Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Rowerowy Maj 2017 rozpoczęty

04.05.201710:44

Ponad 5 tysięcy uczniów z 25 lubelskich szkół podstawowych weźmie udział w tegorocznej ogólnopolskiej kampanii „Rowerowy Maj”. Inauguracja trwającej przez cały maj rywalizacji miała miejsce przy Szkole Podstawowej nr 46, która okazała się najlepsza w 2016 roku. Kampania ma na celu promocję roweru jako środka transportu w mieście. W Lublinie jest organizowana po raz drugi, a w całej Polsce przyłącza się do niej 21 samorządów.

- Rower w mieście jest znakomitym środkiem transportu, zdrowym, przyjaznym i bezpiecznym, nie powodującym hałasu, zanieczyszczeń powietrza oraz poprawiającym kondycję jego użytkowników. Inwestując w nowe trasy rowerowe czy system Lubelskiego Roweru Miejskiego sprawiamy, że Lublin jest miejscem przyjaznym dla rowerzystów. – mówi Prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

W ramach „Rowerowego Maja” uczniowie będą zbierać naklejki, które otrzymają każdego dnia za dojazd do szkoły rowerem, na hulajnodze, rolkach lub deskorolce. Jedna naklejka trafiać będzie do dzienniczka ucznia, druga będzie przypisana do klasy do której należy. Po zakończeniu kampanii najbardziej rowerowa szkoła wygra zadaszony parking rowerowy, ufundowany przez sponsora - LPEC SA. Dla najlepszych klas przewidziano grupowe wyjścia obiektów sportowych i instytucji kulturalnych. Najlepsi uczniowie w swoich szkołach otrzymają nagrody indywidualne.

- Miasto Lublin od kilku lat regularnie wspiera działania na rzecz edukacji i promocji ruchu rowerowego. Przed rozpoczęciem Rowerowego Maja w szkołach odbyło się 50  spotkań z uczniami i nauczycielami, a już wkrótce kolejne grupy szkolne będą mogły wziąć udział w praktycznych zajęciach rowerowych na ulicach miasta, ćwicząc w warunkach rzeczywistego ruchu drogowego – dodaje Aleksander Wiącek, asystent Prezydenta ds. polityki rowerowej i pieszej.

Uroczyste rozpoczęcie Kampanii Rowerowy Maj 2017 odbyło się przed Szkołą Podstawową nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego na lubelskich Czubach, w obecności Pana Krzysztofa Komorskiego - Zastępcy Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Relacji Zewnętrznych, Pani Aliny Aleksandrowicz - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 46 i Pana Michała Wolnego z Porozumienia Rowerowego. Oprawę artystyczną wydarzenia uświetniły pokaz jazdy na deskorolkach, wrotkach, rolkach i hulajnogach, a także rowerowa piosenka w wykonaniu Leona Szymczyka z klasy 6. Na zakończenie kilkudziesięciu uczniów, którzy dotarli do szkoły na rowerach lub pozostałych możliwych środkach transportu, otrzymało naklejki do dzienniczków i na plakat szkolny.

W tegorocznej Kampanii oprócz inicjatora akcji Gdańska oraz Lublina biorą udział m.in. Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdynia, Sopot, Tczew, Elbląg, Tychy, Rybnik, Zamość i Włodawa.

Pomysłodawcą Kampanii jest Urząd Miejski w Gdańsku, organizatorem Urząd Miasta Lublin, a partnerem Towarzystwo dla Natury i Człowieka w Lublinie – Porozumienie Rowerowe.

Sponsorem głównej nagrody jest LPEC SA.

Więcej zdjęć z inauguracji Kampanii znajduje się w Galerii.

Powiązana galeria: