W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasta Międzykulturowe Rady Europy

Miasta Międzykulturowe Rady Europy

Wraz z rosnącym zróżnicowaniem społeczeństw europejskich konieczne jest budowanie takich modeli zarządzania instytucjami publicznymi oraz polityk lokalnych, które sprzyjać będą jak najpełniejszemu wykorzystaniu potencjału oraz zasobów członków i członkiń społeczności. Społeczeństwa międzykulturowe to takie, w których zróżnicowana tożsamość mieszkańców i mieszkanek stymuluje kreatywność, innowacje, rozwój ekonomiczny i wzrost jakości życia.

Miasta Międzykulturowe (ICC) to wspólna inicjatywa Rady Europy i Komisji Europejskiej, której ideą jest wzmocnienie i wspieranie działań społeczności lokalnych w celu lepszego wykorzystania ich różnorodności kulturowej.


Celami programu „Miasta Międzykulturowe ” są m.in.:

  • promocja różnorodności kulturowej,
  • wzmocnienie działań służących pełnemu wykorzystaniu potencjału różnorodności kulturowej,
  • wspieranie miast w rozwoju międzykulturowych strategii i działań, które pomogą im poradzić sobie z różnorodnością w sposób konstruktywny i innowacyjny,
  • pomoc w kształtowaniu ogólnej polityki publicznej w dziedzinie różnorodności kulturowej.

Program opiera się na doświadczeniach wielu miast europejskich, dzięki którym możliwe jest zebranie w całość dobrych praktyk i rozwiązań w zakresie polityk publicznych w obszarze zarządzania różnorodnością. Uczestnictwo w programie, obok wymiany doświadczeń i wiedzy, umożliwia uczestnictwo w seminariach i spotkaniach miast a także innych wspólnych inicjatywach organizowanych pod parasolem programu. Pierwsza faza pilotażowa obejmowała lata 2008-2010, kolejnym etapem były lata 2010 - 2013. 

Lublin jako jedyne miasto z Polski został wybrany do udziału w fazie pilotażowej programu, co było efektem wizyty w mieście przedstawicieli Departamentu Kultury i Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego Rady Europy, która miała miejsce pod koniec stycznia 2008 roku. Doceniona została jakość wydarzeń kulturalnych mających charakter międzykulturowy a także zaangażowanie miasta i jego mieszkańców w dialog międzykulturowy oraz właściwe rozumienie tego pojęcia. To ogromne wyróżnienie, dzięki któremu miasto nie ustaje w zaangażowaniu na rzecz budowania lokalnej polityki międzykulturowej.

Szczegółowe informacje na temat ICC znajdują się na stronie Programu Miast Międzykulturowych Rady Europy

 

Zobacz materiał EURONEWS na temat międzykulturowego Lublina z grudnia 2009 roku:

 

 

Logo Rady Europy i Programu Miasta Międzykulturowych

Do pobrania