W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Dlaczego rower?

Rower jest najlepszy do pracy, do szkoły, na uczelnię czy na zakupy. Rowerem dojechać można wszędzie i w wielu przypadkach o wiele szybciej niż samochodem.

Dzięki rowerowi:

  • nie stoisz w korkach

  • utrzymujesz lepszą kondycję

  • nie zatruwasz miasta

  • zmieniasz miasto na lepsze

  • nie korkujesz miasta.

Bo jest szybki

W porównaniu z pieszym rowerzysta przemieszcza się aż cztery razy szybciej. Natomiast w ciasnych centrach miast rower wygrywa konkurencję nawet z samochodami. Badania dowodzą, że na dystansach do ok. 6 km, licząc średni czas podróży „od drzwi do drzwi”, rower jest najszybszy! A w godzinach szczytu staje się bezkonkurencyjny nawet na dłuższych dystansach.

Bo nie korkuje miasta

Z powodu rosnącej liczby samochodów poruszamy się po miastach wolniej niż kilkadziesiąt lat temu. Na dłuższą metę nie pomogą tu żadne modernizacje, bo nie da się w nieskończoność poszerzać ulic. W niektórych polskich miastach jest już więcej samochodów w przeliczeniu na mieszkańca niż w podobnych miastach na zachodzie Europy. Centra miast są za ciasne, abyśmy mogli wszyscy poruszać się po nich samochodami, tym bardziej że w każdym aucie podróżuje średnio zaledwie 1,4 osoby. Jedyną szansą jest częściowa rezygnacja z samochodu na rzecz innych środków transportu. Rower potrzebuje zaledwie 1,5 m pasa ruchu, a na jednym miejscu dla auta może zaparkować nawet 10 rowerów. Im więcej rowerów, tym mniejsze korki.

Bo uniezależnia

Rower zapewnia duża wygodę i mobilność. Nie musi krążyć w poszukiwaniu wolnego miejsca. Rower daje możliwość szybkiego dojazdu w miejsca niedostępne innymi środkami transportu. Nie trzeba go parkować w dużej odległości od celu podróży.

Bo jest tani

Rower nie jest drogi. Można go kupić za stosunkowo nieduże pieniądze – zwłaszcza na używany bicykl może pozwolić sobie prawie każdy. Samochód kupiony w cenie dobrego roweru będzie wymagał sporych kwot na utrzymanie go na chodzie, natomiast naprawy roweru nie są zbyt kosztowne. Rowerzysta nie musi przede wszystkim płacić za paliwo, parkowanie i OC.

Bo jazda rowerem to pozytywny trend

Do niedawna rower w Polsce kojarzył się z biedą, a jazda rowerem – z obciachem. Teraz rower stał się ważnym elementem nowoczesnej kultury miejskiej. W Europie Zachodniej, mimo że każdego stać na własne auto, na rowerach jeździ zarówno młodzież, jak i artyści, managerowie, biznesmeni i politycy.

Bo relaksuje

Nie ma nic lepszego od odrobiny ruchu z rana po przebudzeniu czy po wielu godzinach przesiedzianych w szkole lub w pracy. Łagodny wysiłek likwiduje stres. To, czy się spóźniasz, zależy tylko od ciebie. Po drodze możesz dostrzec wszystko to, czego żaden kierowca przez szybę nie zauważy, nie usłyszy, ani nie poczuje.

Bo nie zabija

Pod kołami samochodów co roku ginie na świecie więcej ludzi niż z powodu wojen, a liczba zabitych zwierząt jest jeszcze większa.

Bo poprawia zdrowie i sylwetkę

Bardzo wielu poświęca pieniądze i czas, aby móc utrzymać się w dobrej kondycji i zachować szczupłą sylwetkę. Rowerzysta ma gimnastykę za darmo i „przy okazji”. Codzienny zdrowy wysiłek fizyczny zwiększa odporność. Zima nie musi być problemem, czego najlepszym dowodem jest duży ruch rowerowy w Szwecji czy Finlandii. W Polsce, z uwagi na mniejsze opady i wiatry, mamy na rower nawet lepszy klimat niż w ultrarowerowej Holandii. Rowerzysta jadący po ulicy wdycha mniej spalin niż osoba jadąca samochodem. Najgroźniejsze trucizny gromadzą się bowiem głównie nisko nad ziemią, czyli tam, gdzie znajduje się nawiew powietrza do samochodu.

Dwa przejazdy dziennie na rowerze po 15 minut (około 4-5 km) wystarczają, aby serce było w dobrym stanie.

Źródło:
OIKOS
Lublin nr 2 (55) 2011

http://lublinrowerem.pl/publikacja/oikos_55