W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Pieszy Lublin

Lublin jako jedno z pierwszych miast w Polsce, we współpracy z partnerami z organizacji pozarządowych, rozpoczął aktywne działania na rzecz budowy miasta przyjaznego dla pieszych.

Inspiracją do zmian był rok 2014, obchodzony jako Rok Jana Gehla w Lublinie, w czasie którego często mówiono o jakości życia i konieczności projektowania miasta z uwzględnieniem priorytetu dla pieszych. Kulminacją Roku Gehla była wizyta słynnego profesora w Lublinie, w czasie której odbył spotkania z urzędnikami i mieszkańcami, a także wygłosił wykład na UMCS dla ponad 800 uczestników. Jego wizyta zbiegła się także z rozpoczęciem projektu Miasto dla Ludzi.

Projekt "Miasto dla Ludzi. Lubelskie standardy infrastruktury pieszej", realizowany przez Fundację Tu Obok w partnerstwie z Urzędem Miasta Lublin, ma za zadanie zebrać najlepsze zasady i wzorce, które pomogą w projektowaniu przyjaznej dla mieszkańców infrastruktury pieszej. W ramach projektu odbywają się spotkania, warsztaty, happeningi i wystawy poświęcone problematyce ruchu pieszego, w czasie których mieszkańcy mogą przedstawić swoje pomysły lub zgłosić problemy. Standardy infrastruktury pieszej mają obejmować cztery główne zagadnienia, tj. płynność ruchu, specjalne potrzeby, spędzanie czasu oraz atrakcyjna i gościnna przestrzeń. Pierwszy skupia się na skróceniu czasów podróży pieszych i projektowaniu infrastruktury tam gdzie jest ona faktycznie potrzebna. Drugi dotyczy szerokiej grupy osób tj. niepełnosprawni, rodzice z dziećmi, podróżni z walizkami, kobiety w szpilkach, właściciele psów czy rolkarze. Zadaniem trzeciego będzie stworzenie przestrzeni która zachęca do przebywania w niej oraz tworzenia miejsc do aktywności, nauki, pracy lub odpoczynku. Ostatni będzie stanowić podsumowanie trzech pierwszych z rozszerzeniem o takie elementy jak estetyka, reklamy czy system informacji wizualnej, które również wpływają na sposób odbierania przestrzeni publicznej. Zakończenie prac nad Standardami planowane jest na początek 2016 roku.

Innym z działań na rzecz ruchu pieszego było powołanie od 1 marca 2015 Zespołu Mobilności Aktywnej, którego zadaniem będzie m.in. koordynacja spraw związanych z projektowaniem przyjaznej dla pieszych infrastruktury drogowej, w tym analiza i likwidacja barier architektonicznych. Do Zespołu można zgłaszać wszelkie problemy, uwagi i pomysły związane z bezpieczeństwem, wygodą czy komfortem ruchu pieszego, a także uzyskać szczegółowe informacje w tym zakresie.

Wszelkie uwagi, opinie i pomysły związane z ruchem pieszych można nadsyłać na adres: