W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Sentymentalne spacery po dzielnicy Rury

Sentymentalne spacery po dzielnicy Rury
03.11.202108:41

Odkrywanie dzielnicy Rury może być fajną przygodą! Weekend 13 -14 listopada będzie świetną okazją, żeby pospacerować, ale i posłuchać o osiedlach Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (LSM), o historii bliższej i dalszej dzielnicy Rury, a także o jej przyrodzie.

Spacer po osiedlach Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (LSM)

13.11 (sobota) o godz. 11:00-13:00
Start: przy tablicy z mapą LSM na ul. Rymwida 4
Spacer będzie tłumaczony na PJM

W toku spaceru ścieżkami najstarszych osiedli LSM spróbujemy podróżować w czasie. Zastanowimy się, kim byli pierwsi mieszkańcy, z jakich warunków mieszkaniowych do nas przybywali, a także jakie mieli marzenia, obawy i aspiracje. Zastanowimy się wspólnie, jakie są możliwe scenariusze dla przyszłych losów osiedli LSM, a także innych tzw. Starych Dzielnic i Nowych Dzielnic Lublina. Spacer zakończy się zwiedzaniem Muzeum Osiedli Mieszkaniowych na targu na Wileńskiej.  Spacer poprowadzi: Paulina Paga – absolwentka Kulturoznawstwa UW, aktywistka, Prezeska Fundacji Teren Otwarty, inicjatorka partycypacyjnego Muzeum Osiedli Mieszkaniowych, działającego na terenie LSM w Lublinie, modelowej spółdzielni mieszkaniowej z lat 1960.

Sentymentalna opowieść o dzielnicy Rury w kawiarnii Creamy

13.11 (sobota) o godz. 15:00-17:00
Miejsce: Kawiarnia Creamy przy ul. Rymwida 8

W kawiarni stworzymy przestrzeń do wspomnień i marzeń odnośnie dzielnicy Rury. Podzielimy się opowieściami zebranymi przy okazji tworzenia Mapy Sentymentalnej tej dzielnicy, wskażemy ważne dla mieszkańców i mieszkanek miejsca, bohaterów/bohaterek czy sytuacje. Będą to oczywiste miejsca, a czasem ukryte, ale każde na swój sposób ważne. Podzielimy się także naszymi wydrukowanym mapami. Przyjdź punktualnie, żeby znaleźć swoje wygodne miejsce w kawiarnii. Spotkanie poprowadzą: Marta Nazaruk-Napora i Agnieszka Duda-Jastrzębska - chodzimy po dzielnicach i rozmawiamy z ludźmi, potem powstają nasze mapy sentymentalne Lublina. Jesteśmy absolwentkami socjologii, pracujemy w Lubelskiej Grupie Badawczej, gdzie realizujemy różne badania społeczne, jak i działania konsultacyjne.

Spacer przyrodniczy po dzielnicy Rury

14.11 (niedziela) godz. 14:00-16:00
Start: Pomnik przy Hala Sportowo-Widowiskowa Globus przy ul. Kazimierza Wielkiego 8

Jesienny spacer przyrodniczy to świetna okazja, żeby spojrzeć na miasto w inny sposób. Wspólnie będziemy wypatrywać intrygującej natury w mieście, nie tylko spojrzymy na rośliny, ale zwrócimy uwagę na świat zwierząt. Zobaczymy wąwozy, skwerki, ale i zwrócimy uwagę na elementy przyrodnicze przy domach. 

Jakub Orłowski (Inspektor Bywak) - od zawsze blisko natury, po 10 latach w korpo postanowił zostać edukatorem przyrodniczym, stworzył postać Inspektor Bywak i tak zostało. Ukończył studia leśne, objechał Polskę wokół granic, odwiedził wszystkie polskie parki narodowe uczestniczy/ł w wielu akcjach edukacyjnych i badawczych na Polesiu, Podlasiu, w Lasach Sobiborskich. Fotografuje przyrodę i krajobrazy.

Współorganizator: Tropiciele Osiedlowej Przyrody - TROP

Jak odkrywać swoją dzielnicę? Spotkanie on-line

25.11 (czwartek) godz. 17:00-18:30
Link do spotkania na platformie ZOOM.

Na spotkaniu opowiemy, jak samodzielnie odkrywać swoją dzielnicę czy też inne zakątki miasta. Na co warto być uważnym, jak podążać za swoją ciekawością i tworzyć własne niezwykłe trasy spacerowe. Jeśli kogoś interesuje temat budowania tożsamości w powiązaniu z przestrzenią, również znajdzie coś ciekawego dla siebie. Spotkanie odbędzie w formie wykładu/webinaru, ale z dużą ilością praktycznych wskazówek. Spotkanie poprowadzą: Marta Nazaruk-Napora i Agnieszka Duda-Jastrzębska - chodzimy po dzielnicach i rozmawiamy z ludźmi, potem powstają nasze mapy sentymentalne Lublina. Jesteśmy absolwentkami socjologii, pracujemy w Lubelskiej Grupie Badawczej, gdzie realizujemy różne badania społeczne, jak i działania konsultacyjne. 

Informacje o organizatorze:

Sentymentalne spacery po dzielnicy Rury organizuje Lubelska Grupa Badawcza, która opracowała 10 map sentymentalnych Lublina, w tym dzielnicy Rury, a obecnie tworzy dwie nowe: Hajdów-Zadębie i Tatary. Stowarzyszenie realizuje wiele działań tożsamościowych w ramach programów: Dzielnice Kultury, Dom Kultury + Narodowego Centrum Kultury.  

Więcej: Mapa sentymentalna Lublin oraz Lubelska Grupa Badawcza.

Pliki do pobrania

Facebook Obywatelski Lublin