W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Kobiety wiedzą, co robią!
07.09.202214:50

W sobotę 3 września br. odbyło się spotkanie z cyklu „Kobiety wiedzą, co robią”.

Kolejny raz Forum Kobiet Lublina oraz redakcja Wysokich Obcasów zorganizowała dla lublinianek przestrzeń do wspólnej rozmowy, wymiany doświadczeń i inspiracji.

Podczas pierwszego panelu pt.”Ukraina jest kobietą” zaproszone gościnie pochyliły się nad wymianą doświadczeń pomocy uchodźczyniom i uchodźcom z Ukrainy. Jak wyglądała pomoc oraz jak wygląda ona teraz dyskutowały m.in. Weronika Marczuk – Pazura, Magdalena Suduł, rzeczniczka prasowa MOPR w Lublinie, Anna Dąbrowska z fundacji Homo Faber oraz Marta Małecka z fundacji Be Hero.

W drugim panelu gościnie spróbowały odpowiedzieć na pytanie jak łączyć aktywność zawodową z duża rodziną. Monika Tutak-Goll - wicenaczelna Wysokich Obcasów rozmawiała o tym jak osiągnąć harmonie pomiędzy pracą, pasją i rodziną Judytę Kruk i Halinę Chrzanowską.

W panelu „Lubelskie patenciary” naukowczynie przedstawiały swoją zawodową drogę do sukcesu. Anna J. Dudek, dziennikarka "WO" pytała jaki jest sekret i siła kobiet, które wynalazły m.in. kompozycje polifenolowa w postaci naturalnych tabletek na alzheimera, opatrunki, które mogą być nasączone komórkami macierzystymi, czy innowacyjne związki przeciwpasożytnicze.

Gościem specjalnym wydarzenia była Katarzyna Bujakiewicz – aktorka, która od niedawna mieszka w Lublinie.

W tą intensywną sobotę Gazeta Wyborcza wręczyła wyróżnienia „Kobieta na medal!” a Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk wręczył Medale Prezydenta Miasta dla kobiet, które w sposób szczególny wpłynęły na rzeczywistość mieszkanek i mieszkańców Lublina. Medale otrzymały:

Prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska

Jest zastępczynią Dyrektora Instytutu Nauk Biologicznych UMCS, Pracuje w Katedrze Wirusologii i Immunologii. Prowadzi działalność naukową i dydaktyczną, popularyzuje wiedzę z zakresu wirusologii, immunologii człowieka i wakcynologii. W dobie pandemii koronawirusa jedna z czołowych ekspertek w Polsce w dziedzinie Covid-19. Popularyzuje wiedzę na temat szczepień przeciw Covid-19, sposobach i metodach walki z koronawirusem, rozwoju pandemii i potencjalnych modelach na przyszłość.

Justyna Orłowska

Prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Lublinie. Działa na rzecz Centrum Wolontariatu oraz Stowarzyszenia Solidarności Globalnej w Lublinie. Wchodzi w skład Komisji Dialogu Obywatelskiego do Spraw Miejskiego Systemu Wsparcia Integracji Imigrantów i Imigrantek. Propaguje działalność wolontariacką, jest wrażliwa na problematykę ubogich, wykluczonych, osamotnionych i potrzebujących pomocy.

Prof. dr hab. Katarzyna Radzik – Maruszak

Kierowniczka Katedry Administracji Publicznej na Wydziale politologii i dziennikarstwa UMCS, wybitna młoda naukowczyni, laureatka Nagrody Ministra Edukacji i Nauki za monografię "Rada gminy jako uczestnik lokalnego współrządzenia". Jej praca doktorska otrzymała I nagrodę w VIII edycji konkursu na najlepsze rozprawy doktorskie nt. samorządu terytorialnego i zagadnień decentralizacji organizowanym przez wydawcę „Samorządu Terytorialnego” Wolters Kluwer Polska. Jest kierowniczką dwóch prestiżowych projektów naukowych realizowanych we współpracy międzynarodowej. Od 2021 roku jest członkinią Komisji Administracji Publicznej przy Komitecie Nauk Politycznych PAN. Łączy obowiązki szefa katedry, badaczki i mamy dwóch synków.

Izabela Pastuszko

Dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Z wykształcenia jest prawnikiem, historykiem sztuki i menadżerem kultury. Jest autorką monografii „Architektura Dzielnicy Uniwersyteckiej w Lublinie”. Pomysłodawczyni i założycielka Lubelskiej Agory Modernizmu oraz twórczyni festiwalu Lubelskie Dni Modernizmu. W swojej zawodowej działalności związana była z Zachętą Narodową Galerią Sztuki, Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie czy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Prywatnie – lubi spędzać wakacje na pieszych wędrówkach po Tatrach, fascynuje się dizajnem lat 60. i ma wyjątkową rękę do kwiatów.

mgr Barbara Boguta

Wieloletnia pracowniczka dziekanatu Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS aż do pełnienia funkcji kierowniczki dziekanatu, a w obecnej, nowej formule - kierowniczki administracji. Jest uosobieniem rzetelnego, sumiennego wykonywania obowiązków, anty- stereotypem "pani z dziekanatu", zawsze i niezawodnie pomocna pracownikom i studentom.

Prof. dr hab. Iwona Hofman - Medal „Zasłużony dla Miasta Lublin”

Medioznawca, politolog, mecenas nauki i kultury. Kierownik Katedry Dziennikarstwa i Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu. Od 2019 r. Dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS. Prowadzi badania w zakresie publicystyki i myśli politycznej polskiej emigracji po 1945 r., koncentrując się na dorobku Jerzego Giedroycia i „Kultury”.Pełni funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, sekretarza Kapituły Nagrody im. Jerzego Giedroycia, przewodniczącej Kapituły Stypendium im. Leopolda Ungera. Jest m.in. członkiem Rady Doskonałości Naukowej, Przewodniczącą Rady Towarzystw Naukowych przy Prezydium PAN, Przewodniczącą Komitetu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach PAN, zastępcą przewodniczącego Rady Przewodniczących Komitetów Naukowych PAN. W 2021 r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. W 2010 r. uzyskała tytuł Kobiety Roku w kategorii nauka przyznawany przez Kongres Kobiet.