lublinie jest fatalny. Projekt zakłada zainicjowanie sukcesywnego remontowania dróg miejskich będących w zasięgu środków dostępnych w Budżecie Obywatelskim. W ramach tych pilotażowych zadań planujemy remont ulic Juranda i Jana Skrzetuskiego w miejscach ich największego zniszczenia oraz ulicy Władysława Jagiełły. Drogi znajdują się na terenie LSM (dzielnica Rury) oraz Felina. Zadanie zostanie zrealizowane do wysokości kwoty 499 224 zł (remont ul. Jagiełły i Skrzetuskiego)
Liczba głosów: 810
Szacunkowy koszt realizacji: 499.224,00 zł
Zadanie realizuje Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie.
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
Wykonano projekty graficzne materiałów na potrzeby akcji "Sprzątaj po swoim psie", zakupiono 1050 sztuk tabliczek informacyjnych na trawnik "Sprzątaj po swoim psie", 1200 tematycznych naklejek na kosze na odpady oraz 60 banerów na ogrodzenia miejskich wybiegów dla psów oraz dla zainteresowanych Rad Dzielnic. Tabliczki i naklejki przekazywane są zainteresowanym zarządcom nieruchomości. Zlecono wyklejenie billboardów na potrzeby akcji "Sprzątaj po swoim psie". Zakupiono 600 sztuk etui na woreczki na psie nieczystości w kształcie kości. Etui zostaną przekazane Straży Miejskiej, która w ramach akcji "Woreczki zamiast mandatów" będzie przypominać właścicielom psów o ich obowiązkach. W ramach otwartego konkursu ofert w zakresie ochrony zwierząt (humanitarne traktowanie zwierząt, poszanowanie ich praw, zapewnienie prawidłowego dobrostanu zwierząt, zapobieganie bezdomności, promowanie zabiegów kastracji zwierząt domowych oraz zasad postępowania z dzikimi zwierzętami) zawarto umowę z Fundacją Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Ex Lege na realizacje zadania publicznego pn. "Zwierzęta bez granic - Lublin dla zwierząt "- realizacja zadania zaplanowana jest na okres od 1 czerwca do 31 grudnia 2023 roku. Ponadto zawarto cztery umowy z zakładami leczniczymi dla zwierząt, w których właściciele zwierząt domowych mogą wykonać bezpłatne zabiegi czipowania psów oraz kastracji psów i kotów.
Celem projektu jest poprawa dobrostanu zwierząt oraz propagowanie prawidłowych relacji człowiek - zwierzę. Przedsięwzięcie uwzględnia również sterylizację psów oraz kotów właścicielskich, a także znakowanie psów mikroczipami. Priorytetem jest edukacja pro - zwierzęca dzieci i młodzieży z zakresu bezpiecznych relacji ze zwierzętami oraz poszanowania potrzeb zwierząt różnych gatunków. Projekt przewiduje również szkolenia z zakresu posłuszeństwa psów i udzielania pierwszej pomocy zwierzętom. Projekt zakłada także przeprowadzenie kampanii edukacyjnej z udziałem ekspertów w dziedzinie humanitarnego i prawidłowego traktowania zwierząt z poszanowaniem ich praw. Mając na uwadze zdrowie i komfort mieszkańców Miasta Lublin zostanie przeprowadzona akcja - „Twój pies, Twoja kupa - posprzątaj!”. Projekt będzie realizowany z aktywnym udziałem osób dorosłych, młodzieży i dzieci.
Liczba głosów: 465
Szacunkowy koszt realizacji: 200.000,00 zł
Zadanie realizuje Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej.
