W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Edukacja i bezpieczeństwo

Teoretyczna edukacja rowerowa

Pierwsze zajęcia w szkołach związane z edukacją rowerową, razem z szerszym kontekstem poświęconym zrównoważonej mobilności, rozpoczęły się w 2011 roku i były związane z projektem Rowerowe Przyspieszenie. W kolejnych latach w ramach projektów Rowerowa Szkoła i Lublin Rowerem przeprowadzanych było kilkadziesiąt 2-lekcyjych zajęć zarówno w szkołach podstawowych, gimnazjalnych jak i ponadgimnazjalnych.

Koordynatorem zajęć jest Towarzystwo dla Natury i Człowieka - Porozumienie Rowerowe.

Praktyczna edukacja rowerowa

Od 2013 roku w Lublinie organizowane są zajęcia z praktycznej edukacji rowerowej, w czasie której zarówno uczniowie szkół jak i osoby dorosłe mogą poznać zasady bezpiecznego poruszania się na rowerze po mieście w warunkach rzeczywistego ruchu drogowego. Urząd Miasta Lublin współfinansuje zajęcia z edukacji rowerowej ogłaszając corocznie otwarty konkurs dla organizacji pozarządowych.

W 2016 roku w ramach Kampanii edukacyjna na rzecz zrównoważonych zachowań transportowych w Lublinie przeprowadzono 30 zajęć praktycznych w szkołach oraz 6 dla osób dorosłych, w łącznym wymiarze 71 godzin. Szczegółowe informacjie o zajęciach można uzyskać na stronie www.LublinRowerem.pl oraz u koordynatora zajęć Michała Wolnego z Towarzystwa dla Natury i Człowieka - Porozumienia Rowerowego, ul. Głęboka 8A, 20-612 Lublin, tel. +48 81 743-71-04 lub +48 888-844-666.

Lubelski Rower Miejski dla dzieci

Od 21 marca 2016 roku po rozbudowie systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego zostały udostępnione dla najmłodszych dwie stacje rowerowe z mniejszymi 20-calowymi rowerami. Obie są zlokalizowane przy wejściach do Ogrodu Saskiego, od strony ul. Leszczyńskiego (przy Muszli Koncertowej/GUS) oraz ul. Długosza (przy przystanku MPK).

Lokalizacja stacji jest nieprzypadkowa, gdyż to właśnie Ogród Saski dla wielu młodych mieszkańców miasta był miejscem pierwszych przygód z jazdą na rowerze. Rowerki z założenia mają ułatwić naukę koordynacji i podstawowych manewrów jazdy na rowerze dla dzieci od 6 roku życia, zwłaszcza tych które nie mają własnych rowerów. Warto pamiętać, że dzieci w wieku do 10 roku życia mogą poruszać po wszystkich alejkach Ogrodu Saskiego, a powyżej 10 roku po oznaczonym ciągu, o czym mówi §6 Regulaminu Uchwała Nr 1017/XXXIX/2014 Rady Miasta Lublin z dnia 13 marca 2014 roku (treść regulaminu w załączniku).

Wypożyczenia rowerku dziecięcego może dokonać każda osoba posiadająca konto LRM. Dziecko poruszające się na rowerku LRM musi przez cały czas pozostawać pod opieką rodziców lub opiekunów. Uwaga! Wypożyczenia i zwroty mogą odbywać się tylko na tych dwóch stacjach.

Do pobrania

Regulamin korzystania z Ogrodu Saskiego w Lublinie.pdf [ilość pobrań: 542]
Regulamin korzystania z Ogrodu Saskiego w Lublinie, Uchwała Rady Miasta Lublin 2014.

Miasteczko Ruchu Drogowego

Miasteczko Ruchu Drogowego na Al. Zygmuntowskich 4 to kompleks obiektów przeznaczonych do nauki przepisów ruchu drogowego, praktycznego szkolenia w zakresie ruchu pieszych oraz przede wszystkim do nauki jazdy na rowerze i motorowerze. Celem jest podniesienie kultury motoryzacyjnej i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa na drodze, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej.

Miasteczko składa się z toru do nauki jazdy, obejmującego najważniejsze elementy spotykane w ruchu drogowym oraz budynku administracyjno-szkoleniowego, gdzie prowadzone są wykłady i zajęcia dla grup zorganizowanych. Na wyposażeniu MRD znajduje się blisko 100 rowerów różnego typu (dla osób nieposiadających roweru, w tym rowerki biegowe i trójkołowe), a także parking z blisko 40 U-kształtnymi stojakami rowerowymi.

Oficjalne otwarcie MRD nastąpiło 8 grudnia 2014 roku, natomiast zajęcia praktyczne odbywają się na nim od 9 maja 2015 roku.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad korzystania można znaleźć na stronie MOSiR: http://www.mosir.lublin.pl/obiekty/miasteczko-ruchu-drogowego/