W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rozmowa z Moniką Lipińską, zastępcą Prezydenta Miasta ds. Społecznych

Rozmowa z Moniką Lipińską, zastępcą Prezydenta Miasta ds. Społecznych
07.03.201915:08

Rozmowa z Moniką Lipińską, zastępcą Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Od kilkunastu lat pracuje Pani dla mieszkańców Lublina, szczególnie angażuje się Pani w prace na rzecz kobiet, seniorów, osób niepełnosprawnych czy potrzebujących wsparcia. Jak kształtowała się Pani ścieżka zawodowa? Co sprawiło, że zdecydowała się Pani poświęcić właśnie takiej pracy?

Nigdy nie wyobrażałam sobie, że moja droga zawodowa potoczy się właśnie w ten sposób i będę mogła pracować na rzecz miasta, jego mieszkanek i mieszkańców. Prezydent Krzysztof Żuk zaproponował mi stanowisko zastępcy prezydenta ds. społecznych w 2011 roku. Ale już od wielu lat angażowałam się w sprawy miasta i regionu. Działając zawodowo na poziomie Wydziału Polityki Społecznej urzędu wojewody, pełnomocnik ds kobiet i rodziny, czy potem pełniąc funkcję dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, miałam możliwość poznania problematyki społecznej województwa i jego mieszkańców. Obszar tematów, jaki miałam objąć jako zastępca prezydenta, właściwie sprowadzał się do podobnego zakresu. Od początku postrzegałam to jako swego rodzaju misję - działanie na rzecz potrzebujących, wspieranie rodzin w ich codziennym życiu, kreowanie polityki społecznej odpowiadającej na potrzeby widoczne w przestrzeni publicznej. Objęcie stanowiska zastępcy prezydenta miasta traktowałam jako wyzwanie, któremu od początku chciałam sprostać. Zajmując się polityką społeczną jestem blisko ludzi, ich spraw, ich codzienności. Myślę, że tylko w taki sposób można spełnić się w podobnej pracy.

Jakie wyzwania i jakie cele stawia Pani sobie na najbliższe lata?

Z satysfakcją patrzę na to wszystko, co udało nam się wykonać w trakcie minionych 8 lat. Niespełna kilka dni temu, dzięki wspólnej pracy udało się uchwałą Rady Miast Lublin przyjąć rozwiązanie, na którym mi bardzo zależało. Projekt zwolnienia z opłat za przejazd komunikacją miejską osób powyżej 65 roku życia spotkał się z bardzo dużą przychylnością ze strony wszystkich mieszkańców miasta, nie tylko tych, których zwolnienia dotyczą. Wszyscy rozumiemy, że taka ulga będzie odczuwalna w budżecie seniorów, z drugiej strony mamy nadzieję, że zachęci starsze osoby, by jeszcze chętniej przemieszczały się po mieście i korzystały z oferty, którą cały czas udoskonalamy. Postawiłam sobie za cel stworzenie w każdej dzielnicy takiej oferty dla mieszkańców, w tym seniorów, która w sposób kompleksowy zadba zarówno o ich zdrowie, jak i dobre samopoczucie, rozwój i edukację. Cały czas śmiało patrzymy do przodu planując stworzenie Centrum Profilaktyki Zdrowotnej dla Seniorów, nowe miejsca w mieszkaniach wielopokoleniowych oraz nowe miejsca opieki całodobowej, w tym przy istniejących placówkach. Bardzo ważna w kontekście rozwoju miasta jest dla mnie likwidacja barier architektonicznych. Tak by miasto Lublin stało się miastem dostępnym dla wszystkich. Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami chcemy stworzyć także Ośrodek Całodobowego Wsparcia Aktywności i Samodzielności Osób z Niepełnosprawnością. Kolejna zupełnie nowa placówka, która miałaby powstać w Lublinie, to Centrum Wczesnej Interwencji i Rozwoju Dziecka.

Co sprawia Pani największą radość, a co trudność we współzarządzaniu miastem i kreowaniu rozwiązań w dziedzinie zdrowia i spraw społecznych?