Stan realizacji (06.09.2023 r.):
W 2022 roku dokonano uzgodnień z MPWiK, uzyskano zgodę na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane, opracowano dokumentację projektową przebudowy Alei Miast Partnerskich i uzyskano pozwolenia na budowę, a w maju ogłoszono przetarg na wybór wykonawcy. Wpłynęły trzy oferty, spośród których wybrano wykonawcę zadania i zawarto z nim umowę. Zadaniem wykonawcy będzie rozbudowa i przebudowa ciągu pieszego i drogi dla rowerów na odcinku od placu zabaw w wąwozie LSM do ul. Nadbystrzyckiej. W 2023 roku zaplanowane jest wykonanie etapu 1 i etapu 2 (każdy po ok. 500 mb), tj. od placu zabaw do schodów przy ul. Radości, zaś w 2024 roku etapu 3 (również ok. 500 mb), tj. od ww. schodów do odnogi ul. Romantycznej. Zadanie realizowane jest również w ramach projektu O-20 z VIII edycji BO.
Poprzez Wąwóz Rury przebiega Aleja Miast Partnerskich, łącząca ul. Nadbystrzycką z ul. Armii Krajowej.Jest to ostoja zieleni pomiędzy dwoma dzielnicami mieszkalnymi - Czuby i LSM. Aby uatrakcyjnić to miejsce oraz zmobilizować mieszkańców Lublina do aktywnego spędzania czasu na łonie natury chcemy zaproponować budowę ścieżki na odcinku od placu zabaw Wąwóz LSM do wiaduktu ul.Filaretów. Docelowo planowane jest wykonanie ścieżki rowerowej na całym odcinku wąwozu.
Liczba głosów: 1656
Szacunkowy koszt realizacji: 1.000.000,00 zł
Zadanie realizuje Wydział Inwestycji i Remontów UM Lublin, tel. 81 466 24 00; inwestycje@lublin.eu
Stan realizacji (06.09.2023 r.):
Trwa procedura przetargowa na wybór wykonawcy budowy boiska do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią na terenie Zespołu Szkół Budowlanych.
Projekt jest czwartym etapem działania zmierzającego do powstania Centrum Aktywności Sportowej Bronowice w ramach obiektu sportowego zlokalizowanego na terenie Zespołu Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego przy ul. Słowiczej 3 w Lublinie. Przedsięwzięcie docelowo ma za zadanie adaptację i rewitalizację przestrzeni pod utworzenie profesjonalnej bazy treningowej wraz z zewnętrznym kompleksem rekreacyjnym. Realizacja projektu poprawi warunki uprawiania sportu uczniów zespołu szkół, a także zwiększy jego dostępność względem wszystkich grup społecznych w dzielnicy Bronowice oraz innych dzielnic szczególnie tych przylegających. W ramach Budżetu Obywatelskiego 2023 podjęte zostaną działania utworzenia boiska do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią.
Liczba głosów: 1347
Szacunkowy koszt realizacji: 999.988,00 zł
Zadanie realizuje Wydział Inwestycji i Remontów UM Lublin, tel. 81 466 24 00; inwestycje@lublin.eu
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
Zajęcia rozpoczęły się 6 lutego 2023 roku. Uczestnicy mają do wyboru 11 form aktywności: szachy, pływanie, badminton, tenis stołowy, lekka atletyka, tenis ziemny, unihokej, ergometr, siłownia, zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci, piłka nożna dla malucha. Do 8 listopada zrealizowano 650 jednostki po 45 minut każda, odnotowano 6.250 zapisów.
Projekt Aktywne Pokolenie będzie kontynuacją i rozwinięciem zadania, które w latach ubiegłych cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych mieszkańców Lublina. Zakłada on realizację zajęć sportowo-rekreacyjnych w minimum 7. dyscyplinach. Będą to regularne treningi w okresie od lutego do grudnia 2023 roku. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odbiorców rozszerzymy ofertę o zajęcia dla najmłodszych mieszkańców Lublina. Pandemia koronawirusa (COVID-19) pokazała, że dzieci i młodzież zamieszkująca miasto Lublin potrzebuje aktywności i domaga się organizacji dodatkowych bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych. Projekt Aktywne Pokolenie będzie dobrą wizytówką dla miasta Lublin, który im to umożliwia i wspiera w rozwoju osobistym.
