Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Miasta Międzykulturowe Rady Europy

Wraz z rosnącym zróżnicowaniem społeczeństw europejskich konieczne jest budowanie takich modeli zarządzania instytucjami publicznymi oraz polityk lokalnych, które sprzyjać będą jak najpełniejszemu wykorzystaniu potencjału i zasobów członków społeczności.  Społeczeństwa międzykulturowe to takie, w których zróżnicowana tożsamość mieszkańców stymuluje kreatywność, innowacje, rozwój ekonomiczny i wzrost jakości życia.

„Miasta międzykulturowe” – to wspólna inicjatywa Rady Europy i Komisji Europejskiej, której ideą jest wzmocnienie i wspieranie działań społeczności lokalnych w celu lepszego wykorzystania ich różnorodności kulturowej.Celami programu „Miasta Międzykulturowe ” są m.in.:

  • promocja różnorodności kulturowej,
  • wzmocnienie działań służących pełnemu wykorzystaniu potencjału różnorodności kulturowej,
  • wspieranie miast w rozwoju międzykulturowych strategii i działań, które pomogą im poradzić sobie z różnorodnością w sposób konstruktywny i innowacyjny,
  • pomoc w kształtowaniu ogólnej polityki publicznej w dziedzinie różnorodności kulturowej.

Program opiera się na doświadczeniach wielu miast europejskich, dzięki którym możliwe jest zebranie w całość dobrych praktyk i rozwiązań w zakresie polityk publicznych w obszarze zarządzania różnorodnością. Uczestnictwo w programie, obok wymiany doświadczeń i wiedzy, umożliwia uczestnictwo w seminariach i spotkaniach miast a także innych wspólnych inicjatywach organizowanych pod parasolem programu. Pierwsza faza pilotażowa obejmowała lata 2008-2010, kolejnym etapem były lata 2010 - 2013. 

Lublin jako jedyne miasto z Polski został wybrany do udziału w fazie pilotażowej programu, co było efektem wizyty w mieście przedstawicieli Departamentu Kultury i Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego Rady Europy, która miała miejsce pod koniec stycznia 2008 roku. Doceniona została jakość wydarzeń kulturalnych mających charakter międzykulturowy a także zaangażowanie miasta i jego mieszkańców w dialog międzykulturowy oraz właściwe rozumienie tego pojęcia. To ogromne wyróżnienie, dzięki któremu miasto nie ustaje w zaangażowaniu na rzecz budowania lokalnej polityki międzykulturowej.

Miasta Międzykulturowe Rady Europy - rezultaty w latach 2008-2013
Ulotka informacyjna o programie - 2009 rok

Zobacz materiał EURONEWS na temat międzykulturowego Lublina z grudnia 2009 roku:

 

Do pobrania

Annual report ICC 2016.pdf [ilość pobrań: 158]
Roczny raport Programu Miast Międzykulturowych Rady Europy 2016