W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Miasta Otwarte 2014

Miasta Otwarte to działanie prowadzone w ramach akcji społecznej Fundacji Inna Przestrzeń “Włącz się w Polskę”. Jej celem jest wyróżnienie działań samorządów miejskich na rzecz integracji imigrantów.

"Zjawiska migracji ludności nie można analizować jedynie na poziomie krajowym, ponieważ to w miastach coraz więcej jest migranckich mieszkańców a integracja zachodzi przede wszystkim lokalnie. Akcja Miasta Otwarte ma na celu promowanie inicjatyw samorządów miejskich na rzecz integracji. Choć nie ma uniwersalnych rozwiązań w tym zakresie, a zjawisko migracji jest zawsze specyficzne dla danej lokalizacji, chcielibyśmy zachęcić urzędy miast do wymiany doświadczeń i inspirowania się działaniami podejmowanymi przez władze samorządowe w innych lokalizacjach" - tłumaczą przestawiciele Fundacji Inna Przestrzeń.

Wybór działań miejskich, wyróżnionych w akcji Miasta Otwarte w 2014 roku, przebiegał dwuetapowo. Najpierw przeprowadzono analizę różnorodnych miejskich praktyk integracji, później nominowane do wyróżnienia inicjatywy zostały ocenione przez pięcioosobowe jury, w skład którego wchodzili działacze imigranccy wywodzący się z różnych środowisk i mieszkający w różnych miastach w Polsce.

W rankingu znalazły się te rozwiązania, które uwzględniały następujące kryteria:

  • Zaangażowanie samorządu:

wśród wyróżnionych praktyk znalazły się zarówno te inicjowane przez samorząd, jak i te, które były inicjowane przez organizacje pozarządowe i środowiska migranckie - zawsze jednak przy aktywnym, podmiotowym zaangażowaniu samorządu.

  • Długofalowość:

trwałe rozwiązania pozwalają w systemowy sposób odpowiadać na potrzeby migranckich mieszkańców, uniezależniają także tę kwestię od zmieniającej się kadry urzędniczej

  • Kompleksowość:

działania samorządu uwzględniają różne aspekty sytuacji imigrantów, starające się rozwiązywać kluczowe dla cudzoziemców problemy

W skład jury oceniającego Miasta Otwarte weszli:

Ilaha Karimova (Azerbejdżan / Wrocław)
Larry Ugwu (Nigeria / Gdańsk)
Mamadou Diouf (Senegal / Warszawa)
Natalia Gmurkowska (Ukraina / Lublin)
Pham Phu Cuong (Wietnam / Gliwice)

Wyróżnienia wręczone zostały podczas III Międzysektorowego Forum Lokalnych Polityk Migracyjnych we wrześniu 2014 roku w Warszawie. Lublin doceniony został za:

  • miejski system zarządzania różnorodnością kulturową
  • zapraszanie migrantów i migrantek - program Study in Lublin
  • zatrudnianie cudzoziemców i cudzoziemek w lokalnych instytucjach
  • mieszkania chronione dla uchodźców - wyróżnienie dla działań Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.