Z jednej strony uważnie patrzę na wskaźniki i liczby wskazujące, jak skuteczni jesteśmy w swoich działaniach. Wiem, że pozyskane przez miasto środki europejskie, dotacje rządowe i dofinansowanie, wprost przekładają się na poprawę jakości życia naszych mieszkanek i mieszkańców Lublina. Ciężko mi na pewno przyjąć każde niepowodzenie związane z zamknięciem źródeł finansowania, brakiem możliwości pozyskania wsparcia z przyczyn formalnych. Wiem, że europejskie środki są dla nas często niezastąpionym źródłem wsparcia. Dzięki nim np. właśnie teraz powstają nowe miejsca dla naszych podopiecznych na terenie domów pomocy społecznej przy ul. Głowackiego, czy przy ul. Kalinowszczyzna. Zawsze pamiętam, że poprzez nasze wsparcie łatwiej jest rodzinom osób niepełnosprawnych zadbać o swoich podopiecznych. Stąd realizowany przez nas pomysł asystentury dla osób niepełnosprawnych, w tym dzieci niepełnosprawnych. Nie zapominamy też o tak ważnej profilaktyce, tysiącach zaszczepionych dziewczynek przeciw HPV, seniorów, maluchów przeciwko pneumokokom. Z dumą myślę o tym, że Lublin jako jedyne miasto w województwie obejmuje opieką stomatologiczną uczniów lubelskich szkół. Tylko nasze miasto, dzięki pozyskanym dofinansowaniom, może bezpłatnie zapewnić tego typu usługę w szkołach. Największym wzruszeniem i zarazem satysfakcją przepełnia mnie natomiast każde spotkanie i wspólne celebrowanie miłych chwil z naszymi seniorami, dziećmi z lubelskich szkół. Właśnie na takie spotkania czekam najbardziej.

Działa Pani w Forum Kobiet Lublina. Jakie cechy wyróżniają kobiety, które angażują się w sprawy społeczne, realizują się zawodowo, a oprócz tego działają na rzecz innych?

Kobiety te na pewno pamiętają, że warto zacząć od samej siebie. Zdrowie jest w tym przypadku najważniejsze, dlatego tak bardzo staramy się promować profilaktykę zdrowotną, tak by inne kobiety pamiętały o badaniach profilaktycznych, zadbały o swój komfort życia w tym zakresie. Dopiero kiedy my jesteśmy w dobrej kondycji możemy pomagać innym, przekazywać im swoją energię. Kiedy my jesteśmy zdrowe, możemy skupić się na pomocy innym, angażować się całym sobą. Kobiety aktywnie działające na rzecz Lublina mają wewnętrzną energię, którą potrafią wykorzystać i przełożyć na konkretne działania. Energią tą potrafią też zarażać innych. Proszę sobie więc wyobrazić co się dzieje jak wspólnie z członkiniami Forum Kobiet Lublina zbieramy się w jednym miejscu. To prawdziwa eksplozja pozytywnych myśli, a przede wszystkim pomysłów. Staramy się wspólnie wspierać, dzielić doświadczeniami. To niezwykłe grono fachowców, wybitnych Pań, na które można liczyć, które robią wiele dobrego dla Lublina w różnych dziedzinach życia.

Kim jest w dzisiejszym świecie kobieta sukcesu?

Niewątpliwie kobietom dzisiaj jest łatwiej realizować się zawodowo, spełniać swoje pasje, angażować się w życie społeczne, czy polityczne. Przede wszystkim, żeby osiągać swoje cele trzeba uwierzyć w siebie, śmiało iść przez życie, być wiernym swoim ideałom i realizować zadania zgodnie ze swoimi przekonaniami. Kobiety mają także tę cechę, która wyróżnia nas od mężczyzn – intuicję. Myślę, że nią także należy się kierować, bo ona podpowiada nam co jest dobre dla nas, a tym samym dla naszego otoczenia. Kobieta sukcesu potrafi skupić się też na sobie, na swoim zdrowiu, ale też rozwoju pasji. Wtedy kiedy ona jest szczęśliwa, szczęśliwa jest jej rodzina, bliscy i tą radością potrafi zarazić innych, w ten sposób motywując ich też do działania. Kobieta sukcesu w moim odczuciu umie gromadzić wokół siebie ludzi, którzy chcą zrobić coś dobrego dla innych, która widzi potrzeby i na nie reaguje.

