W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

27 lutego Światowym Dniem Organizacji Pozarządowych

27 lutego Światowym Dniem Organizacji Pozarządowych
26.02.202115:07

Sport, kultura, pomoc społeczna czy prawa człowieka – to obszary, w których w Lublinie działają organizacje pozarządowe. 27 lutego to Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych, które w postaci stowarzyszeń, towarzystw, czy związków, pomagają tworzyć harmonijne społeczeństwo.

– Organizacje pozarządowe to bardzo ważny element życia naszego miasta. To one krok po kroku budując społeczeństwo obywatelskie przyczyniają się do poprawy jakości życia w Lublinie. Dzięki ich aktywności i zaangażowaniu w naszym mieście odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, sportowych, a także takie inicjatywy jak udział w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży. W dniu święta organizacji pozarządowych warto o tym przypomnieć i życzyć im owocnej pracy oraz satysfakcji z podejmowanych działań. Dziękuję za zauważalne każdego dnia zaangażowanie rzeszy osób realizujących projekty na rzecz dzieci, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, sportowców, artystów. Mamy nadzieję, że współpraca Miasta z organizacjami nadal będzie rozwijana w oparciu o wzajemny szacunek i zaufanie. Mimo trudnego czasu, jakim jest epidemia koronawirusa pozytywnie postrzegamy przyszłość naszej współpracy. Życzymy nieskończonej energii do realizacji działań na rzecz Lublina ze świadomością, że jest ona dostrzegana i doceniana – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Miasto wspiera aktywność obywatelską, stara się integrować organizacje pozarządowe i popularyzować ich pracę. W latach 2010-2020, Lublin przeznaczył ponad 338 milionów zł na zadania realizowane przez organizacje pozarządowe. Dzięki temu mogły one prowadzić wiele wartościowych działań na rzecz rozwoju społeczności lokalnej i większego zaangażowania obywateli we współdecydowanie o mieście.

Od 2012 roku w mieście funkcjonuje Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin, która doradza i opiniuje w kwestiach związanych z działalnością organizacji pozarządowych, między innymi konsultuje program współpracy Miasta z NGO. Co roku, Rada Miasta Lublin uchwala Program współpracy z organizacjami pozarządowymi. Dokument ten reguluje współpracę samorządu i organizacji.

Na stronie lublin.eu znajduje się spis organizacji pozarządowych działających w naszym mieście. Bieżące informacje o współpracy z organizacjami pozarządowymi zamieszczane są na stronie lublin.eu.

Pliki do pobrania

Facebook Obywatelski Lublin