W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lekcje języka polskiego dla obywateli i obywatelek Ukrainy

Lekcje języka polskiego dla obywateli i obywatelek Ukrainy
09.06.202209:41

W wyniku wybuchu wojny w Ukrainie doszło do wzmożonego ruchu imigracyjnego obywateli i obywatelek Ukrainy. Zaistniała zatem konieczność stworzenia warunków umożliwiających adaptację do nowej sytuacji. Odpowiadając na potrzeby uchodźców Stowarzyszenie Homo Faber, Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, Ośrodek Kultury Białoruskiej Doświed oraz Stowarzyszenie Fraternite złożyło wnioski o sfinansowanie realizacji zadania publicznego z zakresu upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji z pominięciem otwartego konkursu ofert, w wyniku których podjęli się oni organizacji zajęć z języka polskiego.

Celem przedsięwzięcia jest przygotowanie obywateli i obywatelek Ukrainy do uzyskania szerszego dostępu do rynku pracy, korzystanie z ofert edukacyjnych oraz kulturalnych, umożliwienie komunikowania się z polskim społeczeństwem, zapoznanie się z kulturą polską.

Stowarzyszenie Homo Faber zatrudniło nauczycielkę z wieloletnim stażem, z wykształceniem nauczania języka polskiego jako obcego, która prowadzi zajęcia dwa raz w tygodniu w grupie ok. 16 osobowej (bez ograniczenia wiekowego). Dla kobiet, które przyszły z dziećmi przewidziana została opieka w świetlicy. Projekt zakłada także zorganizowanie spotkań praktycznych dotyczących życia w Lublinie w zakresie prawa, pomocy medycznej, szkolnictwa oraz pracy, które tłumaczone będą na język ukraiński. Celem kursu jest możliwość samodzielnego decydowania o swoich sprawach i sprawnego poruszania się w przestrzeni formalnoprawnej czy też kulturalnej Lublina. Stowarzyszenie relacjonuje przebieg działań na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza prowadzi kurs języka polskiego dla dzieci (do 15 roku życia), zmierzający do możliwie najszybszej ich adaptacje do nowej sytuacji. Dodatkowo Fundacja przygotowała filmiki w języku ukraińskim na temat tego co robić po przekroczeniu granicy, które w sposób przystępny przekazują informację odnośnie kwestii formalnych związanych z pobytem, tj. zakwaterowaniem, legalizacją pobytu, uzyskaniem numeru PESEL, pracy czy też opieki medycznej. Dla dzieci i młodzieży Fundacja przygotowała cykl spacerów, które mają na celu przybliżyć historię Lublina. Na stronie Fundacji w aplikacji Facebook można uzyskać informację o przebiegu realizowanego zadania.

Zajęcia w Ośrodku Kultury Białoruskiej Doświed rozpoczną się 13.06.2022 r. i będą prowadzone w dwóch grupach : I grupa – poniedziałek, czwartek w godz. 17:00 – 18:30, II grupa – poniedziałek, czwartek w godz. 18:40 – 20:10. Chcąc zapisać się na zajęcia należy wysłać mejla na adres : doswied@gmail.com zawierającego imię, nazwisko oraz poziom znajomości języka. Celem kursu jest podniesienie kompetencji słuchaczy w posługiwaniu się językiem polskim oraz ich zapoznaniem z kulturą Polski, co przełoży się na usprawnienie komunikacji, pozwoli uzyskać szerszy dostęp do rynku pracy oraz skorzystać z oferty kulturalnej i edukacyjnej. Oferta skierowana jest także do Białorusinów, którzy w związku z trudną sytuacją polityczną byli zmuszeni do opuszczenia Białorusi i zadomowienia się w Ukrainie.

Stowarzyszenie Fraternite na ten moment prowadzi zajęcia w pięciu grupach: I grupa – poniedziałek, środa, piątek w godz. 9:00 – 10:30, II grupa - poniedziałek, środa, piątek w godz. 11:00 – 12:30, III grupa - wtorek, czwartek, sobota w godz. 9:00 – 10:30, IV grupa - wtorek, czwartek, sobota w godz. 11:00 – 12:30, V grupa - wtorek, czwartek, sobota w godz. 11:00 – 12:30. Chcąc zapisać się na zajęcia należy: wysłać mejla na adres : info@fraternite.pl lub skontaktować się poprzez Facebook. Stowarzyszenie korzysta ze wsparcia dwóch nauczycieli, którzy bazując na swoim doświadczeniu, samodzielnie przygotowują materiały na zajęcia dostosowując je do poziomu znajomości języka uczestników oraz uczestniczek kursu. Tematyka zajęć skupia się przede wszystkim na sprawach związanych z funkcjonowaniem w środowisku, poszukiwaniem i podejmowaniem pracy.

Z uwagi na bardzo dużą liczbę chętnych zapisy na ten moment prowadzone są wyłącznie w Ośrodku Kultury Białoruskiej Doświed oraz Stowarzyszeniu Fraternite.

Zajęcia są bezpłatne. Dodać należy, że uczestnicy otrzymają nie tylko fachową pomoc, ale także niezbędne materiały dydaktyczne.

Facebook Obywatelski Lublin