Liczba głosów: 667
Szacunkowy koszt realizacji: 200.000,00 zł
Zadanie realizuje Wydział Sportu UM Lublin, tel. 81 466 38 00; sport@lublin.eu
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
Zakupiony został asortyment drewniany: 70 szt. domków dla wiewiórek, 45 szt. domków dla jeży i 5 szt. budek dla sów. Większość asortymentu została już udostępniona zarządcom nieruchomości oraz lubelskim placówkom oświatowym. Wybrany wykonawca zrealizował montaż ww. asortymentu. Wykonano 200 naklejek do oznakowania lokali biorących udział w akcji "Miejsca przyjazne zwierzętom" i przekazano je instytucjom biorącym udział w akcji. Naprawiono tablice informacyjno-edukacyjne "Nietoperze doliny Bystrzycy". Zakupiono 17 tabliczek na potrzeby akcji "Wysiej sobie łąkę" oraz zamówiono usługę opracowania instruktażu budowy hotelu dla owadów. Tabliczki przekazano placówkom oświatowym biorącym udział w akcji. Na potrzeby filmu przeznaczonego do umieszczenia na stronie internetowej Urzędu Miasta i w mediach społecznościowych przygotowano instruktaż wyjaśniający jak wykonać domek dla owadów.
Ponadto dokupiono 25 domków dla jeży oraz 15 domków dla wiewiórek. Pokryto koszt montażu 5 domków dla wiewiórek. Wykonano 1000 sztuk plakatów Dzikie zwierzęta w mieście, 1000 sztuk plakatów jeże w mieście oraz 1000 ulotek jak pomóc ptakom, które będą wydawane placówkom oświatowym oraz zarządom dzielnic.
W ramach umowy partnerskiej zawartej pomiędzy Gminą Lublin a Fundacją dla Przyrody utworzono ścieżkę przyrodniczą pn. Monumenty przyrody po lubelskich pomnikowych drzewach. Cześć zadań zostanie sfinansowana przez Urząd Miasta Lublin – będzie to wytyczenie ścieżki, wykonanie 2 tablic edukacyjnych, przeprowadzenie 8 wycieczek szklakiem pomników przyrody. Dodatkowo zlecono wykonanie graffiti chodnikowego w ramach utworzenia ścieżki. Pokryto koszt wykonania dwóch filmów, z tłumaczeniem treści edukacyjnych zawartych na tablicach na Polski Język Migowy.
Zawarto umowę z zakładem leczniczym dla zwierząt na kastrację, odpchlenie, odrobaczenie i szczepienie przeciwko wściekliźnie kotów wolno żyjących - zabiegi wykonywane będą do 30.11.2023 r. Zakupiono 12 domków dla kotów wolno żyjących, które jesienią zostaną przekazane zarządcom, którzy zgłosili zapotrzebowanie na takie domki.
Celem projektu jest zadbanie o zwierzęta, które z uwagi na środowisko miejskie narażone są na różne zagrożenia – ocieplanie budynków, wycinka drzew, transport miejski. W ramach projektu chcemy stworzyć nowe siedliska dla zwierząt: budki lęgowe dla ptaków, jeży, wiewiórek. Chcemy zadbać o koty wolno żyjące, zapewniając dla nich domki i organizując akcję kastracji tej grupy zwierząt. Zatroszczymy się też o płazy, narażone na zagrożenia komunikacyjne w okresie wiosennej migracji. Aby pokazać mieszkańcom, że Lublin jest miastem przyjaznym dla ptaków, potrzebne jest przeprowadzenie leczenia i zabezpieczenia najcenniejszych drzew (usuwanie posuszu, korekta uszkodzonych koron, założenie wiązań chroniących przed rozłamaniem itp. Uzupełnieniem wyżej wymienionych działań będzie edukacja przyrodnicza skierowana do mieszkańców Lublina.
