W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Komunikacja dla Integracji

O projekcie

Jeśli nie spotkałeś(aś) się w swoim życiu z komentarzami o „imigrantach, którzy zabierają pieniądze polskim rodzinom” czy „imigrantach, którzy nie chcą się integrować ani uczyć języka polskiego” i zagrożeniu, które stanowią dla nas, Polek i Polaków, to jesteś w mniejszości. Tego typu sformułowania tak zadomowiły się w dyskursie publicznym, powtarzane są przez wszystkich, od polityków, przez media po studentów na uczelniach wyższych, że przestaliśmy już na nie zwracać uwagę. Tymczasem wizja prezentowana w tego typu wypowiedziach rzadko poparta jest faktycznymi dowodami, niezmiennie jednak potęguje nieufność wobec konkretnych grup społecznych oraz utrwala niepotrzebne i zupełnie nieuzasadnione stanem faktycznym podziały.

Celem projektu C4i – Komunikacja dla Integracji, współfinansowanego przez Unię Europejską i Radę Europy, było przeciwdziałanie uprzedzeniom, plotkom i stereotypom za pomocą rzetelnych, przygotowanych w oparciu o istniejące dane, informacji na temat cudzoziemców i cudzoziemek. Jeśli plotki rozprzestrzeniają się metodą wirusową, to "antyplotki" mogą robić to samo. Aby tak się stało, niezbędne jest jednak aktywne uczestnictwo obywateli i obywatelek – czyli agentów i agentek antyplotkowych.

Projekt prowadzony był w partnerskiej sieci 11 europejskich miast, pracujących razem na rzecz wdrożenia innowacyjnej polityki publicznej promującej różnorodność i spójność społeczną. Sieć miast uczestniczących w projekcie zrekrutowana została spośród Miast Międzykulturowych Rady Europy i znalazły się w niej, obok Lublina: Amadora i Loures z Portugalii, Barcelona, Sabadell i Bilbao z Hiszpanii, Patras z Grecji, Limerick z Irlandii, Erlangen i Norymberga z Niemiec, Botkyrka ze Szwecji oraz Lublin jako jedyny reprezentant Polski.

W ramach „Komunikacji dla Integracji” każde z miast uczestniczących w projekcie zbudowało własną Sieć Lokalną, przeszkoliło trenerów i trenerki agentów i agentek antyplotkowych, przygotowało swoją kampanię społeczną promującą różnorodność, przeszkoliło agentów i agentki antyplotkowe oraz zaangażowało mieszkańców i mieszkanki do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalno – społecznych. Tym samym stworzony został europejski katalog działań promujących różnorodność, z którego miasta mogą czerpać pełnymi garściami. Więcej informacji na temat projektu znajdziesz na jego stronie internetowej: http://stopplotkom.lublin.eu

Zapoznaj się z publikacją CITIES FREE OF RUMOURS: How to build an anti-rumour campaign in my city

Miasta wolne od plotek. Okładka publikacji Rady Europy prezentującej dobre praktyki z europejskich miast realizujących projekt Komunikacja dla Integracji.

Projekt „Komunikacja dla Integracji” realizowany był w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin od czerwca 2014 do końca czerwca 2015 roku.