W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Sprawozdanie z posiedzenia KDO - 3 grudnia 2021 r.

Sprawozdanie z posiedzenia KDO - 3 grudnia 2021 r.
21.12.202212:52

Podczas posiedzenia Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. miejskiego systemu integracji imigrantów i imigrantek, które odbyło się 3 grudnia 2021 roku rozmawialiśmy na temat wyzwań związanych z trwającym kryzysem humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej, wypracowana została również lista postulatów skierowanych do władz Miasta Lublin. 

Poniżej prezentujemy ich treść:

Od sierpnia 2021 roku na polsko-białoruskiej granicy trwa nieprzerwanie kryzys humanitarny. Tysiące oszukanych przez białoruski reżim uchodźczyń i uchodźców podróżując z krajów objętych konfliktami zbrojnymi, często całymi rodzinami próbuje dostać się do bezpiecznego miejsca w Europie - do Polski. Wbrew jednak polskiemu i międzynarodowemu prawu azylowemu, zamiast wejść w procedurę są wielokrotnie przepychani z powrotem do Białorusi. Biorąc pod uwagę panujące na granicy warunki - brak schronienia, jedzenia i bieżącej wody, a także niskie temperatury i śnieg są tym samym narażani na bezpośrednią utratę zdrowia i życia. Jako Komisja Dialogu Obywatelskiego ds integracji migrantów i migrantek w Lublinie przygotowaliśmy listę pięciu postulatów dla samorządu Miasta Lublin. Tym samym solidaryzujemy się zarówno z mieszkańcami pogranicza jak i uchodźcami i uchodźczyniami. Postulaty w związku z kryzysem humanitarnym na polsko-białoruskiej granicy:

1. Zwiększenie puli mieszkań chronionych dla uchodźców a także wsparcie MOPR w prowadzonych działaniach integracyjnych finansowanych przez rząd, by mogły sprostać potrzebom zarówno uchodźców jak i społeczności przyjmującej.

2. Uruchomienie programów stypendialnych dla uchodźców - artystów a także rezydencji artystycznych w lubelskich instytucjach kultury.

3. Współpraca z uczelniami wyższymi w ramach oferty edukacyjnej, możliwości kontynuacji badań naukowych czy oferty zatrudnienia dla uchodźców - naukowców/naukowczyń i badaczy/badaczek; wypracowanie procedur przyjmowania uchodźców na lubelskie uczelnie wyższe.

4. "Odsapka" dla mieszkańców i mieszkanek strefy przygranicznej - uruchomienie możliwości przyjmowania na kilkudniowe "urlopy wytchnieniowe" osób ze strefy przygranicznej, które funkcjonują w warunkach kryzysu migracyjnego przymusowo, z racji zamieszkania.

5. Przygotowanie akcji "dzieci dla dzieci" - zajęć plastycznych w szkołach, podczas których dzieci tworzyłyby rysunki dla dzieci uchodźców obecnie mieszkających w ośrodkach dla cudzoziemców na terenie Lubelszczyzny.

Wskazano również dwa postulaty, które skierowane zostaną w ramach trwających konsultacji Strategii Lublin2030, a dotyczą one:

1. Uruchomienia w Lublinie Centrum Międzykulturowego - miejsca pierwszego kontaktu oferującego kompleksowe wsparcie dla cudzoziemców i cudzoziemek, wzorem działających tego typu miejsc w innych miastach w Polsce, np. Centrum Wielokulturowego w Łodzi czy w Krakowie. 

2. Przygotowanie i wdrożenie Polityki integracji migrantów i migrantek w Lublinie.

Facebook Obywatelski Lublin