Liczba głosów: 351
Szacunkowy koszt realizacji: 116.000,00 zł
Zadanie realizuje Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin, tel. 81 466 31 00; komunalna@lublin.eu
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
W ramach projektu w przedszkolach zorganizowano zajęcia sportowe skierowane do dzieci, nauczycieli i wychowawców. Zakończono już realizację zajęć w 17 Przedszkolach: nr 45 przy ul. Kaczeńcowej 14 (od 28.03. do 09.05. – 4 grupy), nr 72 przy ul. Różanej 9 (od 30.03. do 15.06. – 3 grupy), nr 86 przy ul. Sławinkowskiej 50 (od 31.03. do 16.05. – 3 grupy), nr 63 przy ul. Szmaragdowej 22 (od 27.03. do 26.06. – 2 grupy), nr 77 przy ul. Radości (od 12.05. do 23.06. – 4 grupy), nr 85 przy ul. przy ul. Onyksowej 8 (od 17.04. do 26.06. – 3 grupy), Przedszkolu Bajkowy Dworek przy ul. Gęsiej 3 (od 13.06. do 22.08. – 3 grupy), nr 48 przy ul. Leonarda 15 (od 23.05. do 08.08. – 4 grupy), nr 34 przy ul. Motorowej 10 (od 26.04. do 21.06. – 3 grupy), nr 33 przy ul. Grażyny 10 (od 19.05. do 21.06. – 3 grupy), nr 79 przy ul. Gościnnej 19 (od 12.04. do 05.07. – 2 grupy), nr 57 przy ul. Rzeckiego 12 (15.06. do 24.08. – 4 grupy), nr 69 przy ul. Dziewanny 19 (od 13.04. do 15.06. – 4 grupy), nr 78 przy ul. Samsonowicza 9 (od 15.06. do 27. 07. – 3 grupy), Bajkowy Dworek przy ul. Lotniczej 5 (od 07.07. do 08.09. – 4 grupy), Bajkowy Dworek przy al. Spółdzielczości Pracy (od 04.07. do 12.09. – 3 grupy), Przedszkolu Mała Panda przy ul. Skubiszewskiego 21 (od 04.07. do 10.08. – 3 grupy).
Zajęcia nadal trwają w 3 Przedszkolu Bajkowy Dworek przy ul. Janowskiej 62B (od 14.09. do 16.11. – 3 grupy), Przedszkolu nr 73 przy ul. Uśmiechu 5 (od 13.09. do 15.11. – 3 grupy) oraz w Zespole Przedszkolnym nr 1 przy ul. Zachodniej 7 (od 19.09. do 14.11. – 3 grupy).
Do 3 listopada zrealizowano 462 zajęcia.
Sport to nie wszystko, ale nikt nie podważy jego ogromnego znaczenia dla rozwoju fizyczno-psychicznego dzieci. To, co chcemy im dziś zaproponować, to aktywne spędzanie czasu poprzez udział w zajęciach ogólnorozwojowych, odbywających się w czasie ich pobytu w przedszkolu, a także propagowanie zdrowego stylu życia. Projekt „Aktywizacja sportowa przedszkolaków” zakłada zorganizowanie 20 godzin zajęć sportowych w każdym z 20 wybranych przedszkoli na terenie Miasta Lublin. Będzie on skierowany nie tylko do dzieci, lecz także do nauczycieli, wychowawców, którzy dzięki współuczestniczeniu w zajęciach, będą uzupełniali swoją wiedzę w zakresie kreatywnych zajęć ruchowych dla swoich wychowanków. Dla podniesienia jakości prowadzonych ćwiczeń, wiedza trenerów realizujących zajęcia, będzie wzbogacona o szkolenia tematyczne. Placówkom, które będą uczestnikami projektu, zostaną przekazane sprzęty sportowe, wykorzystywane podczas prowadzonych zajęć w celu dalszej ich kontynuacji.
