W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Panel obywatelski na półmetku

Panel obywatelski na półmetku
23.04.201809:37

Za nami trzecie spotkanie panelu obywatelskiego. Zakończyła się pierwsza – edukacyjna – część panelu, w czasie której paneliści i panelistki zapoznawali się z wystąpieniami ekspertów z różnych dziedzin związanych z ochroną jakości powietrza.

Tym razem eksperci mówili o: zużyciu paliw kopalnych i jego skutkach dla klimatu i powietrza, sprawach dotyczących transportu, planowania przestrzennego i roli zieleni w walce ze smogiem. W przyszłym tygodniu zacznie się druga część panelu poświęcona przedyskutowaniu i wybraniu rekomendacji dla miasta.

Trzeci dzień panelu rozpoczął się od wystąpienia Marcina Popkiewicza, autora książki „Ziemia na rozdrożu” i popularyzatora nauki, który mówił o paliwach kopalnych, takich jak np. węgiel kamienny czy ropa naftowa, ich historycznym i prognozowanym zużyciu oraz o zależności między ich spalaniem a obserwowanymi na świecie zmianami klimatu. Przedstawił też koncepcję rewolucji energetycznej zakładającej odejście od stosowania paliw kopalnych i przestawienie się na gospodarkę niskoemisyjną.

Cztery prezentacje ekspertów przedstawione w trakcie spotkania dotyczyły szeroko rozumianego transportu. Grzegorz Malec z Zarządu Transportu Miejskiego opowiedział o tym, jak zorganizowana jest komunikacja zbiorowa w mieście oraz jakie ZTM podejmuje działania mające wpływ na jakość powietrza, wymieniając m.in. modernizację taboru i inwestycje w sieć trolejbusową. Marek Bauer z Politechniki Krakowskiej, kontynuując wątek komunikacji zbiorowej, zwracał uwagę m.in. na potrzebę tworzenia zintegrowanej sieci buspasów oraz systemów typu Park & Ride. O tym, jak można by wykorzystać potencjał rowerowy Lublina do poprawy jakości powietrza i zdrowia publicznego mówił z kolei Olivier Schneider z Francuskiej Federacji Użytkowników Rowerów. Temat transportu podczas panelu domknął Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego, który opowiedział o możliwości tworzenia w miastach – na mocy ustawy o elektromobilności – stref czystego transportu.

Jedna z prezentacji eksperckich skupiała się na związkach między zielenią w mieście a jakością powietrza. Ewa Trzaskowska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przedstawiła różne sposoby wykorzystania roślin służące nie tylko poprawie mikroklimatu, lecz także podniesieniu ogólnie pojmowanej jakości życia w mieście.

W ostatniej części panelu wystąpili przedstawiciele stron: Marta Kurowska z Fundacji tu obok mówiąca o standardach pieszych dla Lublina, Piotr Maksym przedstawiający program stworzenia sieci urządzeń pomiarowych w placówkach edukacyjnych (Program Monitoringu Smogu) oraz Sławomir Pawłowski z Porozumienia Obrony Lublina i Andrzej Filipowicz z Lubelskiego Alarmu Smogowego, którzy w swoich prezentacjach skupili się na kwestii ochrony Górek Czechowskich przed zabudową.

W ciągu trzech pierwszych spotkań panelu eksperci i reprezentanci stron przedstawili łącznie około 200 rekomendacji dotyczących walki ze smogiem w Lublinie. Teraz przed panelistami i panelistkami stoi trudne zadanie – przez kolejne trzy soboty będą dyskutować w swoim gronie o wszystkich tych propozycjach, będą mieć też możliwość wypracowania na bazie zgromadzonej wiedzy własnych rekomendacji, a na koniec wybiorą spośród nich rozwiązania najbardziej ich zdaniem potrzebne miastu i jego mieszkańcom.

Materiały z informacjami merytorycznymi są dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta w zakładce Baza wiedzy oraz Multimedia.

Powiązana galeria: