W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Inkubator partycypacji
04.10.201611:44

Lublin dołączył do grona miast uczestniczących w inkubatorze nowych rozwiązań partycypacyjnych. To wspólna inicjatywa Rady Europy i Światowego Forum na rzecz Demokracji. Skupia on miasta oraz ekspertki i ekspertów zajmujących się tworzeniem innowacyjnych rozwiązań dla rozwoju demokracji uczestniczącej. 

Zadaniem inkubatora jest pomoc miastom w poszerzaniu działań na rzecz zwiększania udziału mieszkańców w decydowaniu o jego losach.

Główne cele inkubatora to:

  • Tworzenie aktywnej społeczności demokratycznych innowatorów w Europie;
  • Budowanie mostów między miastami i liderami konkretnych rozwiązań dla otwartej demokracji - inkubator działa jako "serwis randkowy demokracji" dla miast i projektów;
  • Wspieranie miast, ruchów społecznych i organizacji non-profit w tworzeniu, powielaniu i łączeniu projektów demokratycznych;
  • tworzenie otwartej bazy wiedzy na temat wyzwań, rozwiązań i kluczowych czynników sukcesu dla otwartej demokracji.

Inkubator wspiera inicjatywy, które przyczyniają się do szerszego uczestnictwa obywateli w procesach decyzyjnych miast. Aby do niego dołączyć miasta muszą poddac się ocenie. Przygotowany został szczegółowy kwestionariusz, na podstawie którego obliczany jest następnie indeks partycypacji i tworzony raport. Dla naszego miasta wynosi on 52%.

Więcej informacji na stronie Rady Europy www.coe.int