Liczba głosów: 1087
Szacunkowy koszt realizacji: 84.000,00 zł
Zadanie realizuje Wydział Sportu UM Lublin, tel. 81 466 38 00; sport@lublin
Zadanie zrealizowane. Wykonano remont nawierzchni ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Bystrzycy na odcinku od ul. Janowskiej do ul. Żeglarskiej.
Remont ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Bystrzycy - to ogólnomiejski projekt mający na celu wykonanie bieżących napraw najpopularniejszego bulwaru w Lublinie (odcinek: most żelazny przy ul. Janowskiej - ul. Żeglarska)
Liczba głosów: 911
Szacunkowy koszt realizacji: 1.000.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 838.910,27 zł
Zadanie zrealizował Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin, tel. 81 466 31 00; komunalna@lublin.eu
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
Zakupiony został asortyment drewniany: 100 szt. budek dla jerzyków, 20 szt. schronów dla nietoperzy i 250 szt. budek lęgowych dla drobnego ptactwa typu A. Większość asortymentu została już udostępniona zarządcom nieruchomości oraz lubelskim placówkom oświatowym. Wybrany wykonawca zrealizował montaż ww. asortymentu.
Zlecono montaż 20 schronów dla nietoperzy. Dokupiono 250 budek lęgowych dla drobnego ptactwa typu A oraz 100 budek lęgowych dla jerzyków. Zakupiono 60 tabliczek pomagamy jerzykom, które zostaną rozdane placówkom oświatowym i zarządcom nieruchomości, u których zamontowano budki lęgowe dla jerzyków.
Na początku czerwca zakończono realizację I etapu zamgławiania (zwalczania kleszczy, meszek i komarów). II etap zamgławiania zakończono na początku sierpnia.
Kontynuacja zwycięskiego projektu sprzed roku. Tylko systematyczne i regularne działania przeciwko krwiopijcom przyniosą długotrwały efekt. Ten projekt to zaiste prawdziwy pakiet premium przeciw komarom! Nie pozwólmy spajać swojej krwi! Komary i kleszcze to jedne z największych wrogów, jakie czekają na nas w wąwozach, parkach, lasach i na podwórkach. Powiedzmy NIE! tej krwiopijczej szarańczy! Projekt zakłada bezpieczne dla ludzi, ale zwalczające komary i kleszcze opryski na terenie całego miasta. Nie tylko w kilku wybranych miejscach, żeby ulgę odczuli wybrani, ale w całym mieście, taka wersja premium. Miejmy spokojne życie i nie dajmy spajać swojej krwi insektom i pajęczakom! Do tego projekt zakłada rozwieszenie w mieście 500 budek dla zjadających komary jerzyków oraz zakup schronów dla nietoperzy i budek lęgowych dla drobnego ptactwa. Lokalizacje będą ustalane z chętnymi na przyjęcie takiej budki właścicielami nieruchomości.
Liczba głosów: 615
Szacunkowy koszt realizacji: 200.000,00 zł
Zadanie realizuje Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin, tel. 81 466 31 00; komunalna@lublin.eu
Stan realizacji (16.11.2023 r.):
W trakcie realizacji jest osiem umów (w tym cztery kolejne zawarte w lipcu br.) z lecznicami weterynaryjnymi na terenie miasta Lublin na kastrację, odpchlenie, odrobaczenie i szczepienie przeciwko wściekliźnie kotów wolno żyjących - zabiegi wykonywane będą do 30.11.2023 r. Ponadto zakupiono 4 klatki łapki do odłowu kotów wolno żyjących.
Projekt dotyczy kompleksowej opieki nad kotami wolno bytującymi na terenie m.Lublina. Główne elementy to dokarmianie (zakup karmy) i opieka weterynaryjna: odławianie, kastracje, odrobaczanie, odpchlenie oraz szczepienie przeciwko wściekliźnie.
Liczba głosów: 576
Szacunkowy koszt realizacji: 200.000,00 zł
Zadanie realizuje Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin, tel. 81 466 31 00; komunalna@lublin.eu