W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Sprawozdanie z posiedzenia KDO - 10 września 2021 r.

Sprawozdanie z posiedzenia KDO - 10 września 2021 r.
13.09.202112:47

Spotkanie KDO w dn. 10 września 2021r. odbyliśmy hybrydowo dzięki gościnności Fundacji Instytut na rzecz Państwa Prawa. Wzięli w nim udział przedstawiciele i przedstawicielki:

  1. Fundacji Instytut na rzecz Państwa Prawa
  2. Stowarzyszenia Homo Faber
  3. Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu
  4. Fundacji Sempre a Frente
  5. Lubelskiej Policji
  6. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
  7. Urzędu Miasta - Biura Partycypacji Społecznej, Biura-Centrum Współpracy Międzynarodowej, Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości, Biura Obsługi Mieszkańców, Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego oraz Pan Sekretarz Miasta Lublin. 

Podczas spotkania Anna Dąbrowska, Przewodnicząca KDO oraz Prezeska Stowarzyszenia Homo Faber, będącego częścią Grupy Granica, przedstawiła informacje na temat działań organizacji, które pracują obecnie w pasie przygranicznym w Białorusi. Działania te skupiają się na 1) monitoringu 2) informowaniu mieszkańców i mieszkanek na temat sytuacji 3) pracy w ośrodkach zamkniętych (dotychczas istniejących i nowopowstałych). 

Z kolei Tomasz Sieniow, Prezes Fundacji Instytut na rzecz Państwa Prawa, opowiedział o sytuacji w Ośrodkach dla Cudzoziemców od października zeszłego roku. Powstają nowe oddziały ze względu na brak miejsc i ogromne przepełnienie; problem z tłumaczami języków dari, farsi i kurdyjskiego; poważne opóźnienia wynikające m.in. z nieprzyjmowania wniosków na granicy.

Sekretarz Miasta, Andrzej Wojewódzki, wspomniał o wniosku złożonym przez organizacje pozarządowe w sprawie przyjęcia uchodźców, który rozpatrywany jest obecnie przez Pana Prezydenta; jeśli chodzi o osoby, które uzyskały status uchodźcy lub ochronę międzynarodową - oczywiście, że uzyskują one wsparcie ze strony miasta, miasto współpracuje również z organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie Lublina. 

Rozmawiano również, na pytanie prof. Rożnowskiego, o miejskiej strategii integracji migrantów. Choć na dzień dzisiejszy nie ma takiego dokumentu, niewątpliwie Lublin ma liczne doświadczenia na tym polu. Co więcej, w ramach prac Komisji Dialogu Obywatelskiego intencją jest wypracowanie propozycji takiego dokumentu. Tomasz Sieniow wspomniał o tym, że Lublin nie jest oczywistym wyborem dla cudzoziemców i cudzoziemek, nie mamy bowiem Centrum Wielokulturowego ani Ośrodków dla Cudzoziemców - nie ma tu nic, co przyciągałoby osoby z zagranicy. 

W konkluzji spotkania osoby uczestniczące stwierdziły, że w obliczu niewielkich możliwości prawnych i narastająco trudnej sytuacji pozostaje nam jedynie pomagać bardziej niż trzeba. Robić nieco więcej niż wynika z obowiązujących procedur. 

Facebook Obywatelski Lublin