W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Edukacja dzieci

Cudzoziemiec/ka w polskiej szkole

 

Każde dziecko w wieku od 6 do 18 lat przebywające na terenie Polski jest objęte obowiązkiem szkolnym lub obowiązkiem nauki - musi chodzić do szkoły lub uczyć się w domu na zasadach określonych przez polskie prawo. Dotyczy to również dzieci nie mających obywatelstwa polskiego, bez względu na status prawny ich rodziców w Polsce.

Edukacja dla dzieci cudzoziemskich w Polsce jest bezpłatna w publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych do ukończenia 18 roku życia lub szkoły, w której została rozpoczęta nauka przed ukończeniem 18 roku życia.

Dzieci cudzoziemskie otrzymują dodatkowe wsparcie w postaci dodatkowych bezpłatnych lekcji języka polskiego organizowanych w szkole przez pierwsze 12 miesięcy od rozpoczęcia nauki w wymiarze 2-5 godzin lekcyjnych tygodniowo. Ponadto mają prawo do wsparcia w postaci zajęć wyrównawczych w wymiarze 1 godzina tygodniowo z danego przedmiotu (ale nie więcej niż 5 godzin tygodniowo).

Więcej informacji na temat organizacji nauki szkolnej, kosztów związanych ze szkołą, organizacją nauki religii i in. znaleźć można na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej lub w publikacjach: Pakiet powitalny dla uczniów i rodziców (wydany przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy) oraz Poradnik szkolny dla uczniów cudzoziemskich i ich rodzin (wydany przez Gminę Lesznowola).

Strona Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin