W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
STOP PLOTKOM

Podręcznik trenerski STOP PLOTKOM

Jeśli nie spotkałeś(aś) się w swoim życiu z komentarzami o „imigrantach, którzy zabierają pieniądze polskim rodzinom” czy „imigrantach, którzy nie chcą się integrować ani uczyć języka polskiego” i zagrożeniu, które stanowią dla nas, Polek i Polaków, to jesteś w mniejszości. Tego typu sformułowania tak zadomowiły się w dyskursie publicznym, powtarzane są przez wszystkich, od polityków, przez media po studentów na uczelniach wyższych, że przestaliśmy już na nie zwracać uwagę. Tymczasem wizja prezentowana w tego typu wypowiedziach, rzadko poparta jakimikolwiek dowodami, potęguje nieufność wobec konkretnych grup społecznych, nadając im dodatkową etykietkę „problemowych”, i utrwala niepotrzebne i zupełnie nieuzasadnione stanem faktycznym podziały.

Te niewinne wydawałoby się plotki bardzo szybko przeradzają się w wypowiedzi o charakterze mowy nienawiści, która jak wynika z badań przeprowadzonych w 2016 roku*, jest rosnącym problemem wśród polskiej młodzieży.

W 2015 roku wraz z zespołem projektu Rady Europy i Komisji Europejskiej "Komunikacja dla Integracji: sieci społeczne dla różnorodności", przygotowaliśmy dostosowany do polskich warunków podręcznik trenerski dla osób pracujących z różnorodnymi grupami społecznymi. Polecamy ten materiał jako źródło wiedzy, materiałów i inspiracji do prowadzenia zajęć antydyskryminacyjnych w szkołach, na uczelniach wyższych czy w miejscach pracy.

Zapoznaj się z podręcznikiem trenerskim

* Mowa nienawiści, mowa pogardy. Raport z badania przemocy werbalnej wobec grup mniejszościowych, 2016, M. Winiewski, K. Hansen, M. Bilewicz, W. Soral, A. Świderska, D. Bulska.