W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dlaczego warto realizować Szkolny Budżet Obywatelski w swojej placówce?

Projekt Norweski: Iceland Liechttenstein grants, Norway grants
Dlaczego warto realizować Szkolny Budżet Obywatelski w swojej placówce?
06.05.202208:07

Szkolny Budżet Obywatelski niesie korzyści dla całej społeczności szkolnej, w tym pracowników pedagogicznych, administracyjnych, obsługowych, uczniów i uczennic oraz rodziców. Pozytywnych efektów udziału w całym procesie jest wiele, jednak wszystkie one wymagają zaangażowania i aktywności.

W ramach SBO placówka zyskuje 4000 zł na realizację wspólnie wybranych pomysłów. Jednak efekty uboczne, jak np. dodatkowa realizacja projektów, które nie zostały wybrane podczas głosowania, ze środków Rady Rodziców czy sam skutek w postaci zapoznania dyrekcji z potrzebami uczniów/uczennic i na odwrót, również stanowią cenny element procesu. Jak pokazała nam pierwsza edycja SBO (rok szkolny 2021/2022) czasami potrzeby okazują się zaskakująco proste, a jednocześnie znacznie ułatwiają funkcjonowanie w danym miejscu. Dla przykładu palącym problemem jednej z placówek, która zrealizowała wiele projektów ciesząc się przy tym dobrym wyposażeniem szkoły, okazał się brak papieru toaletowego w szkolnych ubikacjach.

SBO to dawka wiedzy o szkolnych finansach, niezwykła lekcja Wiedzy o Społeczeństwie, nauka przedsiębiorczości i co najważniejsze, wszystko odbywa się w praktyce, a nie jak zazwyczaj za szkolną ławką. Uczniowie i uczennice, którzy współdecydują o szkole w większym stopniu identyfikują się z jej przestrzenią i mają poczucie współodpowiedzialności za nią. Są dumni z efektów w postaci zrealizowanych projektów.

Po przeprowadzeniu wywiadów z członkami i członkiniami szkolnych zespołów roboczych, które pracowały nad pierwszą edycją SBO w 10 placówkach w Lublinie zauważyliśmy również, że SBO to doskonałe narzędzie do integracji. Wspólnym mianownikiem wszystkich wypowiedzi była możliwość lepszego poznania siebie na wzajem, jaką dała realizacja procesu w placówce.

Co ważne, Szkolny Budżet Obywatelski stworzony jest nie tylko dla tych, którzy aktywni są zawsze, często wychodzą z inicjatywą, pracują w samorządzie uczniowskim, mają wzorowe wyniki w nauce. SBO ma na celu pokazać, że warto jest działać, wyjść ze swojej strefy komfortu, żeby zrobić coś ważnego w danym miejscu i w danym momencie. Jak się okazuje, każdy uczestnik procesu może zostać zaskoczony - zaangażowaniem tych zazwyczaj wycofanych, otwartością innych na działanie, zmianą postawy czy przekonania pełnego wątpliwości na sprawczość. Takie doświadczenia procentują w przyszłości podejmowaniem kolejnych wyzwań, jak np. udział w ogólnomiejskim Budżecie Obywatelskim i zmianę otoczenia na swojej ulicy, dzielnicy czy mieście.

Konkurs „Rozwój samorządności uczniowskiej w Lublinie - Szkolne Budżety Obywatelskie - druga edycja” jest realizowany w ramach przygotowań do obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Inicjatywa finansowana jest ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach projektu „Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży - projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności” oraz ze środków Miasta Lublin.