Co roku Miasto nagradza aktywne lublinianki, które swoim działaniem robią wiele dobrego dla swojego otoczenia, dla mieszkańców Lublina. Czy w Lublinie mamy wiele kobiet, które osiągają sukcesy w różnych dziedzinach życia i angażują się w sprawy miasta i regionu?

W Lublinie mamy naprawdę wiele kobiet, które budzą podziw, swoją pracą i zaangażowaniem pomagają innym, podejmują trudne wyzwania. Panie są wykształcone, dobrze zorganizowane. Jestem dumna z tego, że lublinianki są tak aktywne, chcą działać dla dobra innych. Obserwuję, że jest także wiele osób, które mają pomysły i chęci, ale brakuje im wiary w siebie. Forum Kobiet Lublina jest także po to, aby poszukiwać takich osób, pomóc im w realizacji swoich idei. Uważam, że kobiety w życiu prywatnym, jak i zawodowym muszą się wspierać i działać wspólnie - wówczas osiągamy najlepsze rezultaty.

Czy któraś z dotychczasowych laureatek szczególe zaimponowała Pani swoją działalnością?

Ciężko wymienić i wyróżnić jedną z Pań. Na co dzień spotykam się i współpracuję z tak wieloma kobietami, obserwuję ich poczynania i działania, widzę jak bardzo angażują się w swoje projekty, wszystkie chciałabym docenić. Niezwykle cenię profesor Grażynę Ginalską, współautorkę wynalazku materiału kościozastępczego, profesor Iwonę Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS. Kolejna bardzo ważna dla mnie osoba to Zofia Zaorska, założycielka Szkoły Superbabci, czy Maria Drygała, prezes Hospicjum Dobrego Samarytanina. Naprawdę mam w głowie wiele nazwisk. Wszystkie te Panie przyczyniają się do rozwoju Lublina, robią tyle dobrego, co niejedna duża organizacja. Wszystkim im za tą wielką pracę dziękuję, za trud i wysiłek, jaki władają w swoje życie każdego dnia. Dziękuję za poświęcenie, ale też za to co dają z siebie innym – pomoc i radość.

Współorganizatorem wydarzenia jest Forum Kobiet Lublina. Jakie zadania realizuje forum?

Forum Kobiet Lublina tworzą Panie, które swoją działalnością wyróżniają się w Lublinie, są aktywne w różnych dziedzinach życia, takich jak kultura, edukacja, media, nauka, sprawy społeczne, medycyna i biznes. Wspólnie się spotykamy, żeby wymieniać się doświadczeniami, dzielić wiedzą, a przede wszystkim wzajemnie inspirować. Takie spotkania są niezwykle budujące i dodają skrzydeł. Podczas takich spotkań zawsze rodzą się nowe pomysły. To z inicjatywy Forum odbywają się cykliczne spotkania Lublinianek i targi aktywności osób niepełnosprawnych. Zadaniem Forum jest kreowanie i wspieranie inicjatyw na rzecz promocji i profilaktyki zdrowotnej, kultury, edukacji, aktywności zawodowej i przedsiębiorczości. Dbamy o prawa kobiet oraz równość ich szans w każdej dziedzinie życia. Chcemy też podkreślać zasługi aktywnych Pań na rzecz miasta i doceniać je, dlatego co roku w Dzień Kobiet organizujemy wydarzenie, podczas którego zasłużonym Lubliniankom wręczamy Medal Prezydenta Miasta Lublin.

Jaką dodatkową ofertę ma dla Pań miasto z okazji ich święta?

Co roku w Dzień Kobiet mamy pretekst do tego, by pomyśleć o sobie przez pryzmat kobiecości. Zadbać o swoje zdrowie, spojrzeć na ukryte w nas piękno, zaszczepić w sobie nutę szaleństwa. To będzie możliwe w Miasteczku zdrowia i urody w Galerii Olimp, gdzie jak co roku zbierzemy się, by móc skorzystać z potrzebnych porad, spotkać się z osobami dzielącymi się swoją kreatywnością i wiedzą na temat potrzebnych kobietom dziedzin życia.

Pani Prezydent, dziękuję za rozmowę.

Miasteczko zdrowia i urody – szczegóły.