W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Relacja ze spotkania "Kobiety wiedzą, co robią - Lublin"

Relacja ze spotkania "Kobiety wiedzą, co robią - Lublin"
11.09.201913:40

Przy wypełnionej widowni Centrum Kultury w sobotę 7 września odbyło się spotkanie dla pań z cyklu „Kobiety wiedzą, co robią” zorganizowane przez redakcję Wysokich Obcasów, Urząd Miasta Lublin oraz Forum Kobiet Lublina. Tego typu spotkania odbywały się już w kilku miastach Polski i zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Jak można się było spodziewać, nie zawiodły również lublinianki, żeby wraz z redakcją Wysokich Obcasów i zaproszonymi gośćmi porozmawiać o wyzwaniach, jakie życie stawia przed współczesnymi kobietami.

W pierwszym panelu pt. „Jak kobiety zmieniają świat” uczestniczyły: psycholog Katarzyna Miller, dziennikarka Karolina Korwin Piotrowska, prof. Grażyna Ginalska – twórczyni sławnej już „sztucznej kości” oraz zastępca prezydenta Monika Lipińska – inicjatorka spotkania. Panie mówiły o doświadczeniach, które towarzyszyły im w pracy zawodowej, o trudach godzenia pracy z codziennością domową, o walce ze stereotypami, ale też o radości, jaką daje bycie kobietą.

W kolejnym panelu „Poznaj naszą redakcję” wzięły udział dziennikarki Wysokich Obcasów. Dyskutowały o wspaniałych kobietach, spotykanych przy okazji realizowanych tematów, o rzeczywistości oglądanej z perspektywy mniejszych miast i małych miasteczek, o rzetelności dziennikarskiej przy pisaniu tekstów, ale też o więzi, jaką budują ze swoimi bohaterkami.

Trzeci panel dotyczył przedsiębiorczości kobiet. Menadżerki wysokiego szczebla - Halina Chrzanowska, Anita Wysokińska, Anna Szulżyk-Maciąg, dyrektorka wydawnicza Agory Joanna Mosiej-Sitek oraz badaczka i psycholożka Marta Majchrzak rozmawiały o warunkach prowadzenia biznesu przez kobiety, godzeniu ról społecznych i wyższych oczekiwaniach stawianych kobietom, szklanym suficie. Marta Majchrzak zwróciła uwagę na niepokojące zjawisko, którego zasięg ostatnio się pogłębia: przechodzenia młodych niepracujących kobiet spod finansowej kurateli rodzicielskiej pod skrzydła mężów i partnerów, przy jednoczesnej niechęci do podejmowania pracy zawodowej.

Uczestniczkami ostatniego panelu były: Aga Kozak – dyrektorka programowa Instytutu Dobrego Życia, Basia Tworek – psycholożka i nauczycielka jogi, Lidia Popiel – fotografka oraz Renata Chmielewska – lubelska stylistka i wizażystka. Poważne wsparcie stanowiła też Katarzyna Miller. Przy takim składzie panelistek tytuł nie mógł być inny: „Czym naprawdę jest osiędbanie?”. Osoby oczekujące w tym miejscu porad dotyczących kosmetyki czy fryzjerstwa były nieco rozczarowane: było o dobrym śnie, wartościowym odżywianiu się, ruchu, dbaniu o ciało i ducha jako jedność, zgodzie na siebie, uśmiechu, dystansie, malutkich kroczkach, które może podjąć każda kobieta, żeby zadbać o siebie naprawdę. Aplauz widowni pokazał, że pod hasłem „osiędbanie” niekoniecznie musimy rozumieć długie godziny spędzone w specjalistycznych salonach urody.

W części warsztatowej uczestniczki na własnym przykładzie uczyły się „osiędbania” oraz mówienia w taki sposób, aby być słuchaną.

Spotkanie zakończył pokaz filmu Jacka Borcucha „Słodki koniec dnia” z Krystyną Jandą i Kasią Smutniak.