W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Europejska Stolica Młodzieży 2023 konsultacje

Europejska Stolica Młodzieży 2023 konsultacje
15.04.202019:52
Start Lublina w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży to wspólna inicjatywa Miasta Lublin i lubelskiej Fundacji Sempre a Frente. Jesteśmy europejskim miastem, które swoimi pomysłami i programem śmiało konkuruje z innymi metropoliami. Pracujemy teraz nad ostatecznym kształtem aplikacji i zapraszamy do współpracy wszystkie osoby, które chcą, aby Lublin stworzył najciekawszy w Europie program obchodów. - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak - Zastępca Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji 

W ramach konsultacji 22 kwietnia (środa) zaplanowane są spotkania z mieszkańcami on-line:

Linki do spotkań są opublikowane także na profilu Obywatelski Lublin na portalu społecznościowym facebook.

Informujemy, że udział w spotkaniach on-line jest związany z akceptacją zasad spotkania oraz zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Stosowne informacje zawarte są w załączniku poniżej.

Zachęcamy również do wypełnienia krótkiej anonimowej . Na uwagi i propozycje mieszkańców czekamy do 30 kwietnia. 

W ramach pierwszej rundy konkursowej przygotowaliśmy wstępną aplikację, która została wysoko oceniona przez komisję. Proponujemy zatem, żeby elementy programu ESM w niej zawarte posłużyły jako punkt wyjścia do rozmowy o potrzebach młodych ludzi w kontekście Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

Zapraszamy do dyskusji w ramach następujących ścieżek tematycznych:

 • PRZESTRZEŃ MŁODZIEŻOWA – miejsce na mapie Lublina, gdzie organizowane są działania przez i dla młodych ludzi;
 • INTERAKTYWNY SYSTEM INFORMACJI MŁODZIEŻOWEJ – sieć miejsc przyjaznych młodzieży, aplikacja na urządzenia mobilne, system rabatów włączony do karty miejskiej;
 • LUBELSKIE FESTIWALE W ODSŁONIE MŁODZIEŻOWEJ – Noc Kultury, Inne Brzmienia, Carnaval Sztukmistrzów oraz Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej z motywami przewodnimi ESM;
 • CENTRUM POMOCY DZIECIOM – miejsce kompleksowej pomocy dzieciom i młodzieży – ofiarom przestępstw – stworzone wspólnie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę;
 • MIEJSKI AKTYWATOR MŁODZIEŻOWY – system mini dotacji na realizację oddolnych młodzieżowych inicjatyw;
 • NAGRODA MŁODZIEŻOWEJ RADY MIASTA LUBLIN – nagroda ustanawiana przez Młodzieżową Rade Miasta Lublin;
 • CENTRUM INFORMACJI I ROZWOJU MŁODZIEŻY – punkt zbierający wszystkie informacje o inicjatywach młodzieżowych i wspierający młodzież, instytucje oraz organizacje chcące podjąć działania z i na rzecz młodzieży.
 • KONKURS GRANTOWY DLA NGO – linia grantowa przeznaczona dla organizacji pozarządowych na realizację działań programowych w ramach ESM;
 • EUROPEJSKI TYDZIEŃ MŁODZIEŻY – miejskie obchody Europejskiego Tygodnia Młodzieży 2023;
 • PROGRAM MIĘDZYKULTUROWY – program edukacyjny dotyczący edukacji międzykulturowej skierowany do młodzieży szkolnej;
 • PROGRAM KLIMATYCZNY – program edukacyjny związany ze zmianami klimatycznymi i ich wpływem (nie tylko) skierowany do młodzieży szkolnej;
 • WYMIANY MŁODZIEŻOWE I SZKOLENIA ERASMUS+ - min. 10 międzynarodowych projektów młodzieżowych realizowanych we współpracy z partnerami.

Lublin obok rosyjskiego miasta Kazań i rumuńskiego miasta Baia Mare znalazł się w ścisłym finale konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Miasta do 24 mają przygotować szczegółową aplikację, w której przedstawią obszerny program wydarzeń i imprez kulturalnych, społecznych i politycznych związanych z młodzieżą. Zwycięzca zostanie ogłoszony 18 listopada na oficjalnej ceremonii wręczenia nagród, organizowanej przez Klaipeda - Europejską Stolicę Młodzieży 2021. 

Europejska Stolica Młodzieży to prestiżowy tytuł przyznawany co roku przez Europejskie Forum Młodzieży powstałe z inicjatywy Rady Europy. Ma wzmacniać znaczenie młodych ludzi w życiu społecznym i wyrównywać ich szanse.

Tytuł ten jest przyznawany od 2009 roku miastom, które wykazują najbardziej innowacyjne podejście w zakresie współpracy i włączania młodzieży. Wśród laureatów znajdują się między innymi Rotterdam, Turyn i Antwerpia.

Europejską Stolicą Kultury 2020 jest francuskie Amiens.

Jeśli nie możesz wziąć udziału w spotkaniu, a chcesz przedstawić swój pomysł możesz także wypełnić formularz: Formularz

Zachęcamy do wypełnienia krótkiej anonimowej ankiety skierowanej do młodzieży i przesłania własnego pomysłu na obchody na adres konsultacje@lublin.eu. Na uwagi i propozycje mieszkańców czekamy do 30 kwietnia.

Pliki do pobrania