W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lublin dla wszystkich

O projekcie

Projekt "Lublin dla wszystkich. Partycypacyjny model zarządzania różnorodnością" realizowany był przez Kancelarię Prezydenta Miasta Lublin w partnerstwie ze szwajcarskim kantonem Neuchâtel ze środków Funduszu Partnerskiego w ramach grantu blokowego szwajcarsko - polskiego programu współpracy od kwietnia 2012 roku do końca września 2014.

Ideą projektu było wypracowanie mechanizmów i zasad związanych z integracją i cudzoziemek w Lublinie we współpracy z ekspertami z Service de la cohésion multiculturelle (COSM) w Neuchâtel, europejskim liderem w zakresie integracji międzykulturowej. W czasie ponad dwuletniej współpracy:

  1. utrzymywaliśmy kontakty robocze z przedstawiciel(k)ami COSM, odbywaliśmy wizyty studyjne, w ramach których przedstawiciele i przestawicielki Kancelarii Prezydenta oraz Grupy Wsparcia Integracji mieli okazję poznać metody i narzędzia pracy w obszarze zarządzania różnorodnością. Przedstawiciele COSM odwiedzali również Lublin, gdzie prowadzili spotkania i seminaria dla pracowników i pracowniczek lubelskich organizacji i instytucji.
  2. Prowadziliśmy badania i analizy: inwentaryzacja interesariuszy, czyli kto, gdzie i w jakim obszarze zajmuje sie cudzoziemcami i cudzoziemkami w Lublinie oraz wstępne badania opinii publicznej.
  3. Zrobiliśmy kampanię społeczną Twarze Lublina - Lublin dla wszystkich, w ramach której przez 3 miesiące na 10 przystankach autobusowych wyeksponowane były citylighty, co tydzień w piątek pojawiały się reklamy prasowe w lubelskim dodatku Gazety Wyborczej, powstała również strona internetowa dlawszystkich.lublin.eu oraz publikacja końcowa pokazująca różnorodność na lubelskich ulicach i wyjaśniająca ideę integracji międzykulturowej. Kampania oparta była o pomysł łuckiej fotografki, Oksany Tsymbaliuk, realizującej w Lublinie projekt "Twarze Lublina", którą udało nam się zaprosić do współpracy. W efekcie powstał "niezwykły portret miasta zatrzymanego na chwilę w codziennym biegu i osadzonego w kontekście wydarzeń na przestrzeni roku: od października 2013 do końca sierpnia 2014 roku", opowiadający historię lubelskiej różnorodności.
  4. Przeprowadziliśmy 160 godzin warsztatów dla przedstawicieli i przedstawicielek instytucji miejskich (nauczyciele/ki, urzędnicy/czki, policjanci/tki) oraz szkolenia dla trenerów/ek z zakresu wrażliwości kulturowej oraz przeciwdziałania dyskryminacji (64 godziny).
  5. Powołaliśmy do życia Grupę Wsparcia Integracji, która spotyka się co miesiąc od 2012 roku, a działania te są kontynuowane po zakończeniu realizacji projektu. W skład grupy wchodzą przedstawiciele i przedstawicielki Urzędu Miasta oraz instytucji i organizacji pozarządowych zajmujących się społecznościami cudzoziemskimi w Lublinie.
  6. Opracowaliśmy i wdrożyliśmy system zarządzania różnorodnością kulturową, zainicjowaliśmy również spotkania z lubelskimi mniejszościami, nawiązaliśmy kontakty i współpracę roboczą z przedstawicielami i przedstawicielkami wszystkich instytucji i organizacji działających w obszarze międzykulturowości, zbudowaliśmy także bazę wiedzy i zasobów niezbędnych do prowadzenia działań związanych z koordynacją procesów integracyjnych w Lublinie. 
  7. Badaliśmy zmianę nastrojów społecznych - przeprowadziliśmy dwa badania socjologiczne sprawdzające nastawienie mieszkańców i mieszkanek Lublina do mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych mieszkających w Lublinie, których efektem był raport końcowy, uwzględniający analizę porównawczą badań z 2012 i 2014 roku.
  8. Rozpoczęliśmy pracę nad dostosowaniem do lokalnych, lubelskich warunków indeksu różnorodności Programu Miast Międzykulturowych Rady Europy, również w ramach dwóch edycji Forum Lokalnych Polityk Migracyjnych oraz we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz IOM. Spotykaliśmy się z przedstawicielami i przedstawicielkami samorządów i organizacji działających w innych miastach w Polsce: w Białymstoku, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Łodzi i Warszawie, przygotowane zostały także raporty ze stanu integracji w miastach.
  9. Zorganizowaliśmy sesję plenarną podsumowującą osiągnięcia Lublina w dziedzinie integracji podczas III Ogólnopolskiego Forum Lokalnych Polityk Migracyjnych w Warszawie 18 września 2014 roku, na którą zaprosiliśmy gości z Neuchâtel oraz przedstawicieli i przedstawicielki lubelskich mniejszości. Propomowaliśmy również publikację Twarze Lublina - Lublin dla wszystkich podczas uroczystego spotkania w Centrum Kultury.

Więcej o kampanii społecznej Twarze Lublina - Lublin dla Wszystkich, o wizji międzykulturowego Lublina, integracji międzykulturowej i współpracy z kantonem Neuchâtel przeczytasz w wydanej w ramach projektu publikacji.