W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Narzędzia

Indeks Miast Międzykulturowych (Intercultural Cities Index)

Miasta uczestniczące w Programie Miast Międzykulturowych przechodzą przegląd polityk, zarządzania i praktyk w formie raportów eksperckich i profili. Narzędziem ułatwiającym samoocenę jest Indeks Miast Międzykulturowych, dzięki którymi poziom osiągnięć każdego z miast i postępów poczynionych w czasie można zwizualizować i dokonywać porównań pomiędzy miastami. Narzędzie opiera się o niewielką liczbę wskaźników, dzięki którym łatwiej zidentyfikować poziom integracji międzykulturowej w danym mieście, obszary rozwoju czy dobre praktyki. 

Indeks opiera się na kwestionariuszu zawierającym 66 pytań pogrupowanych w 14 wskaźników:

 1. zaangażowanie międzykulturowe
 2. system edukacji
 3. dzielnice
 4. usługi publiczne
 5. przedsiębiorczość i rynek pracy
 6. polityka kulturalna i obywatelska
 7. przestrzeń publiczna
 8. mediacje i rozwiązywanie konfliktów
 9. język
 10. nedua
 11. perspektywa międzynarodowa
 12. inteligencja / kompetencja międzykulturowa
 13. powitanie nowoprzybyłych
 14. dobre rządzenie

Kwestionariusz wypełnić może każde miasto, niezależnie od tego, czy jest członkiem programu.

Trwają prace nad polską wersją kwestionariusza, z dodatkowymi wskazówkami ułatwiającymi jego wypełnianie polskim samorządom. Póki co zapraszamy jednak do zapoznania się z jego anglojęzyczną wersją.