W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Inicjatywy i wydarzenia

Festiwal Lublin Wielokulturowy

WIELOKULTUROWY LUBLIN to festiwal mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych i wyznaniowych obecnych w Lublinie. To wyjątkowa okazja, aby poznać kultury i tradycje, aby ich „dotknąć i posmakować”. Odbywa się co roku w maju i organizowany jest przez zespół Edukacji Kulturalnej Centrum Kultury w Lublinie wspólnie z lubelskimi mniejszościami od 2008 roku.

Plakat festiwalu WIELOKULTUROWY LUBLIN

Więcej informacji na: www.wielokulturowylublin.pl.

 

Obchody Światowego Dnia Uchodźcy

20 czerwca to coroczne święto obchodzone na całym świecie ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku w celu upamiętnienia odwagi i siły uchodźców i uchodźczyń na całym świecie. W Lublinie od kilku już lat organizacją obchodów Światowego Dnia Uchodźcy zajmuje się Centrum Wolontariatu: w 2013 i 2014 roku odbyły się Wielokulturowe Imprezy Plenerowe „Razem i blisko siebie” pod Teatrem Andersena oraz w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim. W 2015 roku, we współpracy z lubelskimi instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz środowiska cudzoziemców i cudzoziemek w Lublinie, w tym również z Urzędem Miasta Lublin, obchody Światowego Dnia Uchodźcy zaplanowane są na cały tydzień od 15 do 20 czerwca i obejmują:

  1. Konkurs wiedzy o uchodźcach i uchodźczyniach oraz krajach ich pochodzenia, prowadzony za pośrednictwem profilu Lublin dla Wszystkich
  2. Happening na Placu Litewskim w dniu 16 czerwca
  3. wydarzenie artystyczne RAZEM I BLISKO SIEBIE pod hasłem POZNANIE-DIALOG-WSPARCIE w Centrum Kultury w Lublinie, 19 czerwca 2015 roku.

Plakat konkursu WARTO WIEDZIEĆ

 

Europejski Tydzień Akcji przeciwko Rasizmowi

Pięćdziesiąt pięć lat temu – 21 marca 1960 roku – w Sharperville w Republice Południowej Afryki policjanci zastrzelili 69 osób, które brały udział w pokojowej demonstracji przeciwko „przepisom przepustkowym” apartheidu. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło dzień 21 marca Międzynarodowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową, wzywając jednocześnie społeczność międzynarodową nie tylko do upamiętnienia tragedii w Sarperville, ale również do prowadzenia wspólnych działań na rzecz walki z rasizmem i dyskryminacją rasową bez względu na miejsce wystąpienia tych zjawisk.

Od 1993 roku europejska sieć UNITED in Intercultural Action organizuje Europejski Tydzień Akcji przeciwko Rasizmowi, którego celem jest promocja idei różnorodności, tolerancji i równości. Obecnie w inicjatywę co roku angażuje się ponad 100 000 osób z całej Europy. W 2015 roku, przy okazji działań prowadzonych w ramach projektu „Komunikacja dla Integracji” (C4i), lubelskie organizacje i instytucje przygotowały specjalne wydarzenia w ramach Tygodnia Akcji Przeciwko Rasizmowi. W działania włączyły się:

  1. Urząd Miasta Lublin
  2. Stowarzyszenie Perły Lublin
  3. Stowarzyszenie dla Ziemi
  4. Fundacja T.E.A.M. Teatrikon
  5. AIESEC Lublin
  6. Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

i zorganizowane zostały między innymi: towarzyski mecz „Piłka nożna jest dla wszystkich” na stadionie Arena Lublin, wspólne malowanie muralu, Global Village, lekcje biblioteczne dla najmłodszych poświęcone zagadnieniu tolerancji.

European Week